Zapasy Wrocław

 

 

   Zapasy zyskują coraz większą popularność zarówno wśród dorosłych, jak i młodych pasjonatów sportu. Zapasy to sztuka walki, której istota opiera się na fizycznym starciu dwóch zapaśników. Zawodnicy wykorzystują różnorodne chwyty i rzuty, aby powalić przeciwnika. W tym sporcie, oprócz siły, kluczowa jest szybkość oraz spryt, które dają znaczną przewagę nad przeciwnikiem. Tak jak w każdym sporcie, zapasy również wymagają pewnych predyspozycji, jednak najważniejszy jest udział w regularnych treningach zapaśniczych. Wrocław oferuje mnóstwo klubów, w których odnajdą się początkujący zapaśnicy, jak i bardziej zaawansowani. W bazie klubów sportowych Prime sprawdzisz, gdzie warto trenować zapasy. W artykule przedstawiamy krótką historię zapasów, charakterystyki stylu wolnego i klasycznego, oraz obowiązkowy ekwipunek dla początkującego zapaśnika.

Tematy:
  1. Historia zapasów
  2. Mata, strój, zasady walki w stylu wolnym i klasycznym
  3. Trening zapaśniczy
  4. Zapasy walka na macie – film na YouTube
  5. Zapasy dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu
  6. Polub i oceń stronę – Zapasy we Wrocławiu
  7. Mapa klubów – Zapasy Wrocław

Historia zapasów

   Początki zapasów sięgają najdawniejszych czasów, a większość najstarszych zapisków pochodzi z prehistorii i epoki starożytnej. Na ścianach egipskich grobowców, które powstały długo przed początkiem nowej ery, archeolodzy odnaleźli malowidła przedstawiające zapaśników w rożnych scenach walki. Zapasy praktycznie od zawsze miały swoje wyjątkowe miejsce w sporcie w różnych kulturach, często pod innymi nazwami. W Japonii odpowiednikiem dla zapasów jest judo, które cały czas jest praktykowanym i bardzo popularnym sportem. W antycznej Grecji zapasy były jedną z głównych dyscyplin prezentowanych na igrzyskach olimpijskich. W równoległych czasach w Rzymie gladiatorzy w swoich starciach wykorzystywali elementy zapożyczone z tego stylu walki, jednak ich przebieg był zdecydowanie bardziej krwawy i ryzykowny, w porównaniu do klasycznych walk w Grecji.

Walka zapaśników na  macieWalka zapaśników na macie
Sumo - Japońskie zapasySumo - Japońskie zapasy
Rzeźba - japoński zawodnik sumoRzeźba - japoński zawodnik sumo
 

   W kolejnych epokach zapasy nadal miały znaczny udział w ówczesnym sporcie. W średniowiecznej Anglii turnieje zapaśnicze były jedną z ulubionych rozrywek społeczeństwa. W XII wieku, kiedy rządy obejmował Henryk II, co roku organizowano turnieje zapaśnicze z okazji dnia św. Jakuba oraz św. Bartłomieja. Często sami królowie decydowali się na pobieranie nauk od najzdolniejszych mistrzów, w tym znany ze swojego okrucieństwa Henryk VIII. Z biegiem lat zapasy odeszły chwilowo w zapomnienie, zarówno w Anglii, jak i na świecie, na rzecz pięściarstwa, jednak ich wielki powrót nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. W tamtych latach w Stanach Zjednoczonych powstała tzw. wolnoamerykanka, nazwa z angielskiego oznacza dosłownie "chwytaj, jak możesz chwycić". Zgodnie z tą zasadę w tym rodzaju zapasów każde chwyty były dozwolone, oprócz tych bezpośrednio zagrażających ludzkiemu życiu. Było to połączenie klasycznego stylu z średniowiecznej Anglii i walk typowych dla Indian. Z wolnoamerykanki wyewoluował współczesny styl wolny, w którym przepisy były jasno określone i uporządkowane. Początkowo nurt ten nazywano "walką francuską", bo to właśnie we Francji wprowadzono określone zakazy, np. używania nóg w ataku i obronie, i chwytów poniżej pasa.

Mata, strój, zasady walki w stylu wolnym i klasycznym

   Treningi i zawody w zapasach rozgrywają się na okrągłej macie pomiędzy dwoma zapaśnikami, którzy należą do tej samej kategorii wagowej. Jeden z zawodników jest ubrany w czerwony trykot, a drugi w niebieski. Walka składa się dwóch rund, każda po 3 minuty z 30-sekundową przerwą. Wyjątkiem są młodzicy i kadeci, których starcia trwają po 2 minuty na każdą rundę.

   Dwoma najważniejszymi rodzajami zapasów, jakie uprawia się obecnie, są styl klasyczny i styl wolny. W zapasach klasycznych można stosować tylko chwyty powyżej pasa, a wolne przyzwalają na chwyt przeciwnika za nogi. W obu stylach zabronienie jest dźwiganie i duszenie.

Pokazy zapasów - rzutPokazy zapasów - rzut
Pokazy zapasów - duszeniePokazy zapasów - duszenie
Ogólna sprawność zawodnikówOgólna sprawność zawodników
 

Trening zapaśniczy

   Sportowiec uprawiający zapasy musi charakteryzować się wysoką sprawnością fizyczną i kondycją. Podczas treningów pracuje się nad poprawą szybkości, zwinności, siły oraz ogólnej wytrzymałości. Każdy zawodnik musi poznać pełną gamę różnorodnych chwytów, oraz pchnięć, szarpnięć i rzutów. Bardzo ważna jest świadomość możliwości swojego ciała i umiejętność wykorzystanie lub pokonania oporu przeciwnika. Zapasy trenują w równym stopniu zdolności fizyczne, co psychiczne. Treningi i pojedynki uczą planowania strategii, jak działać w walce oraz determinacji, by osiągnąć zamierzony cel.

   Każde zajęcia rozpoczynane są od rozgrzewki, która pomaga przygotować całe ciało do dalszej pracy na treningu. Ćwiczenia są dobierane na podstawie stopnia zaawansowania każdego zawodnika, a ich prawidłowy dobór pozwala na systematyczny rozwój wszystkich umiejętności. Osoby początkujące w formie rozgrzewki biegają, wykonują takie ćwiczenia jak wymachy, skrętoskłony czy krążenia ramionami. W dalszej pracy ważne są ćwiczenia zwinnościowe i koordynacyjne, które na początku polegają na przewrotach, a później są to figury akrobatyczne dla zaawansowanych już zapaśników - salta, przerzuty czy wychwyty. Trenerzy często uczą swoich podopiecznych tzw. mostowania na głowie, aby wzmocnić mięśnie szyi i karku. Ważne jest również zakończenie po właściwym treningu, czyli rozciąganie, aby rozluźnić mięśnie. Zapasy to wyczerpujący sport, dlatego po zajęciach dobrze zadbać o odpowiedni odpoczynek i regenerację.

   Po zdobyciu podstawowych umiejętności treningi polegają głównie na doskonaleniu schematów technicznych i taktycznych, aby osiągnąć poziom, w którym są wykonywane automatycznie, bez większego zastanowienia. Znajomość wielu kompleksów i ich perfekcyjne opanowanie przez zawodnika daje realne szanse na pokonanie rywala przy niewielkim nakładzie siły. Dalsza nauka polega już tylko na doskonaleniu poznanych schematów podczas starć w ramach treningów i profesjonalnych walk na zawodach.

Zapasy walka na macie – film na YouTube

Zapasy dla dzieci i dorosłych Zapasy we Wrocławiu

   Baza klubów Prime zawiera kluby we Wrocławiu, które oferują naukę zapasów lub pokrewnych sportów walki - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sieć Prime jest cały czas aktywnie rozwijana i uzupełniana o nowo powstałe placówki na terenie Wrocławia. Zobacz, gdzie warto rozpocząć swoje treningi, aby nabyć nowe umiejętności lub doskonalić już dobrze znane, i zapisz się na zajęcia jak najszybciej!

Polub i oceń stronę – Zapasy we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna