Taekwondo Wrocław
(koreańska sztuka walki we Wrocławiu)

 

   Wrocław to miasto ludzi niezwykle aktywnych. Łączą swoje obowiązki zawodowe z uprawianiem różnych dyscyplin sportu oraz sztuk walki. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch! Jeśli szukasz ciekawej formy aktywnego spędzania czasu i myślisz o zapisaniu się do klubu - zwróć uwagę na taekwondo. Przeczytaj, co po koreańsku oznaczają słowa „tae kwon do”. Poznaj historię i specyfikę tej koreańskiej sztuki walki. Opowiemy Ci, jakie stroje potrzebne są do treningów, co to jest Dobok i w jakie ochraniacze warto się wyposażyć. A co najważniejsze, dowiesz się, jak można zdobyć kolejne stopnie zaawansowania i pasy. Ta wiedza pomoże Ci zdecydować o wyborze odpowiedniego klubu na treningi taekwondo we Wrocławiu!

Tematy:
 1. Krótka historia taekwondo - koreańskiej sztuki walki
 2. Trzy słowa: Tae Kwon Do i ich znaczenie
 3. Słownictwo szkoleniowe i liczenie po koreańsku do 10
 4. Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo
 5. Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie
 6. Filmy – walki taekwondo na YouTube
 7. Zasady walki i ochraniacze taekwondo
 8. Szkoły taekwondo dla dzieci we Wrocławiu
 9. Polub i oceń stronę – Taekwondo we Wrocławiu
 10. Mapa klubów – Taekwondo Wrocław

Krótka historia taekwondo - koreańskiej sztuki walki

   Początkowo Taekwondo służyła koreańskim żołnierzom jako ćwiczenie wojskowe i sposób obrony przed wrogiem. Jej twórca, generał Choi Hong-hi połączył ze sobą elementy walk znanych w Korei od stuleci. Niektóre ruchy i pozycje mogły być stosowane jeszcze przed naszą erą. Podczas prac archeologicznych natrafiono na liczne reliefy, płaskorzeźby przedstawiające specyficzne pozy wojowników. Na ścianach świątyń i innych prehistorycznych budowli widnieją ćwiczenia taekkyeon. Z czasem charakter militarny tej sztuki walki, przekształcił się w popularną na całym świecie dyscyplinę sportową. Tradycja i jasne zasady sprawiły, że jest to sport narodowy w Korei i jedna z dyscyplin olimpijskich.

   Koreańscy żołnierze przez stulecia praktykowali Taekkyeon i sudok. Jednak w 1919 r. Japonia rozwiązała armię Korei i zakazała tych tradycyjnych sztuk walki. Przetrwały dzięki głęboko zakorzenionej w narodzie tradycji. Choć za ćwiczenia groziła kara więzienia a nawet śmierci, dzielni Koreańczycy ocalili dla przyszłych pokoleń podstawowe zasady treningów. Jednak bez oficjalnego wsparcia rządzących, oba style walki ewoluowały i zmieniały się. Tak działo się do 1945 roku. Jednym ze śmiałków, który w ukryciu szkolił się w koreańskich sztukach walki, był generał Choi Hong-hi, urodzony w 1918 roku. Trenował taekkyeon od dwunastego roku życia. Jego mistrzem był Han II Dong. W wieku 21 lat wyjechał do Kioto, gdzie uczył się karate. W czasie wojny trafił do więzienia na 7 lat, co nie przeszkodziło mu dalej trenować w zamkniętej celi. Zakończenie wojny w 1945 r., przyniosło mu wyzwolenie i od tej pory już jako członek koreańskiej armii sam zaczął trenować młodych rekrutów. Po kilku latach opracował nowe zasady walki, bazujące na taekkyeon i karate. Zespół niezależnych ekspertów miał ocenić skuteczność nowej techniki. Nazwa „Taekwon-do” funkcjonuje od 1955 roku, a sam generał wyszkolił ponad milion młodych żołnierzy.

   Do dziś istnieją dwie zasadnicze gałęzie takewondo. ITF (International Taekwon-do Federation) działa od 1966 r., natomiast WTF (World Taekwon) jest aktywna od 1973. Z WTF współpracuje Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego, który ma za zadanie przygotować rodzime zespoły do startu w igrzyskach olimpijskich. Na świecie działają aż trzy federacje zajmujące się organizacją rozgrywek takweondo. Północnokoreańska federacja ma siedzibę w Austrii i to z nią współpracuje Ogólnopolska Organizacja Taekwon-do (OOTKD). Federacja „wiedeńska” , także z Austrii współdziała z Polskim Związkiem Taekwon-Do (PZT). Jest jeszcze federacja „kanadyjska” z siedzibą w Kanadzie, która współdziała z Polskim Zrzeszeniem Taekwon-do.

Tytuł/źródło: The Origin of Taekwondo | ART OF ONE DOJO; Autor: Art of One Dojo; Licencja: CC BY

Trzy słowa: Tae Kwon Do i ich znaczenie

   "Tae" to chiński znak wskazujący stopę. "Kwon" nawiązuje do pięści i celnie zadawanych ciosów. "Do" jest z kolei określeniem sztuki, drogi i metody szkolenia. Dopiero zestawienie ze sobą tych trzech słów daje jasny obraz tego, czym jest koreańska sztuka walki. Tae i Kwon nawiązują do typowych ruchów rąk i nóg, natomiast Do ma szerszy, mentalny wymiar. W połączeniu otrzymujemy nazwę sztuki obronnej, ćwiczenia poprawiającego kondycję fizyczną. Równie ważne jest podejście psychologiczne, czyli opanowanie zasad.

Słownictwo szkoleniowe i liczenie po koreańsku do 10

   Każdy, kto zaczyna naukę taekwondo, poznaje też koreańskie słownictwo. To jeden z ważniejszych elementów tej dyscypliny. Fachowe terminy odnoszą się do klasycznych komend, poleceń wydawanych przez instruktora, określeń mocy, siły używanej podczas wykonywania ruchów. Nazwy pozycji, powierzchni rąk i nóg, które uderzają i blokują. podstawą jest liczenie do 10. Oto koreańskie liczby wraz z wymową:

 1. Hana /(h)ana/
 2. Dul /tul/
 3. Set
 4. Net
 5. Dasot /tasot/
 6. Yasot /jasot/
 7. Ilgop
 8. Yodul /jodol/
 9. Ahop
 10. Yol /jol/
Taekwondo pokazy koreańskiej sztuki walkiPokazy koreańskiej sztuki walki
Trening Taekwondo dla dzieciTrening Taekwondo dla dzieci
Taekwondo walka zawodników w ochraniaczachTaekwondo walka zawodników
 

Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo

   W koreańskiej sztuce walki używa się tradycyjnego stroju o nazwie dobok. Składa się z bluzy określanej jako sang-i oraz spodni: ha-i. Pas z kolei nazywany jest ti. Kimono w takewondo odpowiada japońskiemu Gi. Federacje mają specyficzne, indywidualnie określone kroje dobok. Strój zmienia się w zależności od stopnia zaawansowania w nauce. Uniwersalne cechy stroju do takewondo są jednak niezmienne. Sang-i, czyli górna część, nie może krępować ruchów ciała. Jest luźna i przewiewna, wiązana na troczki - sznurki i przy pomocy pasa. Spodnie, czyli Ha-i są dopasowane i jednocześnie wygodne. Pas o szerokości 5 cm zmienia kolor w zależności od etapu szkoleń.

Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie

   W każdej kategorii takewondo istnieje dziesięć klas uczniowskich i tyle samo mistrzowskich. Przy czym są dwie odmienne zasady klasyfikacji. W grupach uczniowskich poziomy liczone są od najwyższego do najniższego: geup/kup 10-1. Stopnie dan przyznawane są mistrzom od 1 do 10. Kolorystyka pasów ulega zmianie co 2 stopnie. Jednak już po wkroczeniu na kolejny, nieparzysty stopień, na pas zostaje naszyta beretka odpowiadająca barwie kolejnego stopnia.

   Kolory pasów mają swoje określone, kulturowe znaczenie. Kup 10-9 w barwie białej oznaczają czystość, niewinność, brak wiedzy, niedoświadczenie. Żółć (kup 8-7), symbolizuje ziemię, początek drogi, słońce, które budzi do działania. Zieleń tak, jak rozkwitająca roślina oznacza rozwój kolejnych umiejętności na poziomie kup 6-5. Błękit oznacza niebo, a czerwień dojrzałość owocu i ostrzeżenie dla przeciwnika - największe zagrożenie i najwyższe umiejętności.

   Federacje takewondo przyznają stopnie dan za pomocą egzaminów. Przy czym dan 10 w WTF nadawany jest za zasługi, a ITF nie nadaje go wcale.Mistrzowskie stopnie to cyfry rzymskie - belki naszywane na czarnym pasie. Symbolika czerni w koreańskich sztukach walki oznacza brak strachu przed złem a także dojrzałość.

Filmy – walki taekwondo na YouTube

Zasady walki i ochraniacze taekwondo

   Do ćwiczeń niezbędny jest dobok, czyli klasyczny strój w kolorze białym. Do niego warto zaopatrzyć się w ochraniacze na dłonie. Istnieją ochraniacze na ręce, stopy, głowę, tułów, krocze, a także na golenie i przedramię. W zależności od federacji, sztuki walki różnią się nieznacznie. Dla ITF charakterystyczne są łagodniejsze ciosy, natomiast w WTF zabrania jedynie uderzeń pięścią w twarz.

Szkoły taekwondo dla dzieci we Wrocławiu

   Fascynujący świat koreańskich sztuk walki jest w Twoim zasięgu! Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, wystarczy sprawdzić, gdzie odbywają się treningi takewondo. W bazie klubów sportowych Prime ujęliśmy miejsca, gdzie zaczniesz szkolić się w tradycyjnym, koreańskim sporcie walki. Sprawdź takewondo we Wrocławiu i zapisz się na szkolenie!

Polub i oceń stronę – Taekwondo we Wrocławiu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna