Sporty walki i sztuki walki w Poznaniu

 

 

Sporty i Sztuki Walki Poznań

 

 

   Poznań to znakomite miejsce dla osób zainteresowanych wszelkiego rodzaju sztukami i sportami walk w parterze i w trójce, jak również technikami samoobrony i technikami wojskowymi. Zobaczmy, co Poznań ma nam konkretnie do zaoferowania.

Tematy:
 1. Geneza sztuk walk
 2. Sztuki walki czy sporty walki w Poznaniu
 3. Dlaczego warto uprawiać sporty i sztuki walki?
 4. Grupy wiekowe w sportach i sztukach walki
 5. Sporty i sztuki walki w Poznaniu - baza klubów PRIME
 6. Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Poznań
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Poznaniu

Geneza sztuk walk

   Czy się to nam podoba czy nie, walka jest elementem cywilizacji człowieka i po prostu naszego gatunku. Walczyliśmy zawsze – najpierw o przetrwanie, potem o korzyści, broniąc ich i zdobywając, a także uczestniczyliśmy w różnych konfliktach o większej skali. Wygrywał ten, kto potrafił walczyć skuteczniej i taka jest też praprzyczyna rozwijania się sztuk walki. Ewoluowały one z filozofii ludzi, którzy je tworzyli, ale ich podstawowe elementy z grubsza są bardzo podobne. Wszyscy mamy w końcu dwie ręce i dwie nogi, które zginają się tak, a nie inaczej. Sztuki walki mimo to ewoluowały, ponieważ zmieniało się pole bitwy i reguła starcia, a nieskuteczne sztuki walki musiały odejść. Największe zmiany wprowadziło pojawienie się broni palnej, która zupełnie przekształciła walkę nastawioną na szybką eliminację przeciwnika. W sztukach walki stawia się jednak nie tylko na zadawanie ciosów, ale też na odpowiednią dyscyplinę i filozofię ciała.

Walka ludów pierwotnych o przetrwanieWalka ludów pierwotnych o przetrwanie
Sztuka walki Spartan - perfekcjaSztuka walki Spartan - perfekcja
Boks - przykład współczesnych sportów walkiBoks - współczesne sporty walki
 

Sztuki walki czy sporty walki w Poznaniu

   Sztuki walki są szalenie różnorodne. Jedne stawiają bardziej na samoobronę lub na atak i zwalczanie przeciwnika, a inne to głównie szlachetne współzawodnictwo na macie. Sztuki walki mogą akcentować stójkę, parte lub być ich połączeniem. Wybierając odpowiednią szkołę powinniśmy zwracać uwagę na nasze osobiste preferencje oraz na to, czy nauczyciele w tej szkole są odpowiednio wykwalifikowani. Ostatecznie i tak szlifowanie techniki to zadanie indywidualne, ale musi ono być wykonywane pod odpowiednim kierownictwem. Nie można się sugerować tylko tym, że szkoła jest blisko lub po drodze. Na początku warto skorzystać z darmowych lekcji, które są organizowane w celach promocyjnych i sprawdzić, czy atmosfera, sposób prowadzenia zajęć i tematyka nam odpowiada.

 

Dlaczego warto uprawiać sporty i sztuki walki?

Sztuki i sporty walki to przede wszystkim dbanie o naszą kondycję fizyczną, a „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Oprócz poprawy ogólnej kondycji możemy liczyć także na to, że:

 • oderwiemy się od codziennej monotonii
 • nasze mięśnie będą silniejsze
 • będziemy bardziej zrelaksowani
 • nauczymy się dyscypliny
 • będziemy mieli lepszy nastrój po każdym treningu
 • poprawi się nasza samoocena
 • będziemy czuć się bezpieczniej
 • spotkamy ciekawych ludzi
 • nauczymy się okazywać i otrzymywać szacunek.

 

Jest to oczywiście tylko lista kilku ważniejszych czynników. Różne osoby wynoszą ze sztuk walki różne rzeczy, zawsze jednak pozytywne.

Ludzie podobni :-)Ludzie podobni :-)
Samodyscyplina w rozwojuSamodyscyplina w rozwoju
Charakter i poczucie wartościCharakter i poczucie wartości
 

Grupy wiekowe w sportach i sztukach walki

   W sztukach walki ważny jest podział na grupy wiekowe, w szczególności wyróżnienie grup dziecięcych. Jest to istotne, ponieważ nauka sztuki walki dla dzieci oznacza przede wszystkim przyzwyczajanie ich do konkretnych ruchów charakterystycznych dla sztuki walki, a całość jednostki treningowej, zwykle godzina zegarowa, to przede wszystkim dobra zabawa. Walka nie jest tu akcentowana. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, czy zajęcia w danej szkole są przystosowane do wieku dziecka i czy na przykład nie każe się maluchom walczyć między sobą, co ze względu na ich niezdolność do przestrzegania zasad takiej konfrontacji może skończyć się źle. W przypadku dorosłych sztuka walki to rozgrzewka, trening siłowy i wytrzymałościowy, rozwój gibkości i akrobatyki, a także wprowadzanie walki z określonymi zasadami. Jednostka treningowa trwa zwykle 90 minut.

Sztuka Walki Karate dla dzieciSztuka Walki Karate dla dzieci
Sportowa umowna walkaSportowa umowna walka
Sztuka walki mieczemSztuka walki mieczem
 

Sporty i sztuki walki w Poznaniu - baza klubów PRIME

   Baza klubów działających w Poznaniu to inicjatywa zbierająca w jednym miejscu informacje dotyczące klubów walki. Przede wszystkim chodzi o informacje takie jak dane kontaktowe danego klubu, podstawy odnośnie sztuki walki oferowanej przez klub i informacje o nauczycielach prowadzących zajęciach. Dzięki bazie klubów wybranie odpowiedniego miejsca do treningu powinno być łatwiejsze - Powodzenia !!!

 

Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Poznań

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna