Zapasy Łódź

 

 

   Zapasy jest to sport w którym należy wykazywać się wielką siłą ale także sprytem oraz szybkością. Polega on na pojedynku dwóch przeciwników, którzy próbują wygrać stosując na sobie różne chwyty i rzuty. Aby stale się rozwijać potrzeba regularnych treningów oraz determinacji. Łódź jest miastem które idealnie nadaje się na początek przygody z tym sportem walki. W bazie klubów sportowych Prime uwzględnione są wszystkie kluby, w których można trenować. Z pomocą poniższego tekstu dowiesz się trochę o historii zapasów a także czego potrzebujesz aby uprawiać ten sport.

Tematy:
  1. Historia zapasów
  2. Mata, strój, zasady walki w stylu wolnym i klasycznym
  3. Trening zapaśniczy
  4. Zapasy walka na macie – film na YouTube
  5. Zapasy dla dzieci i dorosłych w Łodzi
  6. Polub i oceń stronę – Zapasy w Łodzi
  7. Mapa klubów – Zapasy Łódź

Historia zapasów

   Historia tego sportu sięga aż prehistorii. Na ścianach egipskich grobowców znaleziono malowidła przedstawiające podobizny zapaśników. Także w antycznej Grecji sportowe zmagania były uwzględniane podczas igrzysk olimpijskich. Z kolei w Rzymie walki gladiatorów przerodziły się w krwawe widowiska na śmierć i życie. Mimo, iż różniły się od klasycznych greckich zapasów to szybko zdobyły wielką popularność.

Walka zapaśników na  macieWalka zapaśników na macie
Sumo - Japońskie zapasySumo - Japońskie zapasy
Rzeźba - japoński zawodnik sumoRzeźba - japoński zawodnik sumo
 

   Zapasy cieszyły się uznaniem również w późniejszych epokach. W Anglii walki były trenowane nawet przez samych władców. Przykładem jest Henryk VIII panujący w pierwszej połowie XVI wieku. Jednak z biegiem czasu zapasy zostały wyparte przez pięściarstwo. Trwało to aż do przełomu XIX i XX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych połączono walki wywodzące się z Anglii z tymi pochodzącymi od Indian. W ten sposób powstała tzw. „wolnoamerykanka”, w której każdy z chwytów jest dozwolony z wyjątkiem tych zagrażających życiu. Dawniej zapasy były nazywane „walką francuską”, ponieważ to Francuzi wprowadzili zakaz używania nóg w ataku oraz obronie. Dodatkowo dali przyzwolenie na chwyty wyłącznie powyżej pasa. Sport ten był u nich na tyle popularny, że żadne francuskie święto ludowe nie mogło się obyć bez zawodów zapaśniczych. W 1898 roku w Paryżu urządzono pierwsze zawodowe mistrzostwa świata, które wygrał zawodnik pochodzący z Francji - Paul Pons.

   Z biegiem lat zawodowe zapasy rozwijały się również w Azji, gdzie walki były oglądane nie tylko przez elity ale także przez zwykłą społeczność. Do rozwoju zapasów w Polsce przyczynił się Walenty Pieńkowski, dzięki któremu powstał Zakład Gimnastyki i Atletyki w Warszawie. Zwycięstwa na skalę światową zdobyte przez polskich atletów sprawiły, że sport ten stał się kluczowym elementem identyfikacji narodowej, w szczególności dla klasy robotniczej.

Mata, strój, zasady walki w stylu wolnym i klasycznym

   Mata, na której rozgrywają się zapasy jest z reguły okrągła. Zawodnicy walczą w takiej samej kategorii wagowej. Ubrani są w trykoty, jeden koloru niebieskiego a drugi czerwonego. Walki trwają dwie rundy po 3 minuty z 30-sekundową przerwą. W przypadku młodzików i kadetów czas ten jest skrócony do 2 minut.

   Istnieje wiele odmian zapasów jednak walki dzielą się głównie na dwa najważniejsze style - wolny oraz klasyczny. W naszym kraju tuż przed II wojną światową nazywano je stylem francuskim oraz amerykańskim. Jest to ściśle powiązane z historią zapasów opisaną powyżej. W stylu klasycznym dozwolone są tylko chwyty powyżej pasa, natomiast w stylu wolnym oprócz tego można stosować również chwyty za nogi. W każdym z nich zabronione są każdego rodzaju dźwignie czy duszenia.

Pokazy zapasów - rzutPokazy zapasów - rzut
Pokazy zapasów - duszeniePokazy zapasów - duszenie
Ogólna sprawność zawodnikówOgólna sprawność zawodników
 

Trening zapaśniczy

   Trening przygotowujący do zawodów zapaśniczych musi skupiać się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Oprócz tego należy ćwiczyć różne chwyty, szarpnięcia, unoszenia czy rzuty wykorzystywane podczas walki. Równie ważna jak trening okazuje się strategia, ponieważ trzeba odpowiednio rozłożyć siły w walce, tak aby wygrać z przeciwnikiem.

   Przed każdym treningiem nie wolno zapominać o rozgrzewce, która rozgrzewa mięśnie oraz stawy. W skład takiej rozgrzewki wchodzi bieg, ćwiczenia ramion, nóg oraz tułowia. Ważny jest również trening poprawiający zręczność oraz koordynację. Na koniec zawodnicy wykonują „mostowania” na głowie. Dzięki temu wzmacniają mięśnie karku oraz szyi.

   Trening główny opiera się na nauce chwytów lub w dalszej kolejności na ciągłym udoskonalaniu zaplecza techniczno-taktycznego. Nauka tych czynności pozwala na pokonanie przeciwnika dużo większego bez użycia dużej siły. Aby stale poszerzać swoje umiejętności warto brać udział w walkach sparingowych lub zawodach turniejowych.

   Gdy zawodnik jest już po rozgrzewce oraz głównym treningu, nastaje czas na mniej intensywne ćwiczenia. Pozwala to na uspokojenie organizmu oraz rozluźnienie zmęczonych mięśni. Nie można zapominać aby po wszystkim zadbać o odpowiedni odpoczynek, ponieważ regeneracja to równie ważny element prowadzący do osiągnięcia sukcesu.

Zapasy walka na macie – film na YouTube

Zapasy dla dzieci i dorosłych w Łodzi

   W bazie klubów Prime można znaleźć szereg różnych sportów walk, w tym oczywiście zapasy. Dzięki temu, że jest stale rozwijana i uzupełniana o nowe miejsca to bez problemu można znaleźć coś idealnego dla siebie. Każdy kto chciałby zacząć trenować w Łodzi powinien skorzystać z naszej bazy. Nie czekaj i już dziś zapisz się na trening w swojej okolicy!

Polub i oceń stronę – Zapasy w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna