MMA Gdańsk
(Mieszane Sztuki Walki w Gdańsku)

 

   Jeśli jesteś z Gdańska lub okolic i interesujesz się sztukami walki (a przede wszystkim MMA), to dobrze trafiłeś. Gdańsk ma bardzo bogatą ofertę dla wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać ten sport walki. Nasza baza zawiera informacje na temat klubów, gdzie można zapisać się na trening MMA. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się nieco więcej na temat tej jednej z popularniejszych w ostatnim czasie dyscyplin – warto poznać jej historię, obowiązujące zasady oraz zapoznać się z technikami, które ją wyróżniają. Poniższy tekst z pewnością Ci w tym pomoże – można przeczytać w nim o największych federacjach, a także znaleźć idealny klub w Gdańsku, gdzie można rozpocząć treningi.

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Gdańsk - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Gdańsku
  7. Mapa klubów – MMA Gdańsk

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Mixed Martial Arts to sport walki, gdzie dozwolone są prawie wszystkie techniki walki wręcz. Ta dyscyplina stała się niezwykle popularnym widowiskiem, gdzie przy jednoczesnym zapewnieniu rozrywki widzom zapewnia się zawodnikom bezpieczeństwo. MMA ma swoje początku w pierwszej połowie lat 90-tych, kiedy to w 1993 r. po raz pierwszy został użyty termin „mixed martial arts”, czyli mieszane sztuki walki. Autorem tego określenia jest dziennikarz Howard Rosenberg, który w tym czasie prowadził galę UFC. Wcześniej używało się określenia „No Holds Barred" - bez chwytów zabronionych, ale sformułowanie Rosenberga lepiej definiowało tę dyscyplinę sportu i dosyć szybko na dobre się przyjęło i wyparło z użycia NHB.

   Część ekspertów korzeni MMA doszukuje się w pankrationie – sztuce walki rodem ze starożytnej Grecji, w której można było łączyć techniki typowe dla boksu i zapasów. Patrząc jednak bardziej współcześnie, MMA bardziej inspiruje się brazylijskim vale tudo oraz japońskim kakutougi. O początkach MMA można mówić od lat 90-tych, kiedy to pod nazwą UFC 1 odbyła się pierwsza oficjalna gala tej dyscypliny.

   MMA na globalną popularność musiało jednak poczekać do XXI wieku. Przyczyniły się do tego stacje telewizyjne, które zaczęły transmitować pojedynki, a tym samym docierać do szerszego odbiorcy. Drugim czynnikiem był wzrost konkurencji pomiędzy samymi federacjami – amerykańską UFC oraz japońską PRIDE FC (która ostatecznie połączyła się z UFC w 2007 roku). Obecnie gale MMA są organizowane na na każdym kontynencie, a na rynku pojawili się nowe organizacje, jak np.: Bellator (USA), ONE Championship (Singapur) czy Absolute Championship Akhmat (Rosja).

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Początki MMA to pojedynki zawodników wywodzących się z różnych sportów walki. Dominowali wtedy bokserzy i kick-bokserzy, zapaśnicy, judocy oraz przedstawiciele brazylijskiego jiu-jitsu. Dlatego też często można definiować poszczególnych zawodników ze względu na techniki, w których czują się najlepiej. Są spece od walki w stójce, obaleń i technik zapaśniczych oraz prowadzenia walki w parterze przy użyciu chwytów, dźwigni czy duszeń. Aktualnie różnorodny i holistyczny trening sprawia, że najlepsi zawodnicy MMA czują się dobrze zarówno w walce na pięści, jak i chwytach oraz walce na macie.

   Zgodnie z zasadami, pojedynek MMA ma maksymalnie trzy rundy liczące sobie po pięć minut. Często jednak walka kończy się przed czasem, co jest jednym z czynników, który zadecydował o popularności tego sportu. Jeśli jednak zawodnicy nie rozstrzygną o zwycięstwie sami między sobą, werdykt wskazują sędziowie. Miejscem walki najczęściej jest oktagon, tzw. „klatka”, ogrodzona zabezpieczającą siatką. Każdy zawodnik, aby być dopuszczonym do pojedynku, musi mieć rękawice (z otworami na palce, które pozwalają chwytać) oraz ochraniacz na zęby. Zdarza się również, że dozwolone są również ochraniacze na kolana i nagolenniki.

   Sama walka, jak już to zostało wspomniane, zaczyna się w stójce, ale w każdej chwili zawodnicy mogą przejść do parteru. Istnieje ogromna swoboda do doboru używanych technik (uderzeń pięścią, kopnięć, chwytów, rzutów, obaleń, dźwigni, duszeń), niektóre z nich są jednak surowo zakazane. Niektóre z technik ręcznych to: Hammer Fist (tak zwany „młotek”, czyli uderzenie dolną częścią pięści) oraz Backfist (cios tylną częścią pięści po wcześniejszym obrocie). Inne zakazane akcje to: uderzanie głową, gryzienie, zahaczanie ust lub nosa, atakowanie oczu, krtani i genitaliów. Nie można również uderzać w kręgosłup oraz zakładać dźwigni na palce. Niekiedy również zakazuje się również uderzeń łokciami, kopnięć w parterze czy dźwigni na kolana i kręgosłup.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   Najważniejszą światową organizacją jest wspomniana UFC. Jej głównym konkurentem jest również amerykański Bellator i trzeba powiedzieć, że walki dla tych dwóch organizacji przynosi najwięcej prestiżu.

   W Polsce MMA również rozwija się dynamicznie. Organizowane są zarówno walki zawodowców, jak i amatorów. Najbardziej znaną marką organizującą gale jest KSW – Konfrontacja Sztuk Walki założona w 2004 r. przez Martina Lewandowskiego oraz Macieja Kawulskiego. Warto również wspomnieć o Fight Exclusive Night, która zajmuje się promocją pojedynków MMA i K-1.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Gdańsk - treningi

   Dla wszystkich tych z Gdańska i okolic, którzy chcą zacząć swoją przygodę ze sztukami walki (lub ją kontynuować), stworzyliśmy obszerną bazę klubów sportowych Prime. Warto do niej zajrzeć i przekonać się, gdzie najlepiej można trenować – również MMA. Oferta w Gdańsku jest bardzo bogata – na pewno znajdziesz klub, który spełni Twoje oczekiwania, a zajęcia będą źródłem mnóstwa satysfakcji.

 

Polub i oceń stronę – MMA w Gdańsku

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna