Taekwondo Warszawa
(koreańska sztuka walki w Warszawie)

 

   Taekwondo to jedna z licznych sztuk walki jakie można trenować w Warszawie. W klubach w tym mieście dowiesz się nie tylko jak walczyć ale także poznasz znaczenie słów „tae kwon do”. Kiedy to wszystko nie będzie już dla Ciebie obce to będziesz mógł zgłębić tajniki przyznawania stopni oraz pasów w tej dziedzinie. Ta cała wiedza czeka na Ciebie w każdym klubie taekwondo w Warszawie!

Tematy:
 1. Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo
 2. Co oznaczają słowa Tae Kwon Do?
 3. Terminologia i liczenie po koreańsku do 10
 4. Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo
 5. Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie
 6. Filmy – walki taekwondo na YouTube
 7. Zasady walki i ochraniacze taekwondo
 8. Szkoły taekwondo dla dzieci w Warszawie
 9. Polub i oceń stronę – Taekwondo w Warszawie
 10. Mapa klubów – Taekwondo Warszawa

Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo

   Taekwondo jest to tradycyjna sztuka walki, która z początku była wynaleziona dla celów militarnych. Dopiero w późniejszym czasie została wprowadzona dla użytku cywilnego. Twórcą taekwondo był generał Choi Hong-hi, który inspirował się koreańskimi sztukami walki istniejącymi jeszcze przed naszą erą. Dowodem na to są różne odkrycia archeologiczne, takie jak rzeźbione freski oraz buddyjskie reliefy przedstawiające pozycje znane z taekwondo.

   Jeszcze przed wynalezieniem taekwondo, koreańska armia była zafascynowana innymi sztukami walki: taekkyeon oraz sudok. Wkrótce jednak praktykowanie ich stało się nielegalne a Ci którzy tego nie przestrzegali byli karani śmiercią lub więzieniem. Trwało to aż do 1945 roku, podczas czego obie sztuki walki rozbiły się na wiele odmian. Wspomniany wcześniej Choi Hong-hi już jako młody chłopiec trenował taekkyeon u mistrza Han II Dong. Kilka lat później podjął naukę karate w Kioto, jednak podczas wojny został skazany na 7 lat więzienia. To jednak nie powstrzymało go przed dalszym doskonaleniem się w walce i tuż po wyzwoleniu w 1945 roku został powołany do koreańskiej armii. Tam przez prawie dekadę nauczał różnych technik walki, które później w 1955 roku wraz z zespołem ekspertów nazwał systemem „Taekwon-do”. Wówczas szkolenia w koreańskich szkołach oraz armii stały się obowiązkowe.

   Istnieją dwie główne organizacje taekwondo. Są to WTF oraz ITF. Ta druga powstała w 1966 roku a jej nazwą posługują się tak naprawdę trzy federacje, które mają własny systemem rozgrywek oraz mistrzostw. W skład tych federacji wchodzi „północnokoreańska” z siedzibą w Austrii, z którą współpracuje Ogólnopolska Organizacja Taekwon-do. W tym samym miejscu funkcjonuje również federacja „wiedeńska” działająca z Polskim Związkiem Taekwon-Do. Ostatnią z nich jest federacja „kanadyjska”, której siedziba mieści się w Kanadzie. Ta z kolei współpracuje z Polskim Zrzeszeniem Taekwon-do. Druga z najważniejszych federacji, czyli WTF została założona w 1973 roku i jest reprezentowana w Polsce poprzez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.

Tytuł/źródło: The Origin of Taekwondo | ART OF ONE DOJO; Autor: Art of One Dojo; Licencja: CC BY

Co oznaczają słowa Tae Kwon Do?

   Są to trzy elementy fonetyczne wymowy koreańskiej pochodzące od trzech chińskich znaków. Pierwszy z nich „Tae” oznacza stopę bądź uderzenie stopą. Druga część czyli „Kwon” oznacza pięść. „Do” jest to sztuka, metoda lub droga.

Terminologia i liczenie po koreańsku do 10

   W trakcie treningów wykorzystuje się terminologię taekwondo. Są to słowa określające poszczególne pojęcia związane z walką oraz treningiem. Kluczem jest szybka nauka liczenia do 10 po koreańsku. Poniżej przedstawione są liczby oraz ich poprawna wymowa.

 1. Hana /(h)ana/
 2. Dul /tul/
 3. Set
 4. Net
 5. Dasot /tasot/
 6. Yasot /jasot/
 7. Ilgop
 8. Yodul /jodol/
 9. Ahop
 10. Yol /jol/
Taekwondo pokazy koreańskiej sztuki walkiPokazy koreańskiej sztuki walki
Trening Taekwondo dla dzieciTrening Taekwondo dla dzieci
Taekwondo walka zawodników w ochraniaczachTaekwondo walka zawodników
 

Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo

   Jest to tak zwany dobok, na który składają się sang-i czyli bluza, ha-i czyli spodnie oraz ti, które oznacza pas. Krój stroju różni się w zależności od stopnia zaawansowania oraz federacji. Z reguły bluza jest luźna a spodnie dopasowane do ciała, tak aby nie krępować ruchów. Ti czyli pas ma szerokość 5 cm, a jego kolor jest uwarunkowany stopniem jaki posiadamy.

Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie

   Wyróżniamy 10 stopni uczniowskich (geuo/kup) oraz 10 mistrzowskich (dan).

   Co dwa stopnie kolor pasów uczniowskich się zmienia. Pas biały symbolizujący niewinność oraz brak doświadczenia to 10 i 9 kup. Dalej 8 i 7 kup przysługuje pas żółty, który jest symbolem ziemi oraz początku drogi. Kolejne stopnie to pasy: zielony symbolizujący rozwijającą się roślinę, niebieski oraz czerwony.

   Stopnie dan uzyskuje się na drodze egzaminów. Oznacza się je poprzez belki w postaci cyfr rzymskich, które naszywa się na czarnym pasie. Ten kolor pasa symbolizuje wielką dojrzałość oraz to, że jego posiadacz jest nieczuły na ciemność i zło.

Filmy – walki taekwondo na YouTube

Zasady walki i ochraniacze taekwondo

   Zasady ściśle określają federacje ITF oraz WTF. Walka w ITF jest znacznie łagodniejsza. Dozwolone jest uderzanie wyłącznie przednią i wierzchnią stroną pięści oraz kopanie stopą. Zabronione są ciosy kolanami i goleniami. Natomiast w WTF można walczyć z pełną siłą ale z wyłączeniem uderzeń pięścią w twarz oraz tych wykonywanych goleniami czy kolanami.

   Jeśli chodzi o ochraniacze to z pewnością warto jest się w nie zaopatrzyć. Należy zwrócić uwagę, żeby były porządnie wykonane bowiem ograniczają ryzyko groźnych kontuzji. Ochraniacze z reguły stosuje się na stopy, głowę, tułów oraz krocze.

Szkoły taekwondo dla dzieci w Warszawie

   W bazie klubów sportowych Prime z pewnością znajdziecie odpowiednie miejsce do trenowania taekwondo. Już dziś sprawdź gdzie mieszczą się najbliższe Ciebie kluby i zapisz się na trening!

Polub i oceń stronę – Taekwondo w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna