Muay Thai Wrocław
(Tajski Boks we Wrocławiu)

 

 

   Wrocław może się poszczycić sporą ofertą sportów i sztuk walki. Kluby sportowe prowadzą zajęcia z wszelkich sztuk walki - zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych. Do pierwszej grupy zalicza się Muay Thai, czyli tajski boks. Sprawdź, jak wygląda nauka sztuki walki Muay Thai i poznaj jej tajniki. Jeśli chcesz zdecydować się na treningi w mieście Wrocław, warto wcześniej dowiedzieć się trochę o historii tajskiego boksu, aby móc w pełni poznać tą wyjątkową sztukę walki.

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Muay Thai
  2. Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu
  3. Muay Thai – trening i nauka
  4. Baza klubów Muay Thai we Wrocławiu
  5. Polub i oceń stronę – Muay Thai we Wrocławiu
  6. Mapa klubów - Muay Thai Wrocław

Historia sztuki walki Muay Thai

   Wiele krajów twierdzi, że Muay Thai wywodzi się od nich, jednak potwierdzono, iż najbardziej prawdopodobna jest Tajlandia. Właśnie w tym państwie nastąpił znaczący rozwój tajskiego boksu. Aktualnie jest także sportem narodowym w Tajlandii. Sama sztuka walki pochodzi ze starożytności. Na początku powstał Muay Boran, który polegał na nauce technik pozwalających wojownikom przetrwanie bitwy, gdy utracą swoją broń. Antyczny styl rozwijał się około XVII wieku.

   W jaki sposób narodziła się sztuka Muay Thai? Można wyodrębnić dwie główne teorie. Jedna z nich przytacza okres, gdy naród tajski migrował i walczył o swoje ziemie. Druga z kolei mówi o obronie państwa przed inwazjami. Niestety tajskie archiwa zostały zniszczone przez birmańską armię, więc do tej pory nie udało się ustalić prawdy. Jednak wiadomo, że sztuka Muay Thai od początków tajskiej kultury była jej istotną częścią.

   Starożytna Muay Boran była sztuką walki, która charakteryzowała się zrytualizowaniem. Przewijały się w niej elementy religijne, takie jak np. taniec przed walką. Z czasem sztuka rozwinęła się, włączając techniki walki z bronią czy używanie owijaczy na ręce, które były specjalnie utwardzane. Specjaliści dostrzegają zapożyczenia z innych sztuk walki.

   Muay Thai pojawiła się w tajskich programach studiów wychowania fizycznego już w 1887 r. Pod koniec XIX w. ostatecznie wykształciły się reguły, które obowiązywały na ringu. Zostało zakazane większość pierwotnych ciosów i technik ze względu na wysoką urazowość walk. Z początkiem lat 20. zasady zostały uregulowane pod kątem bezpieczeństwa zawodników. Wtedy też Muay Thai stała się dyscypliną i sportem narodowym Tajlandii.

Zawodnik Muay Thai z TajlandiiZawodnik Muay Thai z Tajlandii
Owijacze pięci w tajskim boksieOwijacze pięci w tajskim boksie
Trening kopnięć Muay ThaiTrening kopnięć Muay Thai
 

Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu

   W XX w. zakazano takich technik jak: uderzenia głową, rzuty czy kopnięcia w krocze. Od lat 30. dodawano do tajskiego boksu elementy boksu zachodnioeuropejskiego, np. podział na kategorie wagowe. Techniki stosowane w Muay Thai rozgrywają się w stójce, a formułą walki jest full-contact. Cechują się szerokimi uderzeniami kolanami i łokciami. Ciosy są wyprowadzane z pełną siłą. Początkujący zakładają ochraniacze podczas walk, jednak zawodnicy rezygnują z nich. Odpowiednie uderzenie może skutkować natychmiastowym nokautem. Często stosowaną techniką jest niskie kopnięcie okrężne, skierowane w udo. Zawodnik obraca się, jeśli nie uda mu się trafić celu.

   Muay Thai polega głównie na walce w zwarciu. W pozycji frontalnej zawodnik ma ustawione ręce szerzej niż w standardowym boksie. Walka parterowa jest zakazana, ale można podcinać i obalać przeciwnika oraz przechwytywać kopnięcia. Ciosy bokserskie są używane coraz częściej, wypierając tradycyjne techniki nożne. 

Muay Thai walka

Tytuł/źródło: KRAV MAGA | Motivational for WOMEN; Autor: Socom Special Warfare; Licencja: CC BY

 

   Jednak nie wszystkie pierwotne techniki zostały zapomniane. Niektóre wciąż są w użytku, np. tradycyjny taniec przed walką, czyli Wai Khru, który ma symbolizować wdzięczność i respekt ucznia wobec nauczyciela. Także tradycyjna tajska muzyka ludowa ciągle towarzyszy walkom. Rytuał Wai Khru ma dodatkowo na celu oddanie czci Bogu, psychiczne przygotowanie się do walki oraz przywołanie siły, dzięki rozrywce. Podczas treningów ubiór składa się z bezrękawnika i krótkich spodenek z napisem w języku tajskim. Zawodnicy prezentują się bez górnej części ubioru. Używa się rękawic, które mają wagę zależną od kategorii wagowej, dokładnie od 283,5 do 340 g. W 1929 r. wprowadzono ring z linami i narożnikami.

 

 

Muay Thai – trening i nauka

   Tajski boks uprawia się w Polsce od lat 90. Muay Thai powinien być ćwiczony z profesjonalnym trenerem lub instruktorem, ponieważ nieprawidłowe stosowanie technik może być niebezpieczne dla zdrowia fizycznego kursanta. Doskonalenie technik należy uprawiać tylko pod okiem odpowiedniej osoby. Ta sztuka walki nie nadaje się do treningów domowych, ponieważ wymaga używania wielu sprzętów, takich jak: rękawice, ochraniacze (np. na golenie, krocze czy szczękę), specjalne worki i tarcze. Początkujący zaczyna od lekkich walk zadaniowych, które polegają na wyrobieniu i poprawie techniki, a także ćwiczeniu kontry oraz obrony. Z pomocą tarczy poprawia się siłę uderzenia i wytrzymałość. Z kolejnymi poziomami zaawansowania coraz częściej można wdrażać sparingi.

Tarcze treningowe Muay ThaiTarcze treningowe Muay Thai
Zawaodnik tajskiego boksuZawaodnik tajskiego boksu
Walka - Tajski BoksWalka - Tajski Boks
 

Baza klubów Muay Thai we Wrocławiu

   Baza klubów Prime pomaga wszystkim, którzy szukają informacji o sztukach walki, jakimi są zainteresowani. Pozwala na proste i szybkie znalezienie profesjonalnego klubu. Szczególnie służy pomocą osobom, które są już zdecydowane na podjęcie się treningów. Ukazuje możliwości nauki tajskiego boksu, Muay Thai, w klubach we Wrocławiu.

 

Polub i oceń stronę – Muay Thai we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna