MMA Kraków
(Mieszane Sztuki Walki w Krakowie)

 

   Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? Fascynują Cię sztuki walki, a zwłaszcza walki MMA? Kraków oferuje wiele miejsc, w których możesz zgłębić tajniki tego sportu! Wystarczy, że zajrzysz do naszej bazy, a odnajdziesz konkretne kluby, które oferują treningi MMA. Zanim jednak zapiszesz się na zajęcia, koniecznie dowiedz się więcej o upatrzonej przez Ciebie dyscyplinie. Poznaj historię Mix Martial Arts, zorientuj się w obowiązujących regułach i sprawdź najbardziej charakterystyczne techniki dla tego sportu. W niniejszym artykule przedstawiamy też najsłynniejsze federacje i podpowiadamy, gdzie możesz znaleźć swój wymarzony klub MMA Kraków, w którym możesz zacząć uprawiać treningi!

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Kraków - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Krakowie
  7. Mapa klubów – MMA Kraków

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Mix Martial Arts – w skrócie MMA – to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą przy wykorzystaniu niemal wszystkich technik, jakie są dozwolone w innych sportach walki bez użycia broni. Sport ten zapewnia niesamowite widowisko przy minimalnych ograniczeniach, które mają na celu zredukowanie ryzyka śmierci lub kalectwa. Pierwszy raz sformułowanie 'mixed martial arts' (pol. mieszane sztuki walki) zostało zastosowane w 1993 roku przez dziennikarza Howarda Rosenberga, który prowadził relację z gali UFC. Pierwotnie ten rodzaj walk określano także jako NHB (bez chwytów zabronionych); był to jednak termin mylący, gdyż w MMA – jak w każdej innej dyscyplinie – wyznaczone są ścisłe reguły współzawodnictwa.

   Niektórzy wywodzą MMA już z antycznych igrzysk olimpijskich, a dokładniej z pankrationu, który dopuszczał różne techniki z klasycznego pięściarstwa i zapasów znanych w starożytnej Grecji. Współczesne mieszane sztuki walki mają dwie kluczowe inspiracje: brazylijskie turnieje vale tudo z lat 20. oraz japońskie kakutougi z lat 70. XX wieku. Dyscyplina MMA ukształtowała się w pierwszej połowie lat 90. - premierowy oficjalny turniej miał miejsce w 1993 roku pod nazwą UFC 1.

   Sport zyskał globalną popularność dopiero w obecnym tysiącleciu. Wzrost zainteresowania MMA wynikał z emisji widowiskowych walk w wielkich stacjach telewizyjnych oraz z wyraźnej konkurencji między amerykańską, globalną organizacją UFC oraz japońską PRIDE FC (przejętą przez UFC w 2007 roku). Współcześnie zawody MMA odbywają się na całym świecie, a do prestiżowych, międzynarodowych organizacji dołączyły takie podmioty, jak amerykański Bellator, singapurski ONE Championship czy rosyjski Absolute Championship Akhmat (ACA).

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Gdy dyscyplina MMA przechodziła okres kształtowania, do walki stawali przedstawiciele różnych stylów. Najlepiej radzili sobie bokserzy i kick-bokserzy (dominujący w uderzeniach), zapaśnicy i judocy (eksperci od obaleń) oraz przedstawiciele brazylijskiego jiu-jitsu (spece od walki w parterze). Stąd większość zawodników MMA można było przypisać do trzech wyraźnych kategorii: „uderzacz” jako specjalista od stójki i ciosów unikający zwarcia, „zapaśnik” jako mistrz obaleń, który w stójce woli zwarcie, natomiast w parterze uderzenia, i wreszcie „parterowiec” - zawodnik, który preferuje chwyty, dźwignie i duszenia w parterze. Obecnie, ze względu na przekrojowy trening, czołowi zawodnicy MMA są bardziej wszechstronni i skuteczni na wszystkich trzech frontach.

   Walka MMA trwa maksymalnie trzy rundy po 5 minut; zwykle kończy się jednak wcześniej, gdy jeden z zawodników nie może już kontynuować. Potyczkę przerywa nokaut (KO) bądź decyzja sędziego lub lekarza (TKO). O wycofaniu może też zdecydować sam zawodnik albo jego sekundant, który – jak w boksie – musi wówczas rzucić w zawodnika ręcznikiem. Po trzech pełnych rundach o wyniku decydują trzej sędziowie. Walki mogą toczyć się na zwykłym ringu bokserskim, co bywa uciążliwe ze względu na częste wypadanie z jego granic, albo w popularniejszym oktagonie (zwanym zwyczajowo „klatką”) – ośmiokątnej arenie ogrodzonej siatką. Zawodnicy muszą posiadać rękawice (najczęściej cieńsze, lżejsze, z otworami na palce, co pozwala wykonywać chwyty) oraz ochraniacze na zęby. Czasem dopuszczalne są także ochraniacze na kolana lub nagolenniki.

   Walki MMA toczą się i w stójce, i w parterze. Dozwolony jest ogromny przekrój technik: ciosy pięściami, kopnięcia, rzuty, duszenia i dźwignie. Mimo lżejszych rękawic można zadawać ciosy bokserskie, ale też ciosy niedopuszczalne w boksie. Należą do nich takie techniki, jak Hammer Fist (tak zwany „młotek”, czyli uderzenie dolną częścią pięści) oraz Backfist (cios tylną częścią pięści po wcześniejszym obrocie). Zawodnicy mogą wykorzystywać wszystkie kopnięcia stosowane przez karateków, kickbokserów i zawodników muay thai – dozwolone jest więc kopanie w głowę, tułów, nogi czy uderzenia kolanami. Z judo MMA przejęło obalenia i przeróżne rzuty.

   Najbardziej efektowną częścią mieszanych sztuk walki wydają się chwyty w parterze (łącznie ponad 40 technik!) – duszenia o mocy pozbawienia przytomności, klucze i bolesne dźwignie, które nierzadko prowadzą do złamań. Ogromną popularnością cieszy się Balacha – klasyczna dźwignia prosta celowana na staw łokciowy – oraz Kimura, czyli klucz na rękę będący dźwignią na bark. Wyjątkowo niebezpieczna dla stawu skokowego jest dźwignia skrętowa Heel Hook. Inna potężna technika zawodników MMA to Krucyfiks – pozycja w parterze, która przypomina ustawieniem krzyż. Można z niej zastosować dźwignię lub duszenie na kark.

   Większość organizacji zabrania gryzienia, zahaczania (o usta albo nos), atakowania oczu, krtani i genitaliów, uderzeń głową, uderzeń w kręgosłup oraz dźwigni na małe stawy (palce). Czasem wprowadzane są dodatkowe ograniczenia – mogą one obejmować np. ciosy łokciami, kopnięcia w parterze, dźwignie skrętowe na kolana albo dźwignie na kręgosłup.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Najstarsza i największa federacja, która zastrzegła nazwę „The Octagon” znakiem towarowym, to UFC – amerykańska, międzynarodowa organizacja powstała w 1993 roku. W 2007 roku UFC wykupiła swojego największego rywala, czyli PRIDE FC – japońską organizację działającą od 1997 roku. Oprócz tego istotnym graczem na globalnym podwórku jest powstały w 2008 roku Bellator – kolejna federacja z USA.

   W Polsce odbywają się zarówno turnieje amatorskie, jak i gale zawodowe. Największe z nich organizowane są pod szyldem KSW. Konfrontacja Sztuk Walki to polska federacja założona w 2004 roku w Warszawie przez Martina Lewandowskiego oraz Macieja Kawulskiego. Obecnie KSW ma zasięg europejski. Wśród pozostałych imprez tego typu warto wymienić Fight Exclusive Night. Wrocławska organizacja od 2013 roku promuje walki na zasadach MMA oraz K-1. Stosunkowo nowym wynalazkiem jest Fame MMA, czyli głośne walki polskich celebrytów, raperów i influencerów.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Kraków - treningi

   W trosce o tych, którzy mieszkają w Krakowie i okolicach oraz chcą rozpocząć (lub kontynuować) treningi sztuk walki, stworzyliśmy obszerną bazę klubów sportowych Prime. Zajrzyj do niej, żeby sprawdzić, gdzie możesz podszkolić swoje umiejętności – także w dziedzinie MMA. Kraków stoi przed Tobą otworem – wystarczy, że wybierzesz jeden z klubów i zapiszesz się na zajęcia!

 

Polub i oceń stronę – MMA w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna