Muay Thai Łódź
(Tajski Boks w Łodzi)

 

 

   W Łodzi znajdziemy wiele klubów, które oferują naukę wielu tradycyjnych sztuk walki. Znajdziemy również kluby, które oprócz tradycyjnych sztuk walki w ofercie mają treningi Muay Thai. Czym jest ta dyscyplina? Jaka jest jej historia Muay Thai? Czym się charakteryzuje? Dowiedz się czym jest Muay Thai, poznaj jej historię, zasady oraz techniki, aby móc świadomie zdecydować się na treningi w jednym z łódzkich klubów.

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Muay Thai
  2. Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu
  3. Muay Thai – trening i nauka
  4. Baza klubów Muay Thai w Łodzi
  5. Polub i oceń stronę – Muay Thai w Łodzi
  6. Mapa klubów - Muay Thai Łódź

Historia sztuki walki Muay Thai

   Muay Thai to tajski boks, który pochodzi z Tajlandii (mylące może tutaj być to, że wiele okolicznych państw również przypisuje sobie powstanie tej dyscypliny). Właśnie w tym kraju ta dyscyplina najbardziej się rozwinęła i właśnie tam jest sportem narodowym. Dyscyplina wywodzi się ze starożytności - matką Muay Thai jest tzw, Muay Boran - antyczny styl, którego rozkwit datuje się na mniej więcej XIII w. Celem tych technik było przetrwanie wojska na polu bitwy pomimo utraty broni.

   Istnieją dwie teorie dotyczące powstania sztuki Muay Thai. Według pierwszej teorii ta dyscyplina powstała podczas okresu migracji narodu tajskiego i walk o własną ziemię. Według drugiej teorii Muay Thai powstało podczas obrony kraju przed inwazjami na posiadane terytorium. Historyczne archiwa zostały zniszczone przez birmańską armię, więc prawda nigdy nie zostanie potwierdzona. Pewna jest jedynie informacja, że Muay Thai jest kluczowym elementem tajskiej kultury od samego jej początku.

   W tej sztuce walki na początku nie brakowało elementów związanych z rytuałami- elementów sakralnych, tańca przed walką i innych podobnych elementów. Później włączono techniki walki bronią. Zaczęto także używać utwardzanych owijaczy na ręce. Znawcy sztuk wali mogą zobaczyć w niej elementy innych sztuk walki np. chińskiego Wushu.

   Od 1887r. Muay Thai jest obecny na wydziałach wychowania fizycznego w Tajlandii. Reguły ringowe wykształciły się w XIX w. Walki cechowały się wysoką urazowością, więc część praktyk i ciosów została zakazana. Na początku lat dwudziestych zasady sztuki zostały uregulowane. Był to moment, w którym Muay Thai stał się tajskim narodowym sportem.

Zawodnik Muay Thai z TajlandiiZawodnik Muay Thai z Tajlandii
Owijacze pięci w tajskim boksieOwijacze pięci w tajskim boksie
Trening kopnięć Muay ThaiTrening kopnięć Muay Thai
 

Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu

   W XX w. zrezygnowano z kilku praktyk m.in. owijaczy, duszeń, kopnięć w krocze, rzutów, dźwigni czy uderzeń głową. Od lat 30 XX w. Muay Thai zaczął być rozbudowywany o elementy boksu zachodnioeuropejskiego np. podział na kategorie wagowe czy używanie skórzanych rękawić.

   Jak wyglądają charakterystyczne techniki tajskiego boksu? Tajski boks rozgrywa się w stójce (zawodnik leżący na deskach nie jest uczestnikiem walki), a jego jedyną formułą walki jest tzw. full-contact. Do ciosów używa się pełni siły. Charakterystyczne dla dyscypliny jest szerokie użycie uderzeń kolanami i łokciami. Zawodnicy często używają również niskich kopnięć okrężnych, zwłaszcza goleniem, najczęściej kierowanych w udo. Amatorom poleca się zakładanie ochraniaczy na kolana, korpus i łokcie. Zawodowcom te elementy są zbędne. W Muay Thai umiejętnie zadane ciosy prowadzą do szybkiego nokautu. Sztuka ta zakłada również mocne dokręcenie ciała.

 

Muay Thai walka

Tytuł/źródło: KRAV MAGA | Motivational for WOMEN; Autor: Socom Special Warfare; Licencja: CC BY

 

   Fundamentem Muay Thai jest klincz, czyli walka z zwarciu. Przeważnie zawodnik przybiera pozycję frontalną, a ręce ma ułożone szerzej niż przy gardzie w boksie. Nie stosuje się również walki w parterze. Za to do woli można przechwytywać kopać, podcinać i obalać przeciwnika. Dawniej najpopularniejszą techniką były techniki nożne, ale aktualnie są wypierane przez ciosy bokserskie.

   Część pierwotnych technik i tradycji stosuje się do dziś. Jedną z nich jest Wai Khru, czyli tradycyjny taniec przed walką czy stale obecny akompaniament muzyki ludowej (mała orkiestra, która posługuje się m.in bębnem, fletem oraz cymbałami). Jest to symbol respektu i wdzięczności, jakie żywi uczeń do swojego nauczyciela. Rola rytuału Wai Khru jest wielowymiarowa. Rytuał Wai Khru obejmuje uwielbienie i oddanie czci Bogu, psychiczne przygotowanie się do walki oraz przywołanie siły poprzez rozrywkę. Ubiór treningowy to bezrękawnik i krótkie spodenki z tajskim napisem. Na zawodach występuje się z obnażonym tułowiem oraz w rękawicach, których waga wynosi od 283,5g do 340g. W 1929 r. wprowadzono ring z linami i narożnikami.

 

 

Muay Thai – trening i nauka

   Muay Thai w Polsce pojawiło się w latach 90 XX w. Ze względu na bezpieczeństwo i poprawne wykonywanie technik trenować należy pod okiem instruktora lub trenera. Trening w domu byłby ciężki do zrealizowania, ponieważ używa się do niego wielu sprzętów np. rękawic, ochraniaczy, specjalnych worków czy tarcz, które poprawiają siłę uderzenia i wytrzymałość. Trening rozpoczyna się od lekkich walk zadaniowych, aby wyrobić i poprawić techniki. Ćwiczy się również kontry i obrony. Z czasem wdraża się sparingi.

Tarcze treningowe Muay ThaiTarcze treningowe Muay Thai
Zawaodnik tajskiego boksuZawaodnik tajskiego boksu
Walka - Tajski BoksWalka - Tajski Boks
 

Baza klubów Muay Thai w Łodzi

   Baza klubów Prime jest skierowana do wszystkich osób, które chciałyby uzyskać informacje o interesującej ich sztuce walki. Pomaga także osobom zdecydowanym na trening- udziela informacji, w których łódzkich klubach można trenować tajski boks- Muay Thai.

 

Polub i oceń stronę – Muay Thai w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna