Muay Thai Kraków
(Tajski Boks w Krakowie)

 

 

   Oferta sportów i sztuk walki w Krakowie jest bardzo szeroka. Wśród rozmaitych klubów, w których odbywa się nauka tradycyjnych sztuk walki, znajdują się i takie, gdzie można odbyć trening Muay Thai. Na czym polega tajski boks? Jaka jest historia tego wyjątkowego stylu walki i jak prezentują się jego charakterystyczne techniki? Dowiedz się więcej na temat Muay Thai i poznaj zasady tej niezwykłej sztuki, a będziesz mógł w pełni świadomie zdecydować się na trening na terenie miasta Krakowa!

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Muay Thai
  2. Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu
  3. Muay Thai – trening i nauka
  4. Baza klubów Muay Thai w Krakowie
  5. Polub i oceń stronę – Muay Thai w Krakowie
  6. Mapa klubów - Muay Thai Kraków

Historia sztuki walki Muay Thai

   Muay Thai to sztuka walki, która najprawdopodobniej wywodzi się z Tajlandii (choć tę samą zasługę przypisuje sobie większość okolicznych krajów). Z całą pewnością wiemy, że tajski boks najbardziej rozwinął się właśnie tam, i że jest obecnie sportem narodowym Tajlandii. Muay Thai wywodzi się już ze starożytności – matką owej sztuki jest tzw. Muay Boran, antyczny styl, którego rozkwit datuje się na mniej więcej XIII wiek. Celem owych technik było przetrwanie wojownika mimo utraty broni na polu bitwy.

   Istnieją dwie główne teorie dotyczące narodzin sztuki Muay Thai. Pierwsza z nich wskazuje na okres migracji narodu tajskiego i toczenia walk o własną ziemię. Druga mówi o obronie kraju i narodu przed inwazjami na posiadane już terytorium. Ponieważ birmańska armia bezpowrotnie zniszczyła historyczne archiwa, prawdy możemy się jedynie domyślać. Wiemy na pewno, że techniki Muay Thai były kluczową częścią tajskiej kultury już od jej początków.

   Muay Boran była początkowo silnie zrytualizowaną sztuką walki. Nie brakowało w niej elementów religijnych, tańca przed walką i innych pokrewnych elementów. Z czasem włączono również techniki walki bronią oraz zaczęto stosować utwardzane owijacze na ręce. Znawcy z łatwością dostrzegą w Muay Boran elementy innych sztuk, np. chińskiego Wushu.

   Na tajskich wydziałach wychowania fizycznego tajski boks obecny jest od roku 1887. Jednolite reguły ringowe wykształciły się do końca XIX wieku. W związku z wysoką urazowością walk, większość pierwotnych ciosów i praktyk została zakazana we współczesnej sztuce Muay Thai – na początku lat dwudziestych uregulowano zasady tak, aby zapewnić zawodnikom konieczne bezpieczeństwo. Właśnie od tego momentu mówi się o Muay Thai jako o dyscyplinie i narodowym sporcie Tajlandii.

Zawodnik Muay Thai z TajlandiiZawodnik Muay Thai z Tajlandii
Owijacze pięci w tajskim boksieOwijacze pięci w tajskim boksie
Trening kopnięć Muay ThaiTrening kopnięć Muay Thai
 

Muay Thai - techniki charakterystyczne dla tajskiego boksu

   W XX wieku zrezygnowano m.in. z owijaczy, kopnięć w krocze, rzutów, dźwigni, duszeń i uderzeń głową. Od lat 30. rozbudowano tajski boks o elementy boksu zachodnioeuropejskiego (w tym o skórzane rękawice i podział na kategorie wagowe). Jak wyglądają konkretne techniki stosowane w tajskim boksie? Styl ten rozgrywa się w stójce (gdy zawodnik leży na deskach, nie uczestniczy w walce). Jedyną formułą walki jest tzw. full-contact. Ciosy zadawane są z pełną siłą. Bardzo charakterystyczne jest szerokie użycie uderzeń kolanami i łokciami. Amatorzy zakładają na kolana, łokcie oraz korpus ochraniacze; zawodowcy rezygnują z takiego zabezpieczenia. Uderzenia, o ile zostaną umiejętnie zadane, mogą prowadzić do błyskawicznego nokautu. Często stosowane są również niskie kopnięcia okrężne, zwłaszcza goleniem (rzadziej stopą), często kierowane w udo. Technika ta posiada sporo wariantów. Zakłada ona mocne dokręcenie ciała; gdy celu nie uda się trafić, zawodnik często się obraca.

 

Muay Thai walka

Tytuł/źródło: KRAV MAGA | Motivational for WOMEN; Autor: Socom Special Warfare; Licencja: CC BY

 

   Boks tajski opiera się w dużej mierze na klinczu, a zatem walce w zwarciu. Pozycja jest najczęściej frontalna, ręce ułożone są szerzej niż ma to miejsce w bokserskiej gardzie. Nie stosuje się walki parterowej i wymienionych wcześniej, zabronionych technik. Można do woli przechwytywać kopnięcia, podcinać i obalać przeciwnika. O ile tradycyjne techniki nożne wypierały początkowo ciosy bokserskie, dziś te drugie są spotykane coraz częściej.

   Nie wszystkie pierwotne tradycje i techniki popadły w zapomnienie. Część z nich przetrwała do dziś – np. Wai Khru, tradycyjny taniec przed walką czy stale obecny akompaniament tajskiej muzyki ludowej. Wai Khru symbolizuje respekt i wdzięczność, jakie są żywione przez ucznia wobec jego nauczyciela. Muzyka pozostała integralną częścią Muay Thai – mała orkiestra posługuje się m.in. bębnem, fletem i cymbałami. Rola samego rytuału Wai Khru jest wielowymiarowa – oprócz oddania szacunku trenerowi, przeciwnikowi i widzom, obejmuje uwielbienie i oddanie czci Bogu, psychiczne przygotowanie do walki, a także przywołanie siły poprzez rozrywkę. Ubiór treningowy ogranicza się do bezrękawnika i krótkich spodenek z tajskim napisem. Z kolei zawodnicy występują z obnażonym tułowiem. Stosowane są rękawice, które ważą od 283,5 do 340 g (ile dokładnie, to zależy od kategorii wagowej). Ring z linami i narożnikami został wprowadzony w 1929 roku.

 

 

Muay Thai – trening i nauka

   W Polsce tajski boks uprawia się od lat 90. Z uwagi na bezpieczeństwo i doskonalenie technik należy ćwiczyć muay Thai pod okiem profesjonalnego trenera bądź instruktora. Ponadto do treningu używa się wielu sprzętów, o które trudno w domowym zaciszu: oprócz rękawic i ochraniaczy (m.in. na golenie, szczękę, krocze) są to także specjalne worki czy tarcze. Zaczyna się od lekkich walk zadaniowych na wyrobienie i poprawę techniki, ćwiczy się kontry i obrony. Tarcze pozwalają poprawiać siłę uderzenia i wytrzymałość; z czasem coraz częściej wdraża się sparingi.

Tarcze treningowe Muay ThaiTarcze treningowe Muay Thai
Zawaodnik tajskiego boksuZawaodnik tajskiego boksu
Walka - Tajski BoksWalka - Tajski Boks
 

Baza klubów Muay Thai w Krakowie

   Baza klubów Prime jest skierowana do wszystkich, którzy poszukują informacji o interesującej ich sztuce walki. Pomaga też osobom zdecydowanym na trening – podpowiada, w których klubach w Krakowie można uczyć się tajskiego boksu - Muay Thai.

 

Polub i oceń stronę – Muay Thai w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna