Taekwondo Kraków
(koreańska sztuka walki w Krakowie)

 

   W Krakowie znajduje się wiele klubów, w których można trenować rozmaite sporty i sztuki walki – także taekwondo. Zanim zapiszesz się do jednego z nich, poznaj znaczenie słów „tae kwon do” oraz historię tej koreańskiej sztuki walki. Dowiedz się, w jakim stroju trenować, co to jest Dobok i w jakie ochraniacze warto się wyposażyć. Wreszcie – sprawdź, jakie stopnie i pasy przyznaje się w ramach tej dyscypliny. Bogatszy o całą tę wiedzę będziesz mógł z czystym sumieniem zadecydować, w którym klubie rozpoczniesz swoje treningi taekwondo w Krakowie!

Tematy:
 1. Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo
 2. Znaczenie słowa Tae Kwon Do
 3. Terminologia i liczenie po koreańsku do 10
 4. Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo
 5. Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie
 6. Filmy – walki taekwondo na YouTube
 7. Zasady walki i ochraniacze taekwondo
 8. Szkoły taekwondo dla dzieci w Krakowie
 9. Polub i oceń stronę – Taekwondo w Krakowie
 10. Mapa klubów – Taekwondo Kraków

Historia koreańskiej sztuki walki taekwondo

   Taekwondo to tradycyjna sztuka walki, a jednocześnie narodowy sport Korei i pełnoprawna dyscyplina olimpijska. Wynaleziono ją dla celów militarnych, jednak później zaadaptowano także do użytku cywilnego. Gen. Choi Hong-hi, twórca taekwondo, opierał się na wcześniejszych koreańskich sztukach walki o wielowiekowych tradycjach. Najprawdopodobniej niektóre z nich istniały jeszcze przed naszą erą. Dowodzą tego odkrycia archeologiczne, w tym rzeźbione freski przedstawiające ćwiczenia taekkyeon czy buddyjskie reliefy obrazujące konkretne pozycje trenowane w taekwondo.

   Taekkyeon i sudok – podstawowe sztuki walki poprzedzające taekwondo – były silnie obecne w koreańskim życiu militarnym i kulturowym. W 1919 roku wojska japońskie rozwiązały koreańską armię, a praktykowanie sztuk walki zaczęło być karane więzieniem lub śmiercią. Treningi przeszły więc do konspiracji i pozostały tam aż do 1945 roku. W międzyczasie oba style rozbiły się na wiele odmian. Powstanie samego taekwondo jest ściśle związane z osobą generała Choi Hong-hi (ur. 1918). Już jako 12-latek trenował on taekkyeon u mistrza Han II Dong. Po 9 latach nauki wyjechał do Kioto i podjął tam naukę karate. Podczas wojny został skazany na 7 lat więzienia, jednak nieprzerwanie ćwiczył w celi i doskonalił się w walce. Po wyzwoleniu w 1945 r. został wcielony do koreańskiej armii i zaczął nauczać. Niecałą dekadę później przekształcił techniki taekkyeon i karate w nowy styl walki. Powołał nawet zespół ekspertów, który czuwał nad skutecznością jego technik. W 1955 r. nazwał ów system „Taekwon-do”. Choi Hong-hi zadbał o obowiązkowe szkolenia w koreańskich szkołach i armii. W krótkim czasie treningi uprawiało kilka milionów adeptów.

   Dwie najważniejsze organizacje taekwondo to ITF oraz WTF. Nazwą ITF (International Taekwon-do Federation, zał. 1966) posługują się w rzeczywistości aż trzy federacje, a każda z nich ma własny system sportowych rozgrywek i organizuje swoje mistrzostwa Europy i świata. Federacja „północnokoreańska” ma siedzibę w Austrii; współpracuje z nią Ogólnopolska Organizacja Taekwon-do (OOTKD). Federacja „wiedeńska” również posiada siedzibę w Austrii; działa z nią Polski Związek Taekwon-Do (PZT). Z kolei federacja „kanadyjska” z siedzibą w Kanadzie współpracuje z Polskim Zrzeszeniem Taekwon-do. Czymś zupełnie innym jest WTF (World Taekwon-do Federation, zał. 1973) reprezentowana w Polsce przez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego. Organizacja ta promuje sztukę walki jako dyscyplinę olimpijską.

Tytuł/źródło: The Origin of Taekwondo | ART OF ONE DOJO; Autor: Art of One Dojo; Licencja: CC BY

Znaczenie słowa Tae Kwon Do

   Nazwa taekwondo to tak naprawdę złożenie trzech fonetycznych elementów wymowy koreańskiej, które pochodzą od trzech chińskich znaków. „Tae” to stopa, uderzenie stopą bądź system technik wykonywanych przy użyciu nogi. „Kwon” oznacza pięść, uderzenie pięścią albo system technik, które się nią wykonuje. Z kolei „do” to sztuka, droga albo metoda, która odsyła do osiągnięcia wyższej intuicji dzięki doświadczeniu ciała i umysłu. Jak widać, dwa pierwsze znaki dotyczą funkcjonalnego aspektu sztuki walki, natomiast ten ostatni nadaje im głębszego znaczenia. Mówiąc krótko, taekwondo to sztuka walki za pomocą nóg oraz rąk, ukierunkowana na samoobronę, walkę sportową i poprawę kondycji.

Terminologia i liczenie po koreańsku do 10

   Podczas treningów wykorzystywana jest złożona terminologia taekwondo. Jako adept tej sztuki walki poznasz wiele koreańskich słów, które będą określać poszczególne pojęcia: elementy teorii mocy, komendy i pojęcia treningowe, podstawowe pozycje, powierzchnie uderzające oraz blokujące (rąk, nóg i nie tylko), ułożenia ciała, bloki, kroki i inne techniki. Najważniejsze, żeby szybko opanować liczenie po koreańsku do 10. Poniżej prezentujemy poszczególne liczby – w problematycznych przypadkach podajemy także poprawną wymowę:

 1. Hana /(h)ana/
 2. Dul /tul/
 3. Set
 4. Net
 5. Dasot /tasot/
 6. Yasot /jasot/
 7. Ilgop
 8. Yodul /jodol/
 9. Ahop
 10. Yol /jol/
Taekwondo pokazy koreańskiej sztuki walkiPokazy koreańskiej sztuki walki
Trening Taekwondo dla dzieciTrening Taekwondo dla dzieci
Taekwondo walka zawodników w ochraniaczachTaekwondo walka zawodników
 

Strój do taekwondo – Dobok – kimono taekwondo

   Na strój do taekwondo, tzw. dobok, składają się sang-i (bluza), ha-i (spodnie) oraz ti, czyli pas. Popularne „kimono” jest odpowiednikiem japońskiego Gi. Krój, jaki przyjmuje dobok, różni się w zależności od stopnia zaawansowania oraz reprezentowanej federacji. Można jednak wyróżnić pewne cechy stałe. Sang-i jest stosunkowo luźna i pozbawiona jakichkolwiek rzepów czy zamków. Ha-i są dopasowane do ciała, ale nie krępują ruchów. Najczęściej mają w nogawkach klin, co ułatwia wykonywanie technik nożnych. Z kolei pas ma szerokość 5 cm, a jego kolor zależy od posiadanego stopnia.

Stopnie w taekwondo – pasy mistrzowskie i uczniowskie

   Pas to nieodzowny element stroju taekwondo. Jego kolor odzwierciedla umiejętności zawodnika. Możliwe jest uzyskanie 10 stopni uczniowskich (geup/kup, od 10 do 1) i 10 mistrzowskich (dan, od 1 do 10).

   Kolory pasów uczniowskich zmieniają się co dwa stopnie. Po wkroczeniu na nieparzysty (przejściowy) stopień na pas o tym samym kolorze naszywa się beretkę w kolorze następnego pasa. 10 i 9 kup to pas biały (czystość, niewinność, brak wiedzy i doświadczenia). 8 i 7 kup przysługuje pas żółty (symbol ziemi i początku drogi; blask promieni słońca bądź zasiane nasionko oznacza przebudzenie do działania). 6 i 5 kup to pas zielony (zieleń utożsamia rozwijającą się roślinę, co odsyła do rozwijających się umiejętności adepta). Posiadacze kolejnych stopni noszą pasy niebieskie (symbolizujące niebo, do którego wzrastają rośliny), a wreszcie – czerwone (kolor dojrzałego owocu, a jednocześnie zagrożenie dla przeciwnika).

   Kolejne stopnie dan można uzyskać na drodze egzaminów. W WTF tylko 10 dan jest nadawany za zasługi, natomiast w ITF 10 dan w ogóle nie funkcjonuje. Stopnie mistrzowskie są oznaczane poprzez belki w postaci cyfr rzymskich naszywanych na czarnym pasie. Czerń symbolizuje biegłość i dojrzałość oraz informuje, że posiadacz pasa jest nieczuły na ciemność, zło i strach.

Filmy – walki taekwondo na YouTube

Zasady walki i ochraniacze taekwondo

   Zasady walki taekwondo określają federacje ITF i WTF. W ITF walka jest łagodniejsza, a zbyt mocne ciosy grożą dyskwalifikacją. Zawodnicy mogą uderzać wyłącznie przednią i wierzchnią stroną pięści. Jeśli chodzi o nogi, dozwolone jest kopanie stopą i powierzchnią do stawu skokowego. Ciosy kolanami i goleniami są zabronione. W ramach WTF nie ma tak wielu ograniczeń. Można walczyć całą siłą – zabronione jest za to uderzanie pięścią twarz (można uderzać w korpus). Podobnie jak w ITF, wykluczono także ataki przy pomocy kolan i goleni.

   Dobok, o którym pisaliśmy wyżej, to absolutna podstawa; oprócz tego warto zakupić także porządne ochraniacze, które ograniczą ryzyko kontuzji. Przydadzą się te na stopy, tułów, głowę i obszar krocza; ewentualnie na golenie i przedramiona. Można również założyć rękawice ochronne.

Szkoły taekwondo dla dzieci w Krakowie

   Mieszkasz w Krakowie? Chcesz zapisać się na taekwondo? Tę i inne sztuki walki możesz trenować w jednym z miejsc, które ujęliśmy w bazie klubów sportowych Prime. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy odbywają się zajęcia i zapisz się na wymarzony trening!

Polub i oceń stronę – Taekwondo w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna