MMA Bydgoszcz
(Mieszane Sztuki Walki w Bydgoszczy)

 

 

   Jesteś mieszkańcem Bydgoszczy i Twoje zainteresowanie skupia się wokół różnych sztuk walki? A może mieszkasz niedaleko i Twoją uwagę szczególnie przyciągnęły walki MMA? Jeżeli spełniasz te warunki, to na pewno zainteresuje Cię ten artykuł. Przedstawia szczegółowe informacje o historii Mix Martial Arts oraz jego reguły. Opowiada o najważniejszych technikach używanych w tym sporcie. Dowiesz się stąd, jakie są najpopularniejsze federacje. A jeżeli przekonasz się, że ten rodzaj dyscypliny sportowej jest dla Ciebie, będziesz mógł przeczytać także o możliwościach, jakie w tym temacie oferuje Twoje miasto.

Tematy:
  1. MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts
  2. Techniki charakterystyczne dla MMA
  3. Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Oferta klubów MMA Bydgoszcz - treningi
  6. Polub i oceń stronę – MMA w Bydgoszczy
  7. Mapa klubów – MMA Bydgoszcz

MMA co to jest? - historia Mix Martial Arts

   Przekrojowe walki rozpoczęło się już za czasów antycznych igrzysk olimpijskich, gdzie zawodnicy dopuszczani byli do walk z wykorzystaniem pięściarstwa i zapasów. Współcześnie ta dyscyplina zwana MMA - Mix Martial Arts wykorzystująca niemal wszystkie dostępne techniki (pochodzące z innych sportów), dopuszcza walkę wykluczającą użycie jakiekolwiek broni.

   Dzięki zminimalizowaniu ograniczeń podczas walki, zawodnicy są chronieni od ewentualnego kalectwa lub w najgorszym wypadku śmierci, a mimo to widownia doznaje niezapomnianych emocji podczas wspaniałego widowiska. Również, nie odbiegając od innych dyscyplin sportowych, w MMA sprecyzowane zostały zasady współzawodnictwa.

   Obecnie Mix Martial Arts cieszy się ogólnoświatową popularnością, która jest skutkiem telewizyjnych emisji przedstawiających te widowiska. Zauważalna była także znacząca konkurencja pomiędzy dwoma organizacjami: UFC oraz PRIDE FC, która ogromnie spopularyzowała tę dziedzinę. Konkurujący amerykańscy zawodnicy z japońskimi, przyciągnęli tłumy widzów nie tylko na samych trybunach. Aktualnie walki MMA mają miejsce w praktycznie każdym zakątku świata, łącząc przy tym współzawodnictwo globalnych organizacji.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki charakterystyczne dla MMA

   Początkowo do walki Mix Martial Arts zgłaszali się zawodnicy specjalizujący się w różnych stylach. Wyróżniono ich trzy kategorie: 1. „uderzacz” – osoba, której specjalizacja objawiała się w stójce i ciosach zwarcia (zazwyczaj byli to bokserzy i kick-bokserzy) 2. „zapaśnik” – mistrz obaleń, zwarcia i uderzeń w parterze (z reguły działali tak zapaśnicy i judocy) 3. „parterowiec” – wykorzystujący chwyty, dźwignie i duszenia w parterze (głównie byli to zawodowcy walk parterowych)

   Wśród dzisiejszych zawodników można zauważyć osoby, które są wszechstronnie uzdolnione i potrafiące wykorzystać techniki pochodzące z różnych stylów walk.

   W walkach są istotne także parametry techniczne i ogólna organizacja. Maksymalny czas trwania walki w przypadku MMA to trzy rundy trwające po pięć minut każda. Bywa tak, że walka kończona jest wcześniej, co jest konsekwencją braku możliwości kontynuowania jej przez jednego z zawodników. Takie przerwanie starcia może nastąpić w wyniku nokautu (KO) lub decyzji sędziego lub lekarza (TKO). Istnieje także możliwość przerwania walki przez samego zawodnika lub jego sekundanta (poprzez rzucenie w zawodnika ręcznikiem). Jeżeli walka będzie trwała trzy pełne rundy, wtedy o jej wyniku zadecydują sędziowie. W tym przypadku jest ich trzech. Walki toczone mogą być w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest zwykły ring bokserski, który nie zawsze się sprawdza (związane jest to z częstym wypadaniem zawodników z granic ringu). Drugim jest znaczniej bardziej popularny oktagon („klatka”), który jest otoczony siatką. Sami zawodnicy mają obowiązek posiadania założonych rękawic i ochraniaczy na zęby oraz w niektórych przypadkach także wymagane są ochraniacze na kolana lub nagolenniki.

   Zawodnicy podczas walk MMA mogą wykorzystywać bardzo dużo technik. Dozwolonych jest mnóstwo ciosów, rzutów, a nawet duszenia i dźwignie. Swoje działania można wzorować na wielu innych sztukach walki. Im większą wiedzę posiada się w tym temacie, tym większa jest przewaga nad konkurencją. Jednak to chwyty wykonywane w parterze cieszą się największą efektywnością ze względu na liczne techniki, które to umożliwiają. Wliczyć w to można duszenia (skutkujące nawet pozbawieniem przeciwnika przytomności) oraz bolesne dźwignie (kończące się często poddaniami). Zależnie od organizacji, wprowadzane są ograniczenia wobec zawodników. W większości przypadków zdecydowanie zabrania się między innymi gryzienia i atakowania oczu i miejsc bardzo delikatnych.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

Federacje MMA - UFC / PRIDE / BELLATOR / KSW / ....

   W 1993 roku powstała organizacja związana z walkami MMA – UFC. Wywodzi się z Ameryki i jest najstarszą i przy okazji największą federacją działającą w tym zakresie. Ich znaczącym rywalem byli Japończycy, a dokładniej japońska federacja PRIDE FC. Mimo to w 2007 roku UFC ich wykupiło. Kolejnym globalnym graczem MMA jest Bellator, pochodzący również z USA. Działa od 2008 roku.

   W naszym kraju największą popularność zyskała KSW – Konfrontacja Sztuk Walki. Jest to całkowicie polska federacja, która po raz pierwszy pojawiła się w 2004 roku. Z czasem zyskała na popularności i zaczęła pojawiać się w Europie. Należy tutaj także zwrócić uwagę na Fight Exclusive Night – ta wrocławska organizacja działa od 2013 roku.

 

Trening MMA - film na YouTube

Oferta klubów MMA Bydgoszcz - treningi

   Jeżeli przeczytałeś ten artykuł i utwierdziłeś się w przekonaniu, że MMA to dyscyplina dla Ciebie, zapraszamy do naszej bazy klubów sportowych Prime. Została ona utworzona na potrzeby osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztukami walk. Bydgoszcz oferuje wiele takich miejsc. A my pokazujemy Ci, gdzie możesz się udać.

 

Polub i oceń stronę – MMA w Bydgoszczy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna