Sporty walki i sztuki walki

 

 

Sporty i Sztuki Walki Gdańsk

 

 

   W Gdańsku widoczna jest bogata oferta związana ze sportem i sztukami walki. Dzięki niej każdy może spróbować tradycyjnych sztuk walki o różnym pochodzeniu, sportów walki w stójce i parterze, systemów związanych z realną samoobroną lub tych, które są związane z celami militarnymi. Poniższy opis skupia się na dostępności sportu i sztuk walki w Gdańsku i klubach, które je oferują. Zapraszamy do lektury, a następnie skorzystania z przedstawianych ofert.

Tematy:
 1. Początki sztuk walk
 2. Sporty i Sztuki Walki Gdańsk - gąszcz ofert
 3. Sztuki i Sporty walki - korzyści wynikające z ich uprawiania
 4. Podział na grupy wiekowe w sportach i sztukach walki
 5. Sporty i Sztuki Walki Gdańsk - baza klubów PRIME
 6. Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Gdańsk
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Gdańsku

Początki sztuk walk

   Przez wieki człowiekowi towarzyszyła walka. Bez wątpienia przyczynił się do tego ludzki instynkt obronny, który wiązał się z walką o samego siebie, najbliższe osoby czy najbliższe społeczeństwo. Człowiekowi zagrażały nie tylko różnego typu kataklizmy, ale również zwierzęta czy wrogo nastawione pozostałe społeczności. Czynnikami zmuszającymi do walki były również chęć dowodzenia lub względy kobiety. Setki lat pełne przemocy wykształciły różne sztuki walki, których część polega na walce gołymi rękoma, a część zmusza do używania pewnych rodzajów broni. O losie danej sztuki walki decydowała jej skuteczność - jeśli nie spełniała swojego założenia, była ona odrzucana przez społeczeństwo. Specyfika danej sztuki walki była zależna od regionu, z którego się wywodzi. Każda sztuka walki skupia się na odmiennych elementach, lecz zawsze sprowadza się do pracy rąk i nóg. Rozwijanie się sztuk walki z użyciem broni otworzyło się na nowe techniki. Również rozwój broni palnej przyczynił się do tworzenia nowych sposobów walki i obrony. Z biegiem lat, kiedy świat zaczął otwierać się dla wszystkich, nastąpiło rozprzestrzenianie się poszczególnych sztuk walki na inne kontynenty. To wzbogaciło je o nowe elementy, ponieważ zostały one w pewien sposób dostosowane do norm i wymagań innych społeczeństw.

Walka o przetrwanie ludów pierwotnych Walka o przetrwanie ludów pierwotnych
Spartanin - sztuk walki opanowana do perfekcji Sztuka walki opanowana do perfekcji
Boks - współczesny sport walki Boks - współczesny sport walki
 

Sporty i Sztuki Walki Gdańsk - gąszcz ofert

   Gdańsk jest rewelacyjnym miejscem dla każdego, kto chce spróbować poznać w praktyce jakąś sztukę walki. Ogromna liczba klubów pozwala na wybranie interesującej nas sztuki walki i zapisanie się na kurs blisko miejsca zamieszkania. Możliwość wygodnego dojazdu nie powinna być jednak głównym czynnikiem zapisania się na dany kurs. Należy zapoznać się z ofertą interesującego nas klubu i sprawdzić, czy pracują w nim wykwalifikowani trenerzy, którzy prawidłowo i z profesjonalnym podejściem nas pokierują i pozwolą cieszyć się z wykonywanych ćwiczeń. Warto pamiętać, by przed zapisaniem się na kurs Sportów i Sztuk Walki w Gdańsku poznać dobrze własne potrzeby i to, czego się chcemy nauczyć. Szeroka gama proponowanych klubów sprawia, że każda kładzie nacisk na inne elementy. Niektóre z nich skupiają się na sporcie, część ma w zwyczaju uczyć starych sztuk walki dawnymi metodami, a jeszcze inne uczyć samoobrony. To wszystko sprawia, że mamy dostęp do wielu wariantów i warto dopasować je do własnych preferencji i chęci. Częstym zjawiskiem są darmowe pierwsze zajęcia w klubach, więc można jak najbardziej z nich skorzystać, by zobaczyć, czy dany kurs jest dla nas i czy odpowiada nam panująca w nim atmosfera. Należy również w czasie tych pierwszych zajęć zauważyć, czy trener podchodzi do każdego indywidualnie, ponieważ ten aspekt jest kluczowy w kursach sztuk walk.

Sztuki i Sporty walki - korzyści wynikające z ich uprawiania

Jak wiadomo, aktywność fizyczna dobrze wpływa na samopoczucie człowieka - zwłaszcza ta regularna. Nie bez powodu powstało powiedzenie ,,w zdrowym ciele zdrowy duch". Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, np.:

 • wpływa na kondycję fizyczną
 • pozwala oderwać się od obowiązków domowych czy zawodowych
 • relaksuje
 • uczy samodyscypliny
 • wzbogaca poczucie własnej wartości
 • zwiększa poczucie bezpieczeństwa
 • pozwala poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach

 

Każdy człowiek jest odmienny, dlatego część korzyści może w inny sposób wpływać na dwie różne osoby. Efekt końcowy jest jednak podobny, ponieważ ćwiczenia poprawiają samopoczucie u każdego.

Ludzie o podobnych zainteresowaniach Ludzie o podobnych zainteresowaniach
Skupienie i samodyscyplina Skupienie i samodyscyplina
poczucie wartości i charakter Poczucie wartości i charakter
 

Podział na grupy wiekowe w sportach i sztukach walki

   Kluby w Gdańsku oferują zazwyczaj swoje zajęcia dla wszystkich chętnych, bez względu w jakim się jest wieku. Kursy są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W szkoleniach dzieci zajęcia będą połączone z zabawą i dopasowane do ich możliwości. Zajęcia dla starszych osób będą już dłuższe i bardziej specjalistyczne. Aktywność fizyczna u dzieci będzie się skupiała na ogólnym rozwoju, a u dorosłych - przypominała trening siłowy, wytrzymałościowy, szybkościowy itp. w zależności od postawionych celów.

Dzieci trenujące Sztukę Walki - KarateDzieci trenujące Sztukę Walki - Karate
Sportowe okrężne kopnięcieSportowe okrężne kopnięcie
Sztuka Walki - Droga ŻyciaSztuka Walki - Droga Życia
 

Sporty i Sztuki Walki Gdańsk - baza klubów PRIME

   Baza klubów PRIME ma udzielać podstawowych informacji o dostępnych sekcjach w Gdańsku. Wszystkie kluby z Gdańska udostępnione w bazie, przedstawiają na czym się skupiają i jaki typ kursu/treningu proponują. Zostawiają również dane kontaktowe, by móc uzyskać w razie potrzeby więcej informacji. Baza klubów została stworzona, by móc odnaleźć się w ogromnej liczbie ofert i wybrać sztukę walki dopasowaną do własnych potrzeb.

Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Gdańsk

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna