Sporty i Sztuki Walki w Białymstoku

 

    Białystok to miasto, które może poszczycić się bogatą ofertą dostępnych sportów i sztuk walki. W mieście tym znajdziemy kluby, które oferują zarówno tradycyjne sztuki walki, sporty walki w parterze i stójce czy też kursy samoobrony oraz systemy obrony stworzone głównie do celów militarnych. Poniżej znajduje się opis dostępnych a Białymstoku sportów i sztuk walki oraz aktualna baza klubów, w których można je trenować. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Tematy:
 1. Krótka historia sztuk walki
 2. Gąszcz ofert dotyczących sportów i sztuk walki w Białymstoku
 3. Korzyści wynikające z uprawiania sportów i sztuk walki
 4. Podział na grupy wiekowe w sportach i sztukach walki
 5. Sporty oraz sztuki walki w Białymstoku – baza klubów PRIME
 6. Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Białystok
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Białymstoku

Krótka historia sztuk walki

   Walka jest czymś co towarzyszy człowiekowi od początków jego istnienia. Wcześniej podyktowana była głownie przez naturalny instynkt człowieka polegający na obronie i walce o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz całej społeczności przed różnego rodzaju zagrożeniami z zewnątrz, takimi jak dzikie zwierzęta, kataklizmy czy najazdy wrogich ludów i plemion. Walki miały również na celu pokazanie przeciwnikom swojej potęgi, dlatego toczono je o władzę, przywództwo czy też kobiety. Setki lat pozwoliły na usystematyzowanie różnych odmian walki, co spowodowało wykształcenie się sztuk walki gołymi rękami oraz z użyciem różnorodnej broni. W dawnych czasach jedynym wyznacznikiem pokazującym czy dany rodzaj sztuk walki jest przydatny była skuteczność jej użycie na polu walki. Jeśli dany system i technika nie sprawdzała się w walce z wrogiem zapominano o nim i nie kontynuowano ćwiczeń. Duża różnorodność technik używanych w walce w dużej mierze zależna była od terytorium, z którego dana sztuka walki pochodziła, fizjonomii człowieka, który ją stosował oraz od panującej na danym terenie kultury. Wszystkie odmiany walki łączy jednak jedno: powtarzalność ruchów z racji zbliżonej budowy ciała każdego człowieka. Podyktowana jest ona częściami naszego ciała, które dyktują podstawowe kierunki naszych ruchów oraz nasz sposób poruszania się. Omawiając historię sztuk walki należy wspomnieć również o ogromnym postępie technik walki, który rozpoczął się wraz z rozwojem popularności broni palnej. Etap ten zapoczątkował nowy, nieznany wcześniej sposób konfrontacji. Można nawet powiedzieć, że walka z użyciem broni palnej wyznaczyła niejako granicę w pojęciu walki dawniej i dziś. Dalszy rozwój transportu przenikanie się kultur dzięki łatwiejszemu przemieszczaniu się spowodował rozprzestrzenianie się różnych sztuk walki pomiędzy poszczególnymi kontynentami. Również coraz większy spokój na świecie i brak konfliktów zbrojnych spowodował, że sztuki walki zaczęły ewoluować w sporty walki oraz w drogę rozwoju człowieczego charakteru. Bardzo rzadko spotyka się również nauczycieli czy szkoły oferujące naukę bojowych odmian sztuk walki, czyli tak zwane jutsu, w których tajniki danej techniki przekazywane są z mistrza na ucznia w sposób ręka w rękę i może trwać dziesiątki lat.

Walka o przetrwanie ludów pierwotnych Walka o przetrwanie ludów pierwotnych
Spartanin - sztuk walki opanowana do perfekcji Sztuka walki opanowana do perfekcji
Boks - współczesny sport walki Boks - współczesny sport walki
 

Gąszcz ofert dotyczących sportów i sztuk walki w Białymstoku

   Białystok to miasto wręcz idealne dla osób, które chcą rozpocząć trening sztuk walki. Oferta tego rodzaju jest w tym mieście bardzo szeroka, a ilość miejsc, w których można ćwiczyć robi wrażenie. Gąszcz ofert powoduje tym samym, że bardzo łatwo jest znaleźć interesujące nas treningi bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania. Jednakże należy pamiętać, że odległość od klubu nie powinna być najistotniejszym czynnikiem determinującym nasz wybór. Bardzo ważne jest dokładne prześwietlenie interesujących nas miejsc i kwalifikacji pracujących tam trenerów. Pozwoli nam to uzyskać pewność, że będziemy trenować dokładnie ten rodzaj walki, który chcemy pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Pierwszym jednak krokiem przez zapisaniem się do danego klubu w Białymstoku jest zastanowienie się czego tak naprawdę oczekujemy od wybranych przez nas zajęć. Duża liczba przeróżnych szkół wiąże się bowiem z odmiennym podejściem do każdego stylu walki i kładzeniem nacisku na inne jego aspekty. Trzeba pamiętać, że każda szkoła ma swoje unikalne sposoby nauczania. Jedne zajmują się sportami walki inne zaś starymi sztukami walki a jeszcze inne skupiają się na technikach samoobrony. Istotne jest również aby dowiedzieć się czy dana szkoła skupia się na walce w stójce czy też w parterze. Mnogość ofert może przytłaczać dlatego warto jest dobrze poszukać, aby odnaleźć zajęcia jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Większość klubów oferuje również bezpłatne pierwsze zajęcia, co pozwoli przekonać się czy nasz wybór jest słuszny oraz sprawdzić jak wyglądają takie zajęcia i w jaki sposób są prowadzone. To również okazja do sprawdzenia czy prowadzący zajęcia podchodzi do uczniów w indywidualny sposób, co pozwala na efektywne korygowanie nauczanych technik. Jest to szalenie istotne, przecież decydując się na trenowanie sztuk walki chcemy się nauczyć konkretnych technik w sposób poprawny i nie zrobić sobie przy tym żadnej krzywdy.

 

Korzyści wynikające z uprawiania sportów i sztuk walki

Każdy z nas zna powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jest to prawda, ponieważ systematyczna aktywność fizyczna bardzo efektywnie wpływa na nasze samopoczucie i przynosi wiele korzyści:

 • pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną
 • pozwala zrelaksować się i oderwać się od codziennych zmartwień
 • uczy samodyscypliny
 • pozwala poczuć się dowartościowanymi
 • wzmacnia charakter i daje poczucie bezpieczeństwa
 • jest szansą na spotkanie ludzi wyznających podobne przekonania i mających takie same pasje
 • uczy szacunku do innych

Oczywiście korzyści te będą różnic się w zależności od wieku osoby trenującej, jednak bez wątpienia uprawiając sporty i sztuki walki każdy wyniesie z nich coś wartościowego.

Ludzie o podobnych zainteresowaniach Ludzie o podobnych zainteresowaniach
Skupienie i samodyscyplina Skupienie i samodyscyplina
poczucie wartości i charakter Poczucie wartości i charakter
 

Sporty i sztuki walki – grupy wiekowe

   Zdecydowana większość klubów oferujących treningi ze sportów i sztuk walki posiada ofertę dostosowaną do przeróżnych grup wiekowych. Są to zajęcia dedykowane dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Każda z tych grup ma bowiem swoją specyfikę, która dyktuję sposób prowadzenia zajęć. Grupy treningowe dziecięce skupiają się na ogólnym rozwoju dziecka poprzez ćwiczenia zawierające w sobie element zabawy. Czas trwania tego typu zajęć to maksymalnie jedna godzina zegarowa. Z kolei w grupach młodzieżowych i dorosłych zajęcia będą o wiele dłuższe i będą charakteryzować się różnym stopniem natężenia. Treningi w tych grupach bazują już na poważnym nauczaniu techniki oraz walce umownej w ochraniaczach. W zależności od potrzeb treningi mogą mieć charakter siłowy, wytrzymałościowy, gibkościowy, szybkościowy lub być połączeniem ich wszystkich.

Dzieci trenujące Sztukę Walki - KarateDzieci trenujące Sztukę Walki - Karate
Sportowe okrężne kopnięcieSportowe okrężne kopnięcie
Sztuka Walki - Droga ŻyciaSztuka Walki - Droga Życia
 

Sporty oraz sztuki walki w Białymstoku – baza klubów PRIME

   Baza klubów PRIME pozwala na zebranie w jedno miejsce informacji o dostępnych sekcjach treningowych w Białymstoku. Każdy klub dostępny w bazie podaje podstawowe informację dotyczące dziedzin sportowych raz sztuk walki, które dostępne są w jego murach. Znajdują się tu również przejrzyste informacje na temat trenera/sensei czy tez instruktora prowadzące zajęcia. Dodatkowo podano podstawowe dane teleadresowe klubów. Mamy ogromną nadzieję, że nasza baza pomoże osobom zainteresowanym treningami odnaleźć się w istnym gąszczu ofert i pozwoli na świadomy wybór odpowiedniej dla danej osoby sztuki walki. Serdecznie zapraszamy do skorzystania!

 

Polub i oceń stronę – Sporty i Sztuki Walki Białystok

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna