MMA Szczecin
(Mieszane Sztuki Walki w Szczecinie)

 

   Mieszkasz w Szczecinie, bądź jego okolicach? Jesteś zainteresowany sztukami walki, a w szczególności walkami MMA? Szczecin oferuje wiele miejsc, w których masz możliwość zgłębienia tajników tego sportu! Wystarczy, że zajrzysz do naszej bazy, a odnajdziesz konkretne kluby, które oferują sprawdzone treningi MMA. Jednak zanim zdecydujesz się na zapisanie na zajęcia to koniecznie dowiedź się więcej o tej dyscyplinie. Zorientuj się w obowiązujących regułach oraz sprawdź najbardziej charakterystyczne tajniki tego sportu. W artykule tym chcemy przedstawić również najsłynniejsze federacje, jak również podpowiedzieć, gdzie masz możliwość znalezienia swojego wymarzonego klubu MMA w Szczecinie!

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Szczecin - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Szczecinie
  7. Mapa klubów – MMA Szczecin

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Jeżeli chodzi o Mix Martial Arts - w skrócie MMA - to jest to nic innego, jak dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą między sobą za pomocą niemalże wszystkich dostępnych technik, jakie są dozwolone w innych sportach walki, ale bez użycia broni. MMA jest sportem, który daje niezapomniane widowisko przy minimalnych ograniczeniach. MMA po raz pierwszy zostało zapoczątkowane w 1993 roku przez Howarda Rosenberga - dziennikarza, który prowadził galę UFC. Pierwszy turniej miał miejsce pod nazwą UFC 1. Na samym początku MMA było określane, jako NHB, aczkolwiek był to termin nieodpowiedni, ponieważ w MMA są ściśle wyznaczone reguły walki, których należy się trzymać. Współczesne mieszane sztuki walki posiadają dwa znaczące rodzaje, a mianowicie: brazylijskie turnieje vale tudo z lat. 20, jak również japońskie kakutougi z lat. 70 XX wieku.

   Mix Martial Arts zdobył bardzo dużą popularność na całym świecie dopiero w obecnym stuleciu. Zainteresowanie tym sportem wynikało w dużej mierze z bardzo widowiskowych walk, jak również z wyraźniej konkurencji między amerykańską, a globalną organizacją UFC i japońską organizacją PRIDE FC. W obecnej chwili walki MMA są organizowane w każdym zakątku świata.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Sport ten z biegiem lat znacząco się kształtował, do walki podchodzili przedstawicie różnych stylów sportowych. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że najlepiej pod kątem technicznym radzili sobie przedstawiciele boksu oraz kick-boksingu, zapaśnicy, judocy, jak również osoby reprezentujące brazylijskie jiu-jitsu. Dlatego też większość z tych zawodników przypisano do trzech kategorii, a mianowicie: "uderzacz", "zapaśnik", a także "parterowiec". Natomiast w obecnej chwili osoby zajmujące się tym sportem stali się bardziej wszechstronni i działają na w każdej z tych trzech kategorii.

   Jeżeli chodzi o samą walkę MMA to charakteryzuje się ona tym, że trwa trzy rundy, a każda z tych rund trwa pięć minut. Aczkolwiek w większości przypadków walka kończy się wcześniej. Dzieje się tak, gdy jeden z zawodników nie jest w stanie dłużej walki kontynuować. Walkę przerywa nokaut (KO), bądź decyzja lekarza albo sędziego (TKO). Oczywiście przerwać potyczkę może również sam zawodnik, bądź jego sekundant, aby tak się stało ma on obowiązek rzucić ręcznikiem w zawodnika. O wyniku całej walki za każdym razem decydują trzej sędziowie. Potyczka może zostać przeprowadzona na standardowym ringu bokserskim, bądź w oktagonie. Oktagonem nazywa się ośmiokątną arenę, która jest ogrodzona siatką. Każdy z zawodników ma obowiązek posiadania rękawic oraz ochraniaczy na zęby.

   W sporcie tym walki toczą się zarówno w stójce, jak i w parterze. Dozwolone są różnorodne techniki: dźwignie, kopnięcia, uderzenia czy rzuty. Jedną z najpopularniejszych metod w tym sporcie jest chwyt w parterze, który charakteryzuje się 40 różnymi technikami. Do technik tych zaliczyć trzeba między innymi duszenie o mocy pozbawienia przytomności, jak również dźwignie na staw łokciowy i dźwignie skrętową niebezpieczną dla stawu skokowego, która nosi nazwę Heel Hook.

   Należy także zaznaczyć, iż w większości organizacji zabrania się takich zachowań jak gryzienie, bądź atakowanie oczu i uderzeń w kręgosłup. W niektórych sytuacjach zostają wprowadzane jeszcze dodatkowe ograniczenia, które obejmują np. zakaz używania ciosów łokciami, bądź zaraz stosowania dźwigni skrętowych na kolana.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Najbardziej popularną, a zarazem najstarszą federacją, która zastrzegła znakiem towarowym nazwę "The Octagon" jest UFC. UFC w 2017 postanowiła wykupić federację japońska PRIDE FC, która działała od 1997 roku. Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, iż kolejnym konkurencyjnym graczem jest amerykańska federacja Bellator, która założona została w 2008 roku.

   Jeżeli chodzi o Polskę to można tutaj spotkać zarówno amatorsko organizowane walki, jak również te zawodowe. W Polsce najbardziej popularną galą, na której organizowane są walki MMA jest KSW. Jest to w pełni polska federacja, która swój początek miała w 2004 roku. W chwili obecnej jej zasięgi jest ogólnoeuropejski.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Szczecin - treningi

   Osoby, które mieszkają w Szczecinie i jego okolicach mają możliwość skorzystania z obszernej bazy klubów sportowych Prime. Każdy zainteresowany MMA w Szczecinie może tam sprawdzić, gdzie może podszkolić swoje umiejętności sportowe. Wystarczy wybrać jeden z klubów i zapisać się na zajęcia!

 

Polub i oceń stronę – MMA w Szczecinie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna