MMA Poznań
(Mieszane Sztuki Walki w Poznaniu)

 

   Mieszkasz w Poznaniu lub jego okolicach? Interesują Cię sztuki walki, a w szczególności walki MMA? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Poznań oferuje naprawdę wiele miejsc, dzięki którym masz szansę poszerzyć wiedzę na temat tego sportu! Zajrzyj do naszej bazy, w której znajdują się konkretne kluby, w których możesz dołączyć do treningów MMA. Przed zapisaniem się na zajęcia, uzyskaj więcej informacji o dyscyplinie, która Cię interesuje. Poznaj historię Mix Martial Arts, dowiedz się, jak wyglądają reguły oraz dowiedz się, jakie są najbardziej typowe techniki dla tego rodzaju sportu. W niniejszym artykule opiszemy najsłynniejsze federacje oraz doradzimy, gdzie masz szansę znaleźć idealny dla Ciebie klub MMA w Poznaniu, w którym masz szansę zacząć treningi!

Tematy:
  1. Co to jest MMA?- Poznaj historię Mix Martial Arts
  2. Charakterystyczne techniki w MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Kluby MMA w Poznaniu- poznaj oferty treningów
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Poznaniu
  7. Mapa klubów – MMA Poznań

Co to jest MMA?- Poznaj historię Mix Martial Arts

   Mix Martial Arts, czyli w skrócie MMA, jest dyscypliną sportową, w której zwodnicy walczą ze sobą, stosując wszelkie techniki, które są dozwolone w innego rodzaju sportach walki bez używania broni. Jest to sport, który zapewnia wspaniałe widowisko przy niewielkich ograniczeniach, dzięki którym redukowane jest ryzyko śmierci i kalectwa. Sformułowanie 'Mixed martial arts' czyli w języku polskim, mieszane sztuki walki, zostało użyte pierwszy raz w 1993 roku przez dziennikarza Howarda Rosenberga, prowadzącego galę UFC. Pierwotnie walki tego rodzaju nazywano również NHB, czyli bez chwytów zabronionych. Pierwotny termin był jednak mylący, ponieważ w MMA, tak samo jak w innych dyscyplinach sportowych, określone są ścisłe reguły współzawodnictwa.

   Niektórzy twierdzą, że MMA wywodzi się już z antycznych igrzysk olimpijskich, a konkretnie z pankrationu, w którym dozwolone były różnego rodzaju techniki z klasycystycznego pięściarstwa oraz zapasów, popularnych w starożytnej Grecji. W mieszanych sztukach walki, odbywających się we współczesności, istnieją dwie najważniejsze inspiracje: turnieje brazylijskie vale tudo z lat 20.,a także japońskie kakutougi z lat 70. XX wieku. Konkretna dyscyplina MMA ukształtowała się w pierwszej połowie lat 90. W 1993 roku odbył się premierowy oficjalny turniej, pod nazwą UFC 1.

   Dyscyplina sportowa, jaką jest MMA, zyskała globalną popularność dopiero w obecnym tysiącleciu. Emisja widowiskowych walk w największych stacjach telewizyjnych oraz wyraźna konkurencja pomiędzy amerykańską, globalną organizacją UFC a japońską PRIDE FC (przejęta w 2007 roku przez UFC), spowodowały ogromny wzrost zainteresowania walkami MMA. Obecnie zawody odbywają się na całym świecie, a do najbardziej popularnych i prestiżowych organizacji dołączyły takie podmioty, jak na przykład amerykański Bellator, singapurski ONE Championship oraz rosyjski Absolute Championship Akhmat (ACA).

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Charakterystyczne techniki w MMA

   Kiedy MMA przechodziło okres kształtowania się, do walki stawali zawodnicy różnych stylów. Najlepiej prezentowali się bokserzy, kick-bokserzy (eksperci od uderzeń), zapaśnicy, judocy (spece od obaleń) oraz przedstawiciele brazylijskiego jiu-jitsu (dominujący podczas walk w parterze). Właśnie dlatego większość zawodników MMA, bez problemu można było przypisać do odpowiednich kategorii: „uderzacz", czyli ekspert od stójki i ciosów unikający zwarcia, „zapaśnik" w roli speca od obaleń, który podczas stójki woli zwarcie, a w parterze uderzenia, „parterowiec"-preferujący dźwiganie, chwyty i duszenie w parterze. Dzięki przekrojowemu treningowi, czołowi zawodnicy MMA są obecnie zdecydowanie bardziej wszechstronni i skuteczni na wszystkich trzech frontach.

   Walka MMA najdłużej trwa trzy rundy po 5 minut, jednak zwykle kończy się szybciej, gdy jeden z zawodników nie jest w stanie kontynuować. Walkę przerywa nokaut (KO) lub decyzja lekarza, bądź sędziego (TKO). Sam zawodnik lub jego sekundant, mogą podjąć decyzję o wycofaniu. Sekundant, chcąc przerwać walkę, musi rzucić w zawodnika ręcznikiem. Po zakończeniu trzech pełnych rund o wyniku decydują trzej sędziowie. Walki mogą odbywać się w popularnym „oktagonie", zwanym „klatką", czyli ośmiokątnej arenie ogrodzonej siatką lub na zwykłym ringu bokserskim, co jednak jest gorszą opcją, ponieważ często zdarza się, że zawodnicy wypadają z jego granic. Zawodnicy muszą być zaopatrzeni w rękawice (zwykle cieńsze oraz lżejsze, zawierające otwory na palce, dzięki czemu mogą wykonywać chwyty) oraz ochraniacze na zęby. Zdarza się, że dopuszczalne są również ochraniacze na kolana lub nagolenniki.

   Walki MMA toczą się nie tylko w stójce, ale także w parterze. Zawodnicy mogą walczyć różnymi technikami. Dozwolone są ciosy pięściami, kopnięcia, rzuty, dźwiganie i duszenia. Mimo, że w tej dziedzinie są lżejsze rękawice, można zadawać ciosy bokserskie,a nawet takie, które w boksie są zabronione. Należą do nich techniki takie jak: Hammer Fist (nazywany „młotkiem", czyli uderzenie dolną częścią pięści) i Backfist (cios tylną częścią pięści, wykonany po obrocie). Dozwolone jest wykorzystanie wszystkich kopnięć, stosowanych przez karateków, kickbokserów, a także zawodników muay thai. Tak więc, zawodnicy mogą używać kopania w głowę, tułów, nogi czy też uderzenia kolanami. Z judo MMA zostało przyjęte obalanie oraz różnego rodzaju rzuty.

   Największe wrażenie spośród mieszanych sztuk walki, wywierają chwyty wykonywane w parterze (to aż 40 technik!)- duszenie, którym można pozbawić przytomności, klucze, a także bolesne dźwiganie, które często prowadzi do złamań. Wielką sławą cieszy się Balacha, czyli klasyczna dźwignia prosta, która celowana jest na staw łokciowy. Bardzo popularna jest też Kimura, czyli klucz na rękę, będący dźwignią skrętową Heel Hook. Inną, bardzo efektowną techniką jest Krucyfiks, czyli pozycja w parterze, przypominająca ustawieniem krzyż. Można z niej wykorzystać technikę dźwigni oraz duszenia na kark. Znaczna część organizacji nie dopuszcza gryzienia, zahaczanie (o nos lub usta), atakowania oczu, krtani oraz genitaliów przeciwnika, uderzeń głową, czy też w kręgosłup oraz dźwigni na palce. Zdarza się, że wprowadzane są dodatkowe ograniczenia, które obejmują przykładowo ciosy łokciami, dźwignie skrętowe na kolana, kopnięcia w parterze, czy też dźwignie na kręgosłup.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   W 1993 roku powstała największa i najstarsza federacja, która zastrzegła sobie nazwę "The Octagon" znakiem towarowym. Jest to UFC- amerykańska międzynarodowa organizacja. UFC w roku 2007 wykupiło swojego najpoważniejszego rywala, czyli japońską organizację PRIDE FC, działającą od 1997 roku. Na globalnym podwórku istotnym graczem jest również Bellator, czyli następna wielka federacja z USA.

   W Polsce odbywają się amatorskie turnieje oraz zawodowe gale. Największą popularnością cieszą się gale KSW. Konfrontacja Sztuk Walki jest polską federacją, założoną w 2004 roku w Warszawie przez Martina Lewandowskiego oraz Macieja Kawulskiego. KSW cieszy się europejskim zasięgiem. Wśród popularnych imprez tego typu warto wspomnieć o Fight Exclusive Night. Organizacja z Wrocławia od 2013 roku promuje walki na zasadach K-1 oraz MMA. Jednym z najnowszych jest Fame MMA, cieszące się dużą oglądalnością, ponieważ udział w walkach biorą polscy celebryci, influencerzy oraz raperzy.

 

Trening MMA - film na YouTube

Kluby MMA w Poznaniu- poznaj oferty treningów

   Z myślą o osobach mieszkających w Poznaniu i okolicach, chcących zacząć lub kontynuować treningi sztuk walki, stworzyliśmy bazę z szerokim wachlarzem wyboru klubów sportowych Prime. Wejdź do niej, żeby poznać miejsca, w których podszkolić swoje umiejętności, również w dziedzinie MMA. Poznań czeka na Ciebie- wybierz jeden z klubów i dołącz do treningów.

 

Polub i oceń stronę – MMA w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna