MMA Łódź
(Mieszane Sztuki Walki w Łodzi)

 

 

   Jeśli jesteś mieszkańcem Łodzi i interesują Cię sztuki walki, a szczególnie walki MMA, to znakomicie się składa! Na mapie Łodzi znajdziesz wiele miejsc, w których z powodzeniem będziesz mógł zdobyć niezbędną wiedzę i rozwijać się w tym sporcie. Jedyne co musisz zrobić to wejść do naszej bazy i zapoznać się z listą klubów, które posiadają w swojej ofercie treningi MMA. Na początek znakomitym pomysłem będzie poznanie obowiązujących reguł, historii Mix Martial Arts oraz przyswojenie sobie charakterystycznych dla tego sportu technik. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

Tematy:
 1. Mix Martial Arts – jak to wszystko się zaczęło?
 2. Typowe techniki w MMA
 3. Federacje MMA – podstawowe informacje
 4. Trening MMA - film na YouTube
 5. Oferta klubów MMA Łódź - treningi
 6. Polub i oceń stronę – MMA w Łodzi
 7. Mapa klubów – MMA Łódź

Mix Martial Arts – jak to wszystko się zaczęło?

   MMA to skrót od Mix Martial Arts. Pod tą nazwą kryje się dyscyplina sportu, w której zawodnicy toczą pojedynki wykorzystując praktycznie wszystkie dozwolone w sportach walki techniki. Wyjątkiem jest używanie broni, które jest zakazane. Wprowadzono oczywiście obowiązkowe ograniczenia, które służą zminimalizowaniu ryzyka urazów skutkujących kalectwem lub śmiercią. Termin Mix Martial Arts został po raz pierwszy użyty przez dziennikarza Howarda Rosenberga w 1993 roku. Wcześniej tę dyscyplinę określano mianem NHB, jednak zrezygnowano z tej nazwy.

   MMA, które jest nam dzisiaj znane, czerpie przede wszystkim z brazylijskich turniejów vale tudo z lat dwudziestych, a także z japońskich kakutougi z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Swojej ostatecznej formy ta dyscyplina nabrała w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, a pierwszy oficjalny turniej odbył się w 1993 r. Obecna popularność MMA wynika z coraz częstszych emisji walk w stacjach telewizyjnych o ogromnej oglądalności. Są one na tyle widowiskowe, że wzbudzają zainteresowanie odbiorców i skłaniają ich do dyskusji. Przyczyniła się do niej także konkurencja między amerykańską organizacją UFC a japońską PRIDE FC. Zawody MMA mają miejsce na całym świecie.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Typowe techniki w MMA

   Najwięcej sukcesów w tej dyscyplinie odnosili kick – bokserzy i bokserzy, judocy, zapaśnicy i zawodnicy jiu-jitsu. Taka obserwacja pozwoliła na dokonanie podziału na trzy kategorie uczestników:

 • uderzacz
 • zapaśnik
 • parterowiec

 

   Dziś zawodników cechuje jednak dużo większa wszechstronność i skuteczność w różnych aspektach walki.

   Pojedynek składa się z maksymalnie trzech rund, a każda z nich trwa 5 minut. Najczęściej dobiega końca znacznie szybciej w wyniku pokonania jednego z zawodników. Znakiem, który to oznajmia, jest nokaut (KO) lub zalecenie pochodzące od sędziego, czy lekarza (TKO). Uczestnik może również wycofać się na własne życzenie robiąc to osobiście lub przez sekundanta. Po zakończeniu wszystkich rund, trzej sędziowie podejmują decyzję o wyniku rozgrywki. Walki rozgrywają się na standardowym ringu bokserskim lub w oktagonie, zwanym także klatką, który jest ośmiokątną areną otoczoną siatką. Wszyscy zawodnicy muszą nosić rękawice i ochraniacze na zęby. Niekiedy możliwe jest również noszenie nagolenników lub ochraniaczy na kolana.

   Pojedynki toczą się w parterze i w stójce. Uczestnicy mogą zadawać ciosy pięściami, kopnięcia, a także stosować dźwignie, rzuty i duszenia. Warto podkreślić, że dozwolone są tu ciosy, które są niedopuszczalne w boksie. Do porządku należy też kopanie w nogi, głowę czy tułów. Największe emocje wzbudzają bolesne dźwignie i duszenia, które są w stanie doprowadzić do utraty przytomności. Podstawowe zakazy obejmują:

 • uderzenia głową
 • gryzienie
 • celowanie w oczy, genitalia i krtań
 • uderzenia w kręgosłup

 

   Niekiedy podczas walki uwzględnia się dodatkowe ograniczenia. Najczęściej są to: ciosy zadawane przy pomocy łokci, dźwignie na kręgosłup lub kolana oraz kopnięcia w parterze.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA – podstawowe informacje

   Najstarszą i najbardziej rozwiniętą federacją jest UFC. To amerykańska organizacja międzynarodowa, która została założona w 1993 roku. Pasmo sukcesów sprawiło, że czternaście lat później UFC wykupiła konkurencyjną japońską organizację, PRIDE FC, która funkcjonowała od 1997 roku. Drugą znaną federacją jest Bellator założony w 2008 r. To również amerykańska organizacja.

   MMA w Polsce także cieszy się ogromną popularnością. W naszym kraju mają miejsce zawodowe gale oraz turnieje przeznaczone dla amatorów. Najbardziej rozpoznawalne z nich są organizowane pod szyldem KSW. Za tym skrótem kryje się Konfrontacja Sztuk Walki, czyli polska federacja funkcjonująca od 2004 roku. Jej założyciele to Maciej Kawulski oraz Martin Lewandowski. Dzięki systematycznemu rozwojowi, KSW może dziś poszczycić się europejskim zasięgiem. Warta uwagi jest również wrocławska federacja Fight Exclusive Night. Dużo emocji wzbudzają także walki Fame MMA, które rozgrywają się między polskimi raperami, celebrytami i influencerami.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Łódź - treningi

   Wychodząc naprzeciw wszystkim mieszkańcom Łodzi i okolic, którzy pragną uczestniczyć w treningach sztuk walki, stworzyliśmy specjalną bazę klubów sportowych Prime. Znajdziesz tutaj wszelkie niezbędne adresy i podstawowe informacje, które pomogą w dokonaniu wyboru. Zajrzyj do nas i przekonaj się, jak wiele do zaoferowania ma Łódź!

 

Polub i oceń stronę – MMA w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna