MMA Warszawa
(Mieszane Sztuki Walki w Warszawie)

 

   Jesteś z Warszawy lub okolic? Od zawsze fascynowały Cię walki MMA, chciałeś trenować i zgłębiać tajniki tego wspaniałego sportu? Niezależnie od tego czy marzysz, aby być profesjonalnym zawodnikiem czy trenować bardziej rekreacyjnie, na własny użytek - nasza baza pomoże Ci znaleźć kluby sportowe w Twoim mieście, które oferują treningi tego rodzaju! Tutaj dowiesz się także o wiele więcej - MMA to nie tylko walki w oktagonie, to również wspaniała historia, wielość technik wykorzystywanych do walki z przeciwnikiem, a także wiele reguł, z którymi warto zapoznać się nim rozpocznie się prawdziwe trenowanie. Wszystkie te zagadnienia poruszamy w artykule poniżej. Daj się porwać w niesamowity świat Mix Martial Arts!

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Warszawa - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Warszawie
  7. Mapa klubów – MMA Warszawa

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Mix Martial Arts (MMA), po polsku mieszane sztuki walki to znana i lubiana na całym świecie dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walcząc ze sobą mogą używać niemal wszystkich technik znanych w sportach walki, ale bez używania broni. Dzięki temu najlepsi zawodnicy MMA to często mistrzowie konkretnych sztuk walki. Nazwa MMA przyjęła się po tym, jak po raz pierwszy użył jej dziennikarz Howard Rosenberg w 1993r. Prowadził on wtedy relację z gali UFC. Wcześniej dyscyplina ta była określana NHB, co tłumaczy się na polski jako "bez chwytów zabronionych". Sama dyscyplina dostarcza oglądającym wiele emocji, jednak nie jest pozbawiona reguł, jak mogłoby się mylnie wydawać. Podczas walki panują określone zasady współzawodnictwa, których zawodnicy muszą przestrzegać. Pozwalają one na zminimalizowanie ryzyka śmierci lub dotkliwego kalectwa.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Jak zostało już wspomniane, MMA to połączenie różnych sportów walki, a więc i różnych technik. W okresie, gdy dokładne ramy tej dyscypliny dopiero się kształtowały można było zauważyć, że najlepiej radzili sobie zawodnicy z kilku konkretnych stylów. W uderzeniach dominowali zdecydowanie bokserzy i kick-bokserzy. Judocy i zapaśnicy przodowali w obaleniach, natomiast przedstawiciele brazylijskiego jiu-jitsu dali poznać się jako niezrównani w technikach parterowych. Stąd w owym czasie można było wyróżnić trzy kategorie zawodników - uderzaczy, zapaśników i parterowców. Należy jednak podkreślić, że to było kiedyś - aktualnie zawodnicy plasujący się w ścisłych czołówkach MMA są wszechstronni i szkoleni, aby sprawdzać się na każdych z trzech frontów.

   Walka trwa maksymalnie trzy rundy, każda po pięć minut - praktyka pokazuje jednak, że kończą się one wcześniej, ponieważ z reguły przegrany zawodnik nie jest w stanie dalej kontynuować walki. Istnieje szansa, aby przerwać walkę - może się to zadziać, gdy zdarzy się nokaut (KO) lub gdy decyzję taką podejmie sędzia lub lekarz (TKO). Wycofać się z walki może także sam zawodnik. Jeśli odbędą się trzy, pełne rundy to o wyniku walki decydują trzej sędziowie, którzy ją oceniają.

   Walka może odbywać się albo na zwykłym ringu bokserskim, co jest mniej lubianym przez zawodników rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj wypadają oni poza jego granice. Inną możliwością są walki w oktagonie - ośmiokątnej, specjalnie ogrodzonej arenie, nazywanej zwyczajowo klatką. Każdy zawodnik posiada ochraniacz na zęby oraz rękawice - nie są to jednak typowe rękawice bokserskie, a takie które posiadają często wycięcia na palce, umożliwiając tym samym chwyty. Dodatkowo, czasem dozwolone są także nagolenniki lub ochraniacze na kolana.

   Technicznie, walki odbywają się zarówno w stójce, gdzie wykonuje się różnego rodzaju ciosy, kopnięcia i rzuty, jak i w parterze - łącznie można w tej sferze zastosować ponad 40 różnych technik! Zaletą MMA jest niewątpliwie to, że można używać w nim technik, które często zabronione są w innych sportach walki. Dla przykładu, MMA przyjęło techniki niedozwolone w boksie takie jak Hammer Fist i Backfist. Zazwyczaj zabrania się ataków, których celem są oczy, genitalia czy krtań. Niedozwolone są także uderzenia w kręgosłup, dźwignie na małe stawy takie jak palce czy uderzenia głową - co ciekawe samo atakowanie głowy jest dozwolone, łącznie z kopnięciami.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Największą i chyba jedną z bardziej znanych federacji MMA jest UFC - amerykańska, międzynarodowa federacja założona w 1993r. Konkurowała z japońską PRIDE FC, którą ostatecznie wykupiła w 2007r. Obok niej, w USA powstała także np. w 2008r. inna federacja nosząca nazwę Bellator.

   W Polsce najbardziej znaną organizacją tego typu jest niewątpliwie KSW - Konfrontacja Sztuk Walki. Założył ją Martin Lewandowski razem z Maciejem Kawulskim w 2004r. i to ona organizuje najbardziej prestiżowe turnieje MMA w Naszym kraju, ale aktualnie posiada zasięg ogólnoeuropejski. W 2013r. pojawiła się także Fight Exclusive Night we Wrocławiu. Inspirując się tą dyscypliną powstało także w Polsce Fame MMA, które nie polega jednak na rzeczywistych walkach, a jedynie na walkach słownych polskich celebrytów, raperów i popularnych działaczy internetowej sfery.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Warszawa - treningi

   Aby ta wspaniała dyscyplina sportowa jaką jest MMA mogła się rozwijać, zdobywać nowych zwolenników i przyszłościowych zawodników stworzyliśmy bazę klubów sportowych Prime, która pomoże mieszkańcom Warszawy i okolic odnaleźć wymarzone miejsce do rozpoczęcia lub kontynuowania treningów. Jeśli szukasz odpowiedniego klubu - zajrzyj do niej. Od rozpoczęcia profesjonalnych treningów dopasowanych do Twojego poziomu dzieli Cię już tylko jeden krok!

 

Polub i oceń stronę – MMA w Warszawie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna