Sporty walki i sztuki walki w Krakowie

 

 

Sporty i Sztuki Walki Kraków

 

 

   Jeżeli chodzi o sporty i sztuki walki w Krakowie, Kraków posiada bardzo dużą ich ofertę. Można znaleźć tutaj kluby oferujące tradycyjne sztuki walki różnego pochodzenia, sporty walki w stójce i parterze, systemy związane z realną samoobroną, czy też stworzone do celów militarnych. Poniżej przedstawiamy ogólny opis dostępnych sportów i sztuk walki w Krakowie wraz z bazą aktualnych klubów. Zapraszamy do czytania, korzystania z bazy i trenowania sztuk i sportów walki w Krakowie !!!

Tematy:
 1. Początki sztuk walk
 2. Sporty i Sztuki Walki Kraków - gąszcz ofert
 3. Sztuki i Sporty walki - korzyści wynikające z ich uprawiania
 4. Podział na grupy wiekowe w sportach i sztukach walki
 5. Sporty i Sztuki Walki Kraków - baza klubów PRIME
 6. Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Kraków
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Krakowie

Początki sztuk walk

   Walka towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Była ona podyktowana naturalnym instynktem obrony i walki o siebie, swoich bliskich czy swojej społeczności przed zagrożeniami zewnętrznymi takimi jak kataklizmy, zwierzęta czy najazdy innych wrogich społeczności. Walka toczyła się także o przywództwo, władzę, kobiety. Przez setki lat wykształciły się sztuki walki gołymi rękami jak i z użyciem różnego rodzaju broni. Jedynym wykładnikiem przydatności danej sztuki walki była jej skuteczność w boju. Nieskuteczne techniki i systemy nie miały prawa bytu. Różnorodność szkół walki zależna była od zamieszkiwanego terytorium, budowy fizycznej człowieka, danej kultury – stąd w różnych stylach kładziony jest nacisk na różne jej elementy. Natomiast wiele ruchów siłą rzeczy musi się powtarzać z racji naszej budowy: para rąk i nóg, tułów, głowa determinują podstawowe kierunki ruchów, sposób poruszania się itp. Równocześnie rozwój sztuk walki z bronią tworzą całe mnóstwo koncepcji walki jeżeli chodzi o zakres technik czy dystansu. Rozwój broni palnej zapoczątkował zupełnie inne spojrzenie jeżeli chodzi o konfrontację. W pewien sposób wyznaczył granicę w pojmowaniu walki kiedyś a dziś. Późniejszy rozwój i przenikanie się kultur spowodowało rozprzestrzenienie się sztuk walk z kontynentu na kontynent i ich rozwój w danych krajach. W większości przypadków z racji eliminacji warunków dla których powstały sztuki walki jak i zmiany społecznych zachowań spowodowały, że sztuki walki zaczęły rozwijać się w różnych płaszczyznach i ich pierwotne idee uległy przekształceniu w sporty walki czy drogę rozwoju charakteru człowieka. Rzadkością jest na dzień dzisiejszy spotkanie Nauczycieli czy Dojo w której uczone są dawne bojowe sztuki walki należące do grupy Jutsu w których przekaz następuje ręka w rękę z Mistrza na ucznia przez dziesiątki lat, a nie w przeciągu parodniowych czy paromiesięcznych szkoleń.

Walka o przetrwanie ludów pierwotnych Walka o przetrwanie ludów pierwotnych
Spartanin - sztuk walki opanowana do perfekcji Sztuka walki opanowana do perfekcji
Boks - współczesny sport walki Boks - współczesny sport walki
 

Sporty i Sztuki Walki Kraków - gąszcz ofert

   Dla osób chcących trenować sztuki walki Kraków jest wręcz wymarzonym miejscem, aby to robić. Liczba klubów, które oferują swoje usługi w tym zakresie jest naprawdę duża, dzięki czemu łatwo jest znaleźć tego typu kurs w niedalekiej odległości od miejsca naszego zamieszkania. Odległość nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem tego jaką decyzję podejmiemy. Oczywiście należy również dokładnie sprawdzić ofertę takiego klubu oraz to czy faktycznie pracują w nim wykwalifikowani trenerzy. Dzięki temu, zyskamy pewność, iż będziemy tam mogli trenować dokładnie to co chcemy, pod czujnym okiem doświadczonych fachowców. Przed zapisaniem się na zajęcia Sportów i Sztuk Walki w Krakowie trzeba by się zastanowić czego tak naprawdę szukam i oczekuję od zajęć. Wielorakość szkół czy klubów wiąże się z naciskiem na różne aspekty sportów i sztuk walki. Jedne sekcje zajmują się sportem, drugie starymi sztukami walki przekazywanymi z Mistrza na ucznia, inne jeszcze realna samoobroną a kolejne jeszcze czymś innym. Część bazuje na walce w parterze, część tylko na stójce, kolejna część na połączeniu stójki i parteru. Oferta jest bardzo duża, ale to co jest dla Nas ważne to to żeby odnaleźć coś dla siebie, w czym będziemy czuć się dobrze. Przemyśleć sobie co Nas ciągnie do uprawianie Sztuk i Sportów walki a następnie skorzystać z naszej bazy i przeczytać ofertę danego klubu. W większości sekcji pierwsze zajęcia są darmowe i warto z tego skorzystać, zobaczyć sposób prowadzenia zajęć, sposób w jaki trenują współćwiczący. Zwrócić tez należy uwagę czy podejście prowadzącego na tyle ile to możliwe jest indywidualne, bo wypracowywanie i korygowanie techniki jest rzeczą indywidualną. Bądźmy świadomi tego, że idąc na zajęcia sportów i sztuk walki i chcemy się czegoś konkretnego nauczyć, w końcu przeznaczamy na to swój czas, energię i pieniądze.

 

Sztuki i Sporty walki - korzyści wynikające z ich uprawiania

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – tak, regularna aktywność fizyczna znakomicie wpływa na nasze samopoczucie. Aktywne uprawianie sportów i sztuk walki przynosi w naszym życiu wiele korzyści, między innymi:

 • wzmacnia naszą kondycję fizyczną
 • "odrywa" Nas od codziennych zajęć – praca, dom, …
 • w znakomity sposób Nas relaksuje
 • porządkuje nasze Życie i uczy samodyscypliny
 • po treningu czujemy się bardziej dowartościowani z efektywnie spędzonego czasu
 • wzmacniamy swój charakter, poczucie wartości i podniesienie samooceny
 • powodują poczucie bezpieczeństwa
 • daje możliwość spotkania się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach
 • uczy szacunku do innych ludzi

Korzyści te są różne w zależności od wieku, tak czy siak każdy z Nas wyniesie coś wartościowego dla siebie, przez co czuje się lepiej w codziennym życiu.

Ludzie o podobnych zainteresowaniach Ludzie o podobnych zainteresowaniach
Skupienie i samodyscyplina Skupienie i samodyscyplina
poczucie wartości i charakter Poczucie wartości i charakter
 

Podział na grupy wiekowe w sportach i sztukach walki

   Część klubów sportów i sztuk walki w Krakowie posiada przekrojową ofertę zajęć dla grup wiekowych. Znajdziemy wśród nich zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oczywiście dla każdej z tych grup trening będzie inaczej realizowany, z podkreśleniem różnych jego aspektów. Dla grup dziecięcych ważny będzie ogólny rozwój dziecka z dużą ilością elementów zabawowych jak i czasem trwania do maksymalnie jednej godziny zegarowej. Charakter danej Sztuki / Sporu walki będzie zawarty w elementach zabawowych by z biegiem lat stał się on naturalnym ruchem technicznym itd. Dla młodzieży i dorosłych będą to zajęcia dłuższe, o około półtorej godziny zegarowej, o różnym natężeniu. Będą bazowały na rozgrzewce ogólnej i specjalistycznej, z treningami technicznymi i walki umownej w ochraniaczach. W zależności od celu treningu będzie miał on charakter treningu siłowego, wytrzymałościowego, szybkościowego czy gibkościowego lub miksów tych cech motorycznych. Warto to sobie doczytać by być bardziej świadomym poszczególnych części treningu by nam lub naszym dzieciom nie stała się krzywda z powodu źle prowadzonych zajęć.

Dzieci trenujące Sztukę Walki - KarateDzieci trenujące Sztukę Walki - Karate
Sportowe okrężne kopnięcieSportowe okrężne kopnięcie
Sztuka Walki - Droga ŻyciaSztuka Walki - Droga Życia
 

Sporty i Sztuki Walki Kraków - baza klubów PRIME

   Celem bazy klubów Sportów i Sztuk walki w Krakowie było zebranie w jednym miejscu, przejrzystych informacji na temat dostępnych sekcji w Krakowie. Każdy znajdujący się w bazie klub posiada podstawowe informacje na temat danej dziedziny sportu / sztuki walki którą się zajmuje, możliwościami szkoleniowymi. Znajdziecie też tam informacje na temat głównego instruktora / Sensei / trenera, ofercie treningowej, miejscu prowadzenia zajęć, strony www, kontaktu mailowego czy telefonicznego, itp. Mamy nadzieję, że baza klubów Sporty i Sztuki walki Kraków pomoże osobą początkującym w odnalezieniu się w tym gąszczu styli i świadome wybranie dla siebie odpowiedniego sztuki walki – zapraszamy do korzystania.

 

Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna