Muay Thai Warszawa
(Tajski Boks w Warszawie)

 

 

   Warszawa posiada bardzo szeroką ofertę sportów i sztuk walki. Wśród wielu klubów oferujących naukę tradycyjnych sztuk walki można znaleźć takie, które oferują trening Muay Thai. Czym jest tajski boks? Jaka jest jego historia i jakie posiada charakterystyczne techniki? Tutaj dowiesz się więcej o Muay Thai i poznasz zasady tej starożytnej sztuki walki abyś mógł świadomie zdecydować się na trening tajskiego boksu na terenie Warszawy!

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Muay Thai
  2. Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu
  3. Muay Thai – trening i nauka
  4. Baza klubów Muay Thai w Warszawie
  5. Polub i oceń stronę – Muay Thai w Warszawie
  6. Mapa klubów - Muay Thai Warszawa

Historia sztuki walki Muay Thai

   Muay Thai jest sztuką walki o starożytnym rodowodzie wywodzącą się najprawdopodobniej z Tajlandii. Pomimo że większość krajów z tamtego regionu pretenduje do miana miejsca jej pochodzenia, to w Tajlandii tajski boks rozwinął się najbardziej i obecnie jest jej sportem narodowym. Muay Thai rozwinął się z antycznego stylu Muay Boran, którego największy rozkwit przypada na XIII wiek. Były to techniki walki mające zapewnić przetrwanie wojownika na polu bitwy pomimo utraty broni.

   Powstały dwie teorie mające wyjaśnić narodziny Muay Thai. Przyczynić się do tego miał okres migracji, kiedy naród tajski toczył walkę o ziemię lub obroną już posiadanego terytorium tajskiego przed inwazjami. Niestety, żadnej nie można potwierdzić ani odrzucić po tym jak birmańska armia zniszczyła historyczne tajskie archiwa. Jednak pozostaje faktem, że już od jej zarania techniki Muay Thai stanowiły kluczowy element tajskiej kultury.

   Początkowo Muay Boran była silnie zrytualizowaną sztuką walki. Znajdowało się w niej wiele elementów religijnych, taniec przed walką i tym podobne. Późnej wprowadzono do niej również techniki walki bronią i zaczęto nosić na rękach utwardzone owijacze. W Muay Boran można łatwo dopatrzeć się elementów innych sztuk walki, np. chińskiego Wushu.

   Muay Thai zostało wprowadzone na tajskie wydziały wychowania fizycznego w 1887 roku i do końca XIX wieku wykształcono jednolite reguły ringowe. Z powodu wysokiej urazowości walk, we współczesnej sztuce Muay Thai większość pierwotnych ciosów i praktyk została zakazana. W celu zapewnienia zawodnikom koniecznego bezpieczeństwa zasady walki zostały uregulowane na początku lat 20. XX wieku – od tego momentu Muay Thai stała się dyscypliną sportową i narodowym sportem Tajlandii.

Zawodnik Muay Thai z TajlandiiZawodnik Muay Thai z Tajlandii
Owijacze pięci w tajskim boksieOwijacze pięci w tajskim boksie
Trening kopnięć Muay ThaiTrening kopnięć Muay Thai
 

Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu

   W XX wieku praktycy Muay Thai odeszli od kopnięć w krocze, owijaczy, dźwigni, rzutów, duszeń, uderzeń głową i innych niebezpiecznych praktyk. Tajski boks został w latach 30. rozbudowany o elementy boksu zachodnioeuropejskiego, takie jak podział na kategorie wagowe i korzystanie ze skórzanych rękawic. Jakie są konkretne techniki używane w tajskim boksie? Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie bierze udziału w walce), którego jedyną formułę walki określa się jako full-contact. Ciosy należy zadawać z pełną siłą. Bardzo charakterystyczne dla Muay Thai jest częste stosowanie uderzeń łokciami i kolanami. Amatorzy używają ochraniaczy zakładanych na łokcie, kolana i korpus, podczas gdy zawodowcy walczą bez takich zabezpieczeń. Umiejętnie zadane uderzenia są w stanie doprowadzi do błyskawicznego nokautu przeciwnika. Często używaną techniką są także niskie kopnięcia okrężne, częściej zadawane goleniem niż stopą i kierowane najczęściej w udo. Istnieje wiele wariantów tej techniki, na przykład mocne dokręcenie ciała – zawodnik obraca się aby móc trafić w cel.

 

Muay Thai walka

Tytuł/źródło: KRAV MAGA | Motivational for WOMEN; Autor: Socom Special Warfare; Licencja: CC BY

 

   Boks tajski jest w dużym stopniu oparty na klinczu, co oznacza walkę w zwarciu. Zawodnik najczęściej przyjmuje pozycję frontalną z rękami ułożonymi szerzej niż w przypadku gardy bokserskiej. Nie znajduje tutaj zastosowania walka parterowa ani żadna z wymienionych wcześniej zakazanych technik. Dozwolone jest przechwytywanie kopnięć, podcinanie i obalanie przeciwnika. Na początku techniki nożne tradycyjne dla Muay Thai wypierały techniki bokserskie, jednak obecnie to te drugie można spotkać coraz częściej.

   Jednak nie wszystkie pierwotne techniki i tradycje popadły w zapomnienie. Do dziś przetrwał np. tradycyjny taniec przed walką Wai Khru i towarzyszący zawodnikom akompaniament tajskiej muzyki ludowej. Wai Khru pełni wielowymiarową rolę – ma symbolizować uczucia wdzięczności i respektu żywione wobec nauczyciela przez jego uczniów, jednak zawiera w sobie również wyrazy szacunku dla przeciwnika i publiczności oraz oddanie czci Bogu. Muzyka to integralna część kultury Muay Thai, gdzie niewielka orkiestra gra m.in. na cymbałach, bębnie i flecie. Strój treningowy składa się z bezrękawnika i krótkich spodenek ozdobionych tajskim napisem, natomiast zawodnicy Muay Thai występują z obnażonym torsem. Waga rękawic stosowanych w tajskim boksie zależy od kategorii wagowej i wynosi od 283,5 g do 340 g. W 1929 roku do Muay Thai wprowadzono ring z linami i narożnikami.

 

 

Muay Thai – trening i nauka

   Muay Thai uprawia się w Polsce od lat 90. Tajski boks należy ćwiczyć w przeznaczonym do tego ośrodku pod kontrolą doświadczonego trenera lub instruktora z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i możliwość doskonalenia praktyk. Trening wymaga również użycia wielu sprzętów, których zawodnik nie znajdzie we własnym domu: poza specjalnymi rękawicami i ochraniaczami (zakładanymi m.in. na szczękę, golenie i krocze) używa się również specjalnych worków i tarcz. Treningi zaczynają się od lekkich walk zadaniowych, których celem jest wyrobienie i poprawa techniki. Dzięki tarczom zawodnik może poprawić swoją siłę uderzenia i wytrzymałość. Później stopniowo wprowadza się sparingi.

Tarcze treningowe Muay ThaiTarcze treningowe Muay Thai
Zawaodnik tajskiego boksuZawaodnik tajskiego boksu
Walka - Tajski BoksWalka - Tajski Boks
 

Baza klubów Muay Thai w Warszawie

   Baza klubów Prime pozostaje do dyspozycji każdego, kto poszukuje informacji na temat interesującej go sztuki walki. Udziela również pomocy osobom zdecydowanym na trening podpowiadając, które kluby w Warszawie oferują naukę Muay Thai.

 

Polub i oceń stronę – Muay Thai w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna