MMA Lublin
(Mieszane Sztuki Walki w Lublinie)

 

   Mieszkasz w Lublinie lub okolicach? Jesteś miłośnikiem MMA? Lublin to idealne miejsce na realizację Twoich marzeń, gdyż w mieście istnieje wiele klubów w których z powodzeniem można poznać tajniki różnych sztuk walki. W naszej bazie znajdują się wszystkie lubelskie kluby, które oferują zajęcia MMA dla każdego. Przed zapisaniem się na MMA polecamy najpierw zapoznać się z tą dyscypliną. W artykule możesz również przeczytać informacje o najsłynniejszych federacjach oraz udzielamy wskazówek, gdzie można znaleźć swój upragniony klub MMA Lublin, w którym można od razu rozpocząć treningi.

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. MMA - charakterystyczna technika walki
  3. Różnorodność federacji MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. MMA Lublin - szeroki wybór klubów
  6. Polub i oceń stronę – MMA Lublin
  7. Mapa klubów – MMA Lublin

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Mix Martial Arts to inaczej MMA, czyli dyscyplina sportowa w której zawodnicy walczą różnorakimi technikami zaczerpniętymi z innych sztuk walki - oczywiście bez użycia broni. MMA to niewiarygodne widowisko sportowe, które jest toczone z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, aby jak najbardziej zredukować możliwość kalectwa czy też śmierci. Stwierdzenie Mix Martial Arts, czyli w tłumaczeniu mieszane sztuki walki pojawiło się po raz pierwszy w 1993 w słowach dziennikarza Howarda Rosenberga. Co ciekawe początkowo MMA miało przybrać nazwę NHB (bez chwytów zabronionych), lecz pojęcie to było mylące ze względu na fakt wykorzystywania w Mix Martial Arts ściśle wyznaczonych reguł współzawodnictwa.

   Podobną do MMA dyscypliną był kiedyś na antycznych igrzyskach olimpijskich Pankration. Pankration dopuszczał stosowanie różnych technik klasycznego pięściarstwa i zapasów, które znane były w starożytnej Grecji. Natomiast współczesne sztuki walki oparte na brazylijskich turniejach vale tudo z lat 20., a także japońskich kakutougi z lat 70. XX wieku. Rozwój dyscypliny MMA datowany jest na pierwszą połowę lat 90. Pierwszy oficjalny turniej o nazwie UFC 1 odbył się w 1993 roku.

   Sport zyskał niebotyczną popularność i zainteresowanie tysięcy osób dopiero w obecnym tysiącleciu. Nagły wzrost zainteresowanie Mix Martial Arts związany był z postępującą emisją emocjonujących walk w stacjach telewizyjnych o ogromnych zasięgach. Dodatkowo zarysowała się wyraźna konkurencja między amerykańską organizacją UFC, a wywodzącą się z Japonii PRIDE FC która to została przejęta przez UFC w 2007 roku. Obecnie fani MMA mogą oglądać walki na całym świecie. Wśród renomowanych federacji możemy wyróżnić: singapurski ONE Championship, amerykański Bellator oraz rosyjski Absolute Championship Akhmat.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

MMA - charakterystyczna technika walki

   Kształtowanie się MMA było widoczne podczas stawania do walk przedstawicieli różnorodnych stylów. Największe sukcesy odnosili bokserzy i kick-bokserzy, którzy doskonali radzili sobie w stójce i mocnych uderzeniach. Specjalnością zapaśników były obalenia, a zawodnicy reprezentujący brazylijskie jiu-jitsu wiedli prym w walce w parterze. Mix Martial Arts grupuje zawodników w trzech kategoriach: „uderzacz” spec od walki w stójce i wymierzania ciosów który jednocześnie unika zwarcia, „zapaśnik” bezkonkurencyjny w obaleniach oraz „parterowiec” który w chwytach, duszeniach i dźwigniach w parterze nie ma sobie równych. Profesjonalni zawodnicy MMA dzięki wszechstronnemu treningowi potrafią perfekcyjnie wyćwiczyć każdy element, który będzie niezbędny w wygraniu walki.

   Czas trwania walk MMA to maksymalnie 3 rundy po 5 minut. Walka zakończona jest w wyniku nokautu lub decyzji sędziego czy lekarza. Oczywiście sam zawodnik może zakończyć walkę, a jego sekundant rzuca wówczas w niego ręcznikiem. Pojedynek toczy się w oktagonie, a rzadziej w ringu bokserskim. Zawodnicy powinni być zaopatrzeni w rękawice oraz ochraniacze na zęby. Walki MMA rządzą się swoimi prawami, toteż możliwe jest zadawanie takich ciosów jak Hammer Fist czy Backfist, które to są niedopuszczalne w boksie. Natomiast wszelkie kopnięcia są dozwolone.

   Istnieje ponad 40 technik chwytów w parterze - duszenia potrafią być naprawdę groźne dla zdrowia, toteż większość zawodników wybiera prowadzenie walki w stójce. Szczególnie dwa chwyty Balacha (dźwignia prosta nastawiona na staw łokciowy) i Kimura (dźwignia na bark) zyskały największą popularność. Nadzwyczaj niebezpieczna jest dźwignia skrętowa Heel Hook oraz Krucyfiks, czyli pozycja w parterze przypominająca krzyż. Wiele organizacji zabrania gryzienia, atakowania genitali i oczu. Uderzenia w kręgosłup oraz dźwignie na mały palec także są niedopuszczalne.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Różnorodność federacji MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Najstarsza federacji, która zastrzegła sobie prawo używania nazwy „The Octagon” to powstała w 1993 roku amerykańska UFC. W 1997 roku wykupiła ona swojego rywala, czyli japońskie PRIDE FC. W Polsce prym wiedzie KSW założone w 2004 roku. Jest także Fame MMA, czyli nie raz kontrowersyjne walki polskich celebrytów.

 

Trening MMA - film na YouTube

MMA Lublin - szeroki wybór klubów

   Specjalnie dla mieszkańców Lublina i okolic została stworzona specjalna baza z ofertami klubów. Różnorodność ofert sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł rozpocząć przygodę ze światem MMA.

 

Polub i oceń stronę – MMA Lublin

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna