Muay Thai Poznań
(Tajski Boks w Poznaniu)

 

 

   Poznań to miasto, w którym dużą popularnością cieszy się sport i sztuki walki. Oprócz kortów tenisowych, wszechobecnych siłowni i klubów, znaleźć możemy także miejsce, w którym zagłębimy się w tajniki sztuki Muay Thai. Niewielu z nas wie, na czym polega Tajski boks. Jaka jest geneza i historia jego pochodzenia? Czym się charakteryzuje i jakie są jego techniki? Czy warto zainteresować się tak nieznaną sztuką walki? Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej, zgłębić tajniki tej sztuki i świadomie zdecydować się na trening w Poznaniu.

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Muay Thai
  2. Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu
  3. Muay Thai – trening i nauka
  4. Baza klubów Muay Thai w Poznaniu
  5. Polub i oceń stronę – Muay Thai w Poznaniu
  6. Mapa klubów - Muay Thai Poznań

Historia sztuki walki Muay Thai

  Muay Thai jest sztuką walki, która prawdopodobnie swoje pochodzenie zawdzięcza Tajlandii. Gdy sztuka walki zyskała na popularności, okoliczne kraje również zaczęły sobie przypisywać zasługę powstania tej sztuki. Tajski boks jest sportem narodowym Tajlandii, więc wiemy, że właśnie tam jego sztuka rozwinęła się najbardziej. Matką sztuki Muay Thai jest tzw. Muay Boran, antyczny styl, wywodzący się ze starożytności, którego celem było przetrwanie wojownika na polu bitwy mimo, że utracił on swoją broń. Rozkwit tej sztuki szacowany jest na mniej więcej XIII wiek.

   Możemy poznać dwie główne teorie, które dotyczą narodzin sztuki, jaką jest Muay Thai. Jedna z nich wskazuje na okres migracji narodu tajskiego i toczenia walk o własną ziemię. Druga zaś mówi nam o obronie kraju przez atakami na posiadane już obszary. Prawdy możemy się jedynie domyślać, ponieważ zniszczone zostały archiwa, które potwierdzały jedną z teorii. Pewnym jest, że Muay Thai od dawna zaczęły być kluczową częścią tajskiej kultury.

   Muay Boran - co to właściwie jest? Początkowo była to silnie zrytualizowana sztuka walki. Tańce przed walką, elementy religijne i wyznaniowe, a także wiele innych elementów również składało się na całość tej wyjątkowej sztuki walki. Dopiero z czasem zaczęto wprowadzać bardziej techniczne i praktyczne elementy, jakimi były utwardzane owijacze na ręce, lub wprowadzanie technik walki bronią. Z łatwością można dostrzec elementy innych sztuk walki, np. popularne chińskie Wushu.

   Od 1887 roku na tajskich wydziałach wychowania fizycznego, obecny jest tajski boks. Reguły ringowe zostały wykształcone do końca XIX wieku, więc możemy zauważyć, że sztuka walki ciągle się rozwijała. Z uwagi na bezpieczeństwo zawodników i ochronę ich zdrowia i życia, większość pierwotnych ciosów i nauk została zakazana w całej sztuce Muay Thai. Wiązało się to z wysoka urazowością. Własnie od momentu zaostrzenia praktyk i podniesionego rygoru, wiążącego się z bezpieczeństwem, Muay Thai stał się dyscypliną i sportem narodowym Tajlandii.

Zawodnik Muay Thai z TajlandiiZawodnik Muay Thai z Tajlandii
Owijacze pięci w tajskim boksieOwijacze pięci w tajskim boksie
Trening kopnięć Muay ThaiTrening kopnięć Muay Thai
 

Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu

   Już w XX wieku, ze względu na bezpieczeństwo, zrezygnowano z wielu elementów walki, m. in. kopnięć w krocze, dźwigni, duszeń i uderzeń głową. Następnie tajski boks został rozbudowany o elementy boksu zachodnioeuropejskiego. Wyszczególnić możemy tu dwa kluczowe elementy, jakimi są podział na kategorie wagowe, oraz używanie skórzanych rękawic. Konkretne techniki stosowane w tajskim boksie przedstawiają się następująco: styl rozgrywa się w stójce. Tutaj należy pamiętać, że jeśli zawodnik leży na deskach, nie jest wtedy uczestnikiem walki. Jedyną zasadą walki wtedy jest tzw. full- contact, a ciosy zadawane są z użyciem pełnej siły. Możemy zwrócić uwagę na uderzenia kolanami i łokciami. W tym celu, zawodnicy, którzy są amatorami, lub na początku swojej drogi ze sztuką Muay Thai, na kolana i łokcie zakładają ochraniacze. Zawodnicy zawodowi zazwyczaj rezygnują z takiego zabezpieczenia. W tej sztuce walki często stosowane są niskie kopnięcia okrężne, zazwyczaj goleniem (niekiedy stopą), często kierowanym w udo. Każde uderzenie, jeśli jest zadane odpowiednio, może prowadzić do szybkiego nokautu. Istnieje wiele technik tej sztuki, w która warto się zagłębić.

   Tajski boks opiera się na walce w zwarciu, czyli w dużej mierze na klinczu. Frontalna pozycja, szerzej ułożone ręce (szerzej niż w bokserskiej gardzie), nie stosuje się parterowej walki, oraz wcześniej wspomnianych metod, które zostały uznane za zabronione.

   Do dziś pamięta się niektóre tradycje i techniki, np. Wai Khru, czyli wcześniej wspomniany taniec przed walką, który symbolizuje wdzięczność i respekt do nauczyciela. Dodatkowo, oprócz oddania trenerowi, taniec symbolizuje oddanie Bogu, przygotowanie do walki, a także przywoływanie siły do walki.

   Strojem przeznaczonym do treningu jest bezrękawnik i krótkie spodenki z tajskim napisem. Zawodnicy startują z obrażonym tułowiem. Zawodnicy używają wcześniej wspomniane rękawice. Dopiero w 1929 roku, do tej sztuki walki, został wprowadzony ring z narożnikami i linami.

 

Muay Thai walka

Tytuł/źródło: KRAV MAGA | Motivational for WOMEN; Autor: Socom Special Warfare; Licencja: CC BY

 

 

Muay Thai – trening i nauka

   Od lat 90 tajski boks stał się popularny też w Polsce. Sport ten uprawiany jest przede wszystkim pod okiem trenera, lub instruktora, ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo szkoły walki wyposażone są w niezbędny sprzęt do treningów, który trudno jest przechowywać w domowym zaciszu. Treningi zaczyna się od lekkich walk, z czasem ćwiczy się obronę i kontry.

Tarcze treningowe Muay ThaiTarcze treningowe Muay Thai
Zawaodnik tajskiego boksuZawaodnik tajskiego boksu
Walka - Tajski BoksWalka - Tajski Boks
 

Baza klubów Muay Thai w Poznaniu

   Baza klubów Prime jest skierowana do wszystkich, którzy poszukują informacji o interesującej ich sztuce walki. Pomaga też osobom zdecydowanym na trening – podpowiada, w których klubach w Poznaniu można uczyć się tajskiego boksu - Muay Thai.

 

Polub i oceń stronę – Muay Thai w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna