Taekwondo Łódź
(koreańska sztuka walki w Łodzi)

 

  Łódź jest jednym z tych miast, w których znajdziemy spora ilość klubów oferujących treningi sportów i sztuk walki. Jedną z popularniejszych dyscyplin z tego kręgu jest taekwondo. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną miejscówkę przeczytaj tekst, który przygotowaliśmy i dowiedz się czym jest taekwondo, poznaj historie tej koreańskiej sztuki walki oraz jej zasady. Dopiero wyposażony w te wiedze będziesz w stanie z czystym sumieniem zdecydować, gdzie w Łodzi chcesz trenować ten niezwykły sport.

Tematy:
 1. Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo
 2. Znaczenie słowa Tae Kwon Do
 3. Terminologia i liczenie po koreańsku do 10
 4. Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo
 5. Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie
 6. Filmy – walki taekwondo na YouTube
 7. Zasady walki i ochraniacze taekwondo
 8. Szkoły taekwondo dla dzieci w Łodzi
 9. Polub i oceń stronę – Taekwondo w Łodzi
 10. Mapa klubów – Taekwondo Łódź

Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo

  Taekwondo to nie tylko jedna z tradycyjnych sztuk walki ale i sport narodowy Korei oraz jedna z dyscyplin olimpijskich. Taekwondo stworzone zostało do celów militarnych by po czasie stać się sportem. Twórca tej sztuki walki był gen. Choi Hong-hi, który oparł ją na dawnych koreańskich sztukach walki znanych od wieków, wśród których można wymienić taekkyeon i sudok. Wspomniane sztuki walki przez długi czas były niezwykle popularne w Korei, zarówno w życiu militarnym jak i kulturowym. Dopiero rozwiązanie koreańskiej armii przez wojsko japońskie w 1919 roku przyniosło zakaz ich stosowania pod groźbą kary śmierci. Treningi zaczęły odbywać się w konspiracji, gdzie pozostały do roku 1945.

   Twórca taekwondo urodził się w 1918 roku i już od najmłodszych lat przejawiał spore zainteresowanie sztukami walki. W wieku 12 lat odbywał treningi taekkyeon pod okiem mistrza Han II Dong. Po upływie 9 lat zdecydował się wyjechać do Kioto, by tam trenować karate. Jego nieustannym treningom nie przeszkodziło nawet pojmanie podczas wojny i 7 lat więzienia, kiedy to kontynuował ćwiczenia w ciasnej, więziennej celi. Po wyzwoleniu w roku 1945 Choi Hong-hi został wcielony w szeregi armii koreańskiej a dekadę później stworzył nowy styl walki nazywany „Taekwon-do”.

   Taekwondo może poszczycić się dwiema niezwykle popularnymi organizacjami ITF oraz WTF. Dla uściślenia z nazwa ITF ( International Taekwon-do Federation) utożsamiają się aż trzy federacje światowe, wśród których każda ma własny system rozgrywek i własne mistrzostwa. Wspomniane organizacje to federacja „północnokoreańska” z siedziba w Austrii, federacja „wiedeńska”, również z siedziba w tym kraju oraz federacja „kanadyjska” z siedziba w Kanadzie. Z kolei WTF ( World Taekwon-do Federation) zajmuje się promowaniem tej sztuki walki jako dyscyplinę olimpijską a do jej szeregów należy Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.

Tytuł/źródło: The Origin of Taekwondo | ART OF ONE DOJO; Autor: Art of One Dojo; Licencja: CC BY

Taekwondo to nazwa utworzona z trzech elementów:

 1. tae – stopa, uderzenie za pomocą stopy lub tez technika walki z użyciem stóp
 2. kwon – pięść, uderzenie za pomocą pięści lub analogicznie technika walki z użyciem pięści
 3. do – sztuka, metoda lub droga prowadząca do osiągnięcia wyższej intuicji

   Połączenie to oznacza, że taekwondo to sztuka walki z użyciem rak oraz nóg skierowana ku samoobronie, poprawie kondycji oraz walce sportowej.

Terminologia i liczenie po koreańsku do 10

  Treningi taekwondo nierozerwalnie związane jest ze złożoną terminologią, dlatego każdy adept tej sztuki walki musi poznać szereg słów w języku koreańskim, które odnoszą się do komend, pozycji, technik walki, ułożenia ciała czy kroków. Najważniejszym i pierwszym do opanowania słownictwem jest sztuka liczenia do 10 po koreańsku. Poniżej znajdziesz poszczególne liczby wraz z wymową:

 1. Hana /(h)ana/
 2. Dul /tul/
 3. Set
 4. Net
 5. Dasot /tasot/
 6. Yasot /jasot/
 7. Ilgop
 8. Yodul /jodol/
 9. Ahop
 10. Yol /jol/
Taekwondo pokazy koreańskiej sztuki walkiPokazy koreańskiej sztuki walki
Trening Taekwondo dla dzieciTrening Taekwondo dla dzieci
Taekwondo walka zawodników w ochraniaczachTaekwondo walka zawodników
 

Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo

   Strój do taekwondo to dobok i składa się on z : sang-i ( bluza), ha-ii ( spodnie) a także ti ( pas). To niezwykle popularne „kimono” jest niejako odpowiednikiem japońskiego Gi, a jego krój uzależniony jest od stopnia zaawansowania zawodnika oraz federacji, do której należy. Dobok ma jednak pewne cechy stałe. Bluza powinna być luźna oraz pozbawiona zamków czy rzepów. Spodnie muszą być dopasowane do ciała, jednak tak by nie krępować ruchów. Pas musi mieć szerokość 5cm a jego barwa odzwierciedlać posiadany przez zawodnika stopień wtajemniczenia.

Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie

   Pas jest jednym z nieodzownych elementów stroju taekwondo a jego barwa ma odzwierciedlać poziom umiejętności prezentowany przez zawodnika. Taekwondo przewiduje aż 10 stopni uczniowskich ( geup/kup od 10 do 1) oraz 10 stopni mistrzowskich ( dan od 1 do 10). Kolory pasa uczniowskiego zmieniają się po osiągnięciu co drugiego stopnia, jednak po osiągnięciu na stopień przejściowy naszywa się na pas beretkę o barwie następnego pasa. Wśród kolorów pasów uczniowskich wyróżniamy:

 1. 10 i 9 kup – kolor biały oznaczający brak wiedzy, niewinność i czystość
 2. 8 i 7 kup – kolor żółty oznaczający początek drogi, blask i będący symbolem ziemi
 3. 6 i 5 kup – kolor zielony oznaczający rośliny symbolizujące rozwój adepta
 4. 4 i 3 kup – kolor niebieski oznaczający niebo ku któremu wzrastają rośliny
 5. 2 i 1 kup – kolor czerwony oznaczający dojrzały owoc a zarazem zagrożenie dla przeciwnika

   Z kolei kolejne stopnie mistrzowskie uzyskuje się na drodze egzaminów różniących się w zależności od federacji. WTF przewiduje nadawanie 10 dana za zasługi, gdzie w ITF dan ten nie istnieje. Stopnie mistrzowskie oznaczane są przy pomocy belek z cyfr rzymskich umieszczanych na czarnym pasie. Kolor czarny jest tutaj oznaką dojrzałości i biegłości w sztuce walki oraz ma sygnalizować, że posiadacz pasa mistrzowskiego nie boi się ciemności ani zła.

Filmy – walki taekwondo na YouTube

Zasady walki i ochraniacze taekwondo

  Każda z federacji posiada odrębne zasady walki, przy czym w ITF starcie jest z reguły łagodniejsze a mocniejsze ciosy mogą prowadzić do dyskwalifikacji. Dopuszczalne jest uderzanie jedynie przednią oraz wierzchnią strona pięści. Z kolei ciosy nogami mogą być wyprowadzane stopą i powierzchnią stawu skokowego. Uderzenia kolanami i golenia są absolutnie zakazane. Federacja WTF nie przewiduje takich ograniczeń, a jedynym czynem zabronionym jest uderzanie pięścią w twarz przeciwnika.

   Poza dobokiem warto również wspomnieć o ochraniaczach, które są niezwykle przydatne podczas treningu taekwondo. Powinny ochraniać stopy, głowę, tułów oraz obszar krocza. Dopuszczalne są również rękawice ochronne.

Szkoły taekwondo dla dzieci w Łodzi

   Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu zainteresowaliśmy Cię taekwondo i chcesz rozpocząć trening w jednym z łódzkich klubów to koniecznie wejdź na przygotowaną przez nas bazę klubów sportowych Prime. Pozwoli Ci to na wybranie najdogodniejszej miejscówki w Twojej okolicy, gdzie odbędziesz swój wymarzony trening taekwondo.

Polub i oceń stronę – Taekwondo w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna