Poniższy artykuł zawiera lokowanie produktu

worki treningowe

Worek treningowy i worek bokserski Jaki wybrać worek treningowy stojący czy wiszący?

 

     Artykuł ten stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat worków treningowych (bokserskich). Znajdziecie Państwo tutaj podstawowe informacje na temat ich rodzai, budowy czy też wypełnienia. Pomożemy także w doborze odpowiedniego worka, zarówno pod względem celu treningowego jak i miejsca jego użytkowania. Mamy nadzieje, że zdobyta wiedza pomoże Państwu w zakupie produktu z którego będziecie zadowoleni na długie lata.

 

Worek treningowy - podstawowe rodzaje worków dostępne w sklepach

     Przeglądając oferty sklepów z akcesoriami do sztuk walki nie sposób od razu znaleźć worek odpowiedni dla siebie. Trzeba dobrać go nie tylko do naszych gabarytów, ale także do doskonalenia celu naszego treningu i miejsca w którym będziemy trenować. Zacznijmy może od tematów ogólnych, w zarysie worki do boksu można podzielić na parę grup, oto one:

  • worki treningowe wiszące i stojące
  • worki bokserskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • worki skórzane i skór syntetycznych
  • worki puste i pełne
  • worki specjalistyczne i rekreacyjne
  • worki MMA
  • worki w kształcie gruszki
  • worki wodne

     Jest to podział bardzo ogólny i różnoraki ze względu na różnorodność parametrów, którymi dana osoba jest zainteresowana. W poniższych punktach poszerzamy informacje dla każdej z powyższych grup. Jeżeli chodzi o producentów, to pod względem popularności i jakości wykonania, wspomnieć należy o:

dsds dfgdfg

Klasyczny worek treningowy wiszący (do zawieszenia)

     Jest to najbardziej rozpowszechniony typ worka treningowego do boksu. Worki te są dostępne w wielu rozmiarach, wagach i sposobach wykonania jeżeli chodzi o zastosowane materiał. W zależności od uprawianego sportu mamy pewien zasób technik, które musimy trenować. Przykładowo trenując niskie kopnięcie na udo będziemy potrzebować worek o wysokości min. 160 cm, mniejsze nie będą się do tego nadawać. Dlatego też worki do zawieszenia ze względu na długość dedykowane są do treningu dla określonych osób, odpowiednich technik jak i miejsca treningu. Oto zgrubny podział:

  • Worki treningowe od 90 do 130 cm – ten rodzaj dedykowany jest młodzieży, kobietą oraz osobą trenującym w domu. Dedykowany w znakomitej większości do treningu rekreacyjnego jak i wydolnościowego
  • Worki treningowe 140 cm – przeznaczone dla młodych i dorosłych trenujących w domach jak i siłowniach. Dedykowany głównie do treningu technicznego i wydolnościowego. Jest to najpopularniejszy typ worka technicznego.
  • Worki treningowe 150 cm – są to już większe i cięższe worki stworzone dla osób trenujących w klubach sportów walki. Przeznaczone są do treningu technicznego oraz do treningu siły ciosów.
  • Worki treningowe 160 cm – są to duże i ciężkie worki techniczne używane w profesjonalnych salach treningowych. Odpowiednia wysokość umożliwia trening niskich i wysokich kopnięć, zalecany zawodnikom Kickboxingu, Muay Thai i Karate.
  • Worki treningowe 180 cm – Zdecydowanie największe i ciężkie worki używane w klubach sportów walki, dedykowane do treningu siły uderzeń i kopnięć.

Sprawdź, jaki worek treningowy wybrać dla dorosłych

     Żeby dobrze dopasować dla siebie worek należy zadać sobie dwa podstawowe pytania, pierwsze: jakie techniki chcę wytrenować? drugie: gdzie powieszę taki worek? W przypadku, kiedy chcesz od czasu do czasu, coś porobić i czujesz się dobrze w piąstkowaniu, warto zaopatrzyć się w "lekki" worek rekreacyjny o wysokości od 90 do 130 cm. W momencie gdy potrzebujesz zrobić wydolność, zależy Ci na intensywności i celności. Szybkość poruszania się, powoduje, iż siła uderzeń jest umiarkowanie silna, zalecana wysokość takiego worka to 130 - 140 cm. W celu wytrenowania szczegółów technicznych zaawansowanych uderzeń czy technik nożnych używa się worków technicznych o długości 140 - 160 cm. Dla zwiększenia siły ciosów warto dobrać długości 150 - 180 cm. Wiadomo to są jakby umowne rozmiary, co mniej więcej do czego może służyć. Nie zależnie jednak od rozmiarów, odpowiedni trening bokserski z odpowiednimi kombinacjami zwiększa koordynację ruchową i siłę mięśniową, zwłaszcza dla osób początkujących. Ważne jest aby taki wysiłek był dobrany do swoich potrzeb, był regularny i należy go zaczynać od mniejszych do większych obciążeń.

     Zwrócić też należy uwagę na miejsce montażu, tak aby worek nie ocierał się o ścianę, lub też nie zahaczał o inne przyrządy treningowe (lub rzeczy innego pokroju). W celu efektywnego treningu miejsce trenującego też musi zapewniać komfort w poruszaniu się i wyprowadzaniu uderzeń czy tez kopnięć.

Worki bokserskie pełne i puste (ceny transportu)

     Zastanawiając się jaki typ worka kupić ze względu na wypełniacz, należy zwrócić też szczególną uwagę koszty transportu. Worki pełne ze względu na swoją wagę i gabaryty ( lub też wagę przestrzenną ) mogą mieć i mają znaczne koszty transportu. Dla porównania zdecydowana większość worków pustych zmieści się do paczkomatu, natomiast transport worka pełnego możliwy jest tylko kurierem. Biorąc pod uwagę sytuację np. że sami chcielibyśmy wypchać worek bokserski, to jest też taka oczywista sprawa. Dobrze wykonane worki są wypełnione mieszaniną odpowiednio dobranych i pociętych materiałów. Sprawia to, że podczas użytkowania worek taki się nie ubija i zachowuje się sprężyście. Dlatego też przy chęci długotrwałego użytkowania worka zalecane jest dobrej jakości jego wypełnienie.

Worek treningowy stojący

     Mniej popularnym ale też sprzedawanym rodzajem jest worek stojący. W momencie gdy w pomieszczeniach jest problem z zamontowaniem worka do zawieszenia, wtedy musimy postawić na worek stojący, który może być postawiony w dowolnym miejscu. Worki tego typu mają walcowaty kształt i posiadają tzw. bazę / podstawę obciążeniową którą zazwyczaj wypełnia się wodą lub piaskiem. Rozwiązanie takie powoduje, iż przyrząd jakim jest worek jest bardzo stabilny podczas intensywnego treningu. Nie porusza się nawet przy zadawaniu bardzo mocnych i silnych ciosów. Stosowany może być przez bokserów i kickbokserów. Profesjonalne modele zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, które pod wpływem ciosów nie odkształcają się i nie zbijają się. Sposób ich wykonania w porównaniu do worków klasycznych sprawia że są one droższe, sama konstrukcja sprawia że worki te muszą kosztować niestety więcej.

dsds dfgdfg

Worki do boksowania dla dzieci

     Oczywiście dla najmłodszych zostały przewidziane, odpowiedni małe wersje profesjonalnych worków treningowych dla dzieci. Te dla najmłodszych dzieci będących w wieku 4-9 lat mają tak 40 cm, 50 cm, 60 cm wysokości a waga oscyluje w okolicach 4 -7 kg. Dla starszych dzieci w wieku 5 - 14 lat, maja rozmiar około 80 cm wysokości i są troszkę cięższe - waga około 15 kg. Istnieją też worki dla dzieci stojące, najczęściej są one pompowane powietrzem co . Najczęściej spotykane w sklepach są zestawy bokserskie dla dzieci, tzn występują w kompletach razem z rękawicami bokserskimi dla dzieci w rozmiarach 4 - 6 oz. Wielkość worków dla dzieci, stojących i wiszących sprawia, że na spokojnie można postawić lub powiesić w domowych warunkach.

dsds dfgdfg

Wodny worek bokserski

     Jest to szczególny typ worka bokserskiego ponieważ napełniany jest wodą. Trening na worku wodnym w najlepszy sposób imituje uderzenie w ciało człowieka. Poprzez zastosowanie wody jako wypełnienia, worek bardzo dobrze absorbuje uderzenia przez co nie kołysze się tak bardzo jak klasyczny worek. Jego wytrzymała i wodoszczelna konstrukcja sprawia, iż jest odporny na uszkodzenia i może nam służyć do ćwiczeń na długie lata.

dsds dfgdfg

Profesjonalny worek MMA

     Dla wymagających i doświadczonych użytkowników, chcącymi wytrenować konkretne elementy walki w parterze, stworzony został typ worków MMA. Charakteryzują się one odpowiednim wyprofilowaniem, co pozwala ćwiczyć techniki parterowe np. obejścia, trzymania. Ich przemyślana i sprytna konstrukcja sprawia, że ćwiczenia z workiem treningowym MMA odbywać mogą się w stójce, parterze a nawet przy rzutach.

dsds dfgdfg

Specjalistyczny worek do treningu haków i podbródkowych - gruszka bokserska

     Worek w kształcie dużej gruszki bokserskiej jest kolejnym typem worka specjalistycznego przeznaczonego dla profesjonalistów. Jego cechą charakterystyczną jest kształt i wielkość, powoduje to, iż dedykowany on jest do urozmaicenia sposobu uderzania - pod różnymi kątami (różne płaszczyzny uderzeniowe). Znakomicie nadaje się do ćwiczeń ciosów hakowych, podbródkowych czy uderzeń łokciami. Mocna i zwarta konstrukcja sprawia, że worki tego typu odporne są na bardzo mocne ciosy podbródkowe i hakowe.

dsds dfgdfg

Na czym zawiesić worek bokserski ?

     Jeżeli chodzi o montaż worka to jego sposób zamontowania będzie głównie zależał od możliwości w danym pomieszczeniu. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • uchwyt do mocowania przykręcany do sufitu - należy dobrać odpowiednio do wagi worka, montaż na stałe
  • uchwyt do mocowania na ścianę - tutaj podobnie, też należy dobrać odpowiednio do wagi worka, montaż na stałe
  • uchwyt montażowy na drabinki gimnastyczne - posiada odpowiednie zaczepienia, możliwość szybkiego montażu i demontażu
  • dodatkowa lina lub łańcuch wraz z karabińczykiem - umożliwiają regulację wysokości zawieszenia worka

dsds dfgdfg