Taekwondo Poznań
(koreańska sztuka walki w Poznaniu)

 

   W Poznaniu działa wiele klubów, gdzie można rozpocząć treningi sportów i sztuk walki – również taekwondo. Przed zapisaniem się do jednego z nich, warto poznać podstawy, terminologię i najważniejsze informacje dotyczące tej dyscypliny. Wiedza może okazać się przydatna i pomoże wybrać właściwy klub taekwondo w Poznaniu.

Tematy:
 1. Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo
 2. Znaczenie słowa Tae Kwon Do
 3. Terminologia i liczenie po koreańsku do 10
 4. Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo
 5. Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie
 6. Filmy – walki taekwondo na YouTube
 7. Zasady walki i ochraniacze taekwondo
 8. Szkoły taekwondo dla dzieci w Poznaniu
 9. Polub i oceń stronę – Taekwondo w Poznaiu
 10. Mapa klubów – Taekwondo Poznań

Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo

   Taekwondo jest tradycyjną sztuką walki, a jednocześnie narodowym sportem w Korei. Uznawana jest za pełnoprawną dyscyplinę sportową. Za twórcę taekwondo uważa się generała Choi Hong-hi. Wykorzystał on tradycyjne sztuki walki – taekkyeon i sudok, aby stworzyć nową, którą można wykorzystać w armii. Przełomowym rokiem dla taekwondo był 1945 rok i osoba generała Choi Hong-hi. W 1945 roku, po wyzwoleniu Korei, jako 27-letni mężczyzna trafił do koreańskiej armii. Jego celem było stworzenie nowej sztukę walki. Zrealizował ten cel w 1955 r., kiedy po zatwierdzeniu przez oficjalne władze Korei, powstało „Taekwon-do”. Generał Choi Hong-hi doprowadził do wdrożenia nowego stylu jako obowiązkowego szkolenia w armii oraz szkołach średnich i wyższych.

   W 1966 r. generał Choi Hong-hi powołał International Taekwon-do Federation – Międzynarodową Federację Taekwon-do, a 9 lat później powstała World Taekwondo Federation – Światowa Federacja Taekwon-do (obecnie World Taekwondo). Sama nazwa ITF (International Taekwon-do Federation) używana jest aż przez 3 federacje. Federacja „północnokoreańska” z siedzibą w Austrii współpracuje z Ogólnopolską Organizacją Taekwon-do (OOTKD). Siedziba federacji „wiedeńskiej” także mieści się w Austrii. współdziała z Polskim Związkiem Taekwon-Do (PZT). Z kolei federacja „kanadyjska” z Montrealu współpracuje z Polskim Zrzeszeniem Taekwon-do. Przedstawicielem WTF jest w naszym kraju Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.

Tytuł/źródło: The Origin of Taekwondo | ART OF ONE DOJO; Autor: Art of One Dojo; Licencja: CC BY

Znaczenie słowa Tae Kwon Do

   Nazwa jest złożeniem trzech fonetycznych elementów koreańskiej wymowy (hangul), wywodzących się z trzech znaków chińskich.

 1. „Tae” oznacza stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą
 2. „Kwon” to pięść, atak pięścią lub techniki wykonywane pięścią
 3. „Do” to sztuka lub metoda opisująca osiągnięcie stanu intuicji, wynikającego z doświadczenia umysłu i ciała

   Dwa pierwsze znaki dotyczą fizycznych cech sztuki walki. Ostatni nadaje duchowego wymiaru. Taekwondo jest rodzajem walki za pomocą nóg oraz rąk. Sztuka ukierunkowana jest na na samoobronę, walkę sportową i poprawę kondycji.

 

Terminologia i liczenie po koreańsku do 10

   W czasie treningów taekwondo wykorzystuje się określone terminy. Terminologia określa poszczególne elementy teorii, pojęcia treningowe, komendy, główne pozycje, powierzchnie uderzające oraz blokujące, postawy ciała, bloki, kroki i inne techniki. Istotną sprawą jest, żeby jak najszybciej opanować liczenie po koreańsku do 10. Znacznie ułatwia to przebieg treningu dla ucznia i trenera. Poszczególne liczby i poprawna wymowa brzmią tak:

 1. Hana /(h)ana/
 2. Dul /tul/
 3. Set
 4. Net
 5. Dasot /tasot/
 6. Yasot /jasot/
 7. Ilgop
 8. Yodul /jodol/
 9. Ahop
 10. Yol /jol/
Taekwondo pokazy koreańskiej sztuki walkiPokazy koreańskiej sztuki walki
Trening Taekwondo dla dzieciTrening Taekwondo dla dzieci
Taekwondo walka zawodników w ochraniaczachTaekwondo walka zawodników
 

Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo

   Strój, tzw. dobok, złożony jest z 3 części. Są to sang-i (bluza), ha-i (spodnie) oraz ti, czyli pas. Kimono natomiast jest używane w przypadku sztuk walki, wywodzących się z Japonii. Krój dobok różni się w zależności od stopnia zaawansowania oraz przynależności do federacji. Ma jednak stałe cechy. Sang-i jest dość luźna i nie ma rzepów oraz zamków. Ha-i są dopasowane do ciała, aby nie krępować ruchów. Często w nogawkach znajduje się klin, co ułatwia uderzanie i ruchy nóg. Kolor pasa szerokiego na ok. 5 cm, różni w zależności od posiadanego stopnia.

Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie

   Pas, czyli „ti” to obowiązkowy element stroju. Dzięki barwie łatwo jest określić umiejętności ćwiczącego. W taekwondo można osiągnąć 10 stopni uczniowskich (geup/kup, od 10 do 1) i 10 mistrzowskich (dan, od 1 do 10). Kolory tych pierwszych zmieniają się co 2 stopnie. Na nieparzyste stopnie naszywana jest beretka w kolorze następnego pasa. 10 i 9 kup to pas biały, 8 i 7 kup – żółty, 6 i 5 – zielony, 4-3 – niebieski, 2-1 – czerwony. Stopnie mistrzowskie można ozyskać tylko po udanych egzaminach. Podczas gdy w WTF 10 dan nadaje się za zasługi, to w ITF 10 dan nie funkcjonuje. Poszczególnie stopnie mistrzowskie można rozpoznać po cyfrach rzymskich naszywanych na czarny pas.

Filmy – walki taekwondo na YouTube

Zasady walki i ochraniacze taekwondo

   Zasady walki różnią się w zależności od federacji. W ITF starcia są łagodniejsze, a zbyt silne uderzenia grożą dyskwalifikacją. Można uderzać tylko przednią i wierzchnią stroną pięści. Dozwolone jest także kopanie stopą i powierzchnią do stawu skokowego. Zabronione są ataki kolanami i goleniami. W WTF nie narzuca aż tylu ograniczeń. Uderzenia mogą być wyprowadzane z całą mocą. Niedozwolone są ataki pięścią w twarz. Podobnie jak w ITF, ataki kolanami i goleniami są niedopuszczalne.

   Poza podstawowym wyposażeniem jak dobok, dobrze jest posiadać ochraniacze. Obniżają one ryzyko urazów. Można je nałożyć na stopy, tułów, głowę i krocze, opcjonalnie na golenie i przedramiona i dłonie (rękawice).

Szkoły taekwondo dla dzieci w Poznaniu

   Mieszkasz w Poznaniu? Myślisz o nierozpoczęciu treningów taekwondo? Tę i inne sztuki walki można ćwiczyć w jednym z miejsc. Zawarto zostały w bazie klubów sportowych Prime. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy prowadzone są treningi i zapisz się!

Polub i oceń stronę – Taekwondo w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna