MMA Wrocław
(Mieszane Sztuki Walki we Wrocławiu)

 

   Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu i fascynują Cię sztuki walki, już dziś możesz zacząć zgłębiać ich tajniki! Sprawdź naszą bazę danych, a znajdziesz konkretne kluby, które oferują trening MMA. Przed zapisami na zajęcia, koniecznie zaczerpnij informacji o wybranej dyscyplinie. Poznaj historię Mix Martial Arts i aktualne zasady oraz dowiedz się o najbardziej charakterystycznych technikach tego sportu. W tym artykule przedstawimy najsłynniejsze federacje i pokażemy, gdzie możesz znaleźć swój wymarzony klub MMA Wrocław, w którym możesz trenować!

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Wrocław - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA we Wrocławiu
  7. Mapa klubów – MMA Wrocław

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   MMA jest sportem polegającym na walce przy użyciu prawie wszystkich technik dozwolonych w innych sportach walki bez broni. To prawdziwe widowisko. Istnieją w nim oczywiście ograniczenia, które zmniejszają ryzyko śmierci lub niepełnosprawności.

   Określanie „mieszane sztuki walki” zostało po raz pierwszy użyte w 1993 r. przez dziennikarza Howarda Rosenberga podczas relacji z gali UFC. Wcześniej takie walki były nazywane NHB (bez zakazanych sztuczek); co wprowadzało widzów w błąd, ponieważ MMA ma jasno określone zasady. Niektórzy uwazają, że MMA wywodzi się ze starożytnych igrzysk olimpijskich, co pozwala na stosowanie różnych technik klasycznego boksu, które stosowali starożytni Grecy. Aktualnie mieszane sztuki walki czerpią inspirację z brazylijskich turniejów vale tudo z lat dwudziestych XX wieku i japońskich kakutougi z lat siedemdziesiątych XX wieku.

   Dyscyplina MMA została zapoczątkowana w pierwszej połowie lat 90. - oficjalny turniej odbył się w 1993 roku pod nazwą UFC 1. Sport stał się popularny dopiero w obecnym tysiącleciu. Duże zainteresowanie MMA ma związek z transmisją największych walk w dużych stacjach telewizyjnych oraz z konkurencją między amerykańską, globalną organizacją UFC i japońską PRIDE FC. Dziś zawody MMA są na całym świecie, a podmioty takie jak American Bellator, Singapore ONE Championship lub ACA stały się prestiżowymi organizacjami międzynarodowymi.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Podczas, gdy dyscyplina MMA kształtowała się, do walki wkroczyli przedstawiciele różnych stylów. Bokserzy i kick-bokserzy, zapaśnicy i judokowie oraz przedstawiciele brazylijskiego jiu-jitsu byli najlepsi. W związku z tym większość zawodników MMA można podzielić na 3 kategorie: „uderzacze” jako specjaliści w stójce i ciosach unikających zwarcia, „zapaśnicy” jako mistrzowie obaleń oraz „parterowcy”, którzy wolą chwyty, dźwignie i duszenie w parterze. Aktualnie, dzięki różnorodności trenigów zawodnicy MMA posiadają umiejętności z tych 3 dziedzin.

   Walka MMA składa się max. z 3 rund po 5 minut; zwykle kończy się jednak wcześniej, kiedy zawodnik nie jest w staniw jej kontynuować. Przerywa się ją przez nokaut (KO) lub decyzję sędziego albo lekarza (TKO). Zawodnik może się wycofać sam lub przez sekundnika, który musi rzucić ręcznikiem na zawodnika. Po trzech pełnych rundach sędziowie ustalają wynik. Walki odbywają się na zwykłym ringu bokserskim lub w bardziej znanym oktagonie - ośmiokątnej arenie posiadającej siatkę. Zawodnicy muszą być wyposażeni w rękawiczki i ochraniacze zębów. W niektórych przypadkach mogą mieć także nakolanniki lub ochraniacze goleni.

   Walki MMA są prowadzone w stójce i na parterze. Dozwolona jest masa technik: ciosy, kopnięcia, rzuty i dźwignie. Można stosować ciosy bokserskie, a także ciosy, które nie są dozwolone w boksie. Należą do nich takie techniki, jak Hammer Fist i Backfist. Zawodnicy mogą stosować kopnięcia używane w karate, kickboxingu i muay thai - kopanie w głowę, tułów, nogi jest dozwolone. Z judo MMA wykorzystało obalenia i różne rzuty.

   Najbardziej efektywne wydają się chwyty w parterze (łącznie ponad 40 technik!) - duszenie się, klucze i bolesne dźwignie, które często owocują złamaniami. Balacha - klasyczna dźwignia skierowana na staw łokciowy - i Kimura - klucz ręczny, który jest dźwignią na ramię - są często stosowane. Dźwignia Heel Hook stanowi niebezpieczeństwo dla stawu skokowego.

   Najczęściej zabrania się: gryzienia, zaczepiania (jamy ustnej lub nosa), atakowania oczu, krtani i narządów płciowych, uderzeń głową, uderzeń w kręgosłup i dźwigni na małe stawy. Czasami obowiązują dodatkowe zakazy - mogą to być np. ciosy łokciami, kopnięcia w parterze, dźwignie skrętne na kolanach lub dźwignie na kręgosłupie.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Najbardziej znaną federacją jest amerykańskie UFC. W 2007 roku UFC wykupiło także japońskie PRIDE FC. Kolejną znaną federacją jest firma Bellator założona w 2008 r.

   W Polsce mają miejsce zawody amatorskie oraz profesjonalne. Te najważniejsze organizowane przez KSW. Aktualnie KSW ma zasięg europejski. Ostatnio głośno jest także o Fame MMA, czyli walkach polskich celebrytów.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Wrocław - treningi

   Dla mieszkańców Wrocławia, którzy chcą trenować sztuki walki, powstała nasza bazę klubów sportowych. Nabędziesz w nich umiejętności także w dziedzinie MMA. Wrocław stoi dla Ciebie otworem! Nie czekaj i zapisz się na zajęcia.

 

Polub i oceń stronę – MMA we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna