MMA Białystok
(Mieszane Sztuki Walki w Białymstoku)

 

   Jesteś mieszkańcem Białegostoku lub okolic? Interesujesz się sztukami walki, w tym MMA? W Białymstoku jest wiele miejsc, gdzie możesz uprawiać tę dyscyplinę sportu. W naszej bazie znajdziesz konkretne miejsca, w których możesz ćwiczyć MMA. Lecz zanim zaczniesz szukać, rzuć okiem na dyscyplinę, która Cię interesuje: jej historię, obowiązujące zasady i wyróżniające ją techniki. Poniżej przeczytasz o federacjach MMA, a także, co najważniejsze, znajdziesz klub MMA z Białegostoku, gdzie będziesz mógł/mogła trenować.

Tematy:
  1. Co to jest MMA? I skąd się wzięło?
  2. Techniki wykorzystywane w MMA
  3. KSW, UFC, Bellator, PRIDE FC – czyli federacje MMA
  4. Trening MMA - film na YouTube
  5. Treningi MMA w Białymstoku – oferta klubów
  6. Polub i oceń stronę – MMA Białystok
  7. Mapa klubów – MMA Białystok

Co to jest MMA? I skąd się wzięło?

   MMA (Mix Martial Arts – ang. mieszane sztuki walki) to dyscyplina sportu, która polega na bezpośredniej walce z wykorzystaniem praktycznie wszystkich technik zapożyczonych z innych sztuk walki (bez użycia broni). Starcia w MMA są bardzo widowiskowe, a jednocześnie mają znacząco ograniczone ryzyko śmierci lub kalectwa. Nazwa dyscypliny pierwszy raz pojawiła się w 1993 roku, a jej autorem był Howard Rosenberg – dziennikarz prowadzący relację z gali UFC. Kiedyś taki sposób walki nazywano NHB, co oznaczało brak chwytów zabronionych. Zrezygnowano z tej nazwy, bo MMA to sztuka walki i są w niej ściśle wyznaczone reguły - nie jest to „dzikie mordobicie”.

   Skąd wzięło się MMA? Sposób prowadzenia walki jest podobny do zmagań w starożytnej Grecji, gdzie podczas igrzysk rywalizowano w dyscyplinie o nazwie pankration, która łączyła pięściarstwo z zapasami, wykorzystując z nich to, co najlepsze. Współczesne MMA wywodzi się z Brazylii (gdzie w latach 20. XX wieku organizowano turnieje vale tudo) i Japonii (tzw. kakutougi; lata 70. XX wieku). Pierwsze turnieje MMA to lata 90. i Stany Zjednoczone.

   MMA jako sport popularne stało się jednak dopiero w naszym tysiącleciu. Walki są bardzo widowiskowe, więc zainteresowały się nimi telewizje, dzięki czemu w federacjach pojawiły się duże pieniądze. Największą federacją jest amerykańska UFC, ale liczą się też ONE Championship i Bellator oraz rosyjska Absolute Championship Akhmat (w skrócie ACA). Widzów i zawodników MMA ma na całym świecie, a transmisje z największych gal biją rekordy popularności.

Technika MMA - kopnięcie okrężneTechnika MMA - kopnięcie okrężne
Trening MMA - techniki uderzeńTrening MMA - techniki uderzeń
Trening brzucha na worku bokserskimTrening brzucha na worku bokserskim
 

Techniki wykorzystywane w MMA

   Na początku MMA, gdy dyscyplina dopiero się kształtowała, do pojedynków stawali reprezentanci różnych stylów. Dominowali bokserzy i kick-bokserzy, którzy byli najlepsi w uderzeniach, dżudocy i zapaśnicy, specjalizujący się w obalaniu przeciwnika na matę, a także wojownicy reprezentujący brazylijskie jiu-jitsu, niezrównani w walce w parterze. Z tych trzech grup wyłoniły się kategorie, do których można przypisać zawodników MMA:

   „uderzacz” to specjalista od uderzeń i utrzymywania się na nogach, unikający zwarcia;

   „zapaśnik” dąży do obalenia przeciwnika, w stójce skraca dystans i dąży do zwarcia, w parterze potrafi uderzyć;

   „parterowiec” z kolei woli chwyty i dźwignie, potrafi przydusić rywala.

   Obecnie każdy liczący się zawodnik MMA trenuje przekrojowo, ćwicząc się w każdej z trzech płaszczyzn. Dzięki temu są bardziej wszechstronni w walkach, a co za tym idzie – skuteczniejsi. Maksymalny czas trwania walki w MMA to 15 minut (3 rundy po 5 minut). Rzadko jednak walka trwa kwadrans, bo zwykle jeden z zawodników nie może jej kontynuować, gdy zostanie znokautowany (KO). O przerwaniu walki może również zadecydować sędzia lub lekarz (TKO). Wycofać zawodnika z walki może on sam, gdy uzna, że ma dość, albo jego sekundant - wtedy tak jak w boksie rzuca ręcznikiem. Jeśli walka trwa trzy pełne rundy, o jej wyniku decydują trzej sędziowie. Co ciekawe, jeśli regulamin danych zawodów na to pozwala, możliwy jest remis.

   Zawodnicy walczą albo w ringu bokserskim, albo w tzw. klatce. W ringu problemem jest częste wypadanie za liny. Popularniejsza jest druga arena, oktagon, czyli ośmiokąt ogrodzony siatką. Zawodnicy obowiązkowo wyposażeni są w rękawice (zazwyczaj cieńsze niż bokserskie, lżejsze, z otworami na palce, dzięki czemu można wykonywać chwyty) i ochraniacze na zęby. Bywa, że dopuszcza się korzystanie z ochraniaczy na kolana i/lub nagolenniki.

   Repertuar technik stosowanych w MMA jest bardzo szeroki. Walki toczą się w stójce i parterze, uderza się pięściami, stosuje kopnięcia, rzuty, dźwignie i duszenia. Można zadawać ciosy bokserskie (mimo lżejszych rękawic), ale także takie, które są w boksie zakazane, np. Hammer Fist („młotek”, czyli uderzenie dolną częścią pięści) i Backfist (uderzenie tylną częścią pięści po uprzednim obrocie). Jeśli chodzi o kopnięcia, to można stosować wszystkie, które są stosowane przez karateków, kickbokserów i zawodników muay thai, a więc można kopać w głowę, tułów, nogi, a także uderzać kolanami. Z kolei dzięki judo w MMA są obalenia i rozmaite rzuty.

   Bardzo widowiskowe i efektowne są chwyty w parterze. Jest ich ponad 40! Wśród nich m.in. duszenie, które potrafi pozbawić przytomności, dźwignie i klucze, niekiedy prowadzące do poddań. Najpopularniejsze są Balacha, czyli klasyczna dźwignia prosta atakująca staw łokciowy, i Kimura – klucz na rękę będący dźwignią na bark. Z kolei Heel Hook to dźwignia skrętowa szczególnie niebezpieczna dla stawu skokowego. Z ciekawszych technik należy zdecydowanie wymienić Krucyfiks – pozycję w parterze, która przypomina wyglądem krzyż. Umożliwia zastosowanie dźwigni lub duszenia na kark.

   U większości organizatorów walk zabronione jest gryzienie, ataki na oczy, krtań i genitalia, zahaczanie o usta lub nos, uderzenia głową, ataki na kręgosłup i dźwignie na małe staw (palce). Niekiedy wprowadza się inne ograniczenia, zabraniające np. ciosów łokciami, kopnięć w parterze czy niebezpiecznych dźwigni na kręgosłup lub dźwigni skrętowych na kolana.

Walka w ringu na zasadach MMAWalka w ringu na zasadach MMA
Technika MMA w parterze - duszenieTechnika MMA w parterze - duszenie
Walka MMA w oktagonie - balachaWalka MMA w oktagonie - balacha
 

KSW, UFC, Bellator, PRIDE FC – czyli federacje MMA

   Największą i najstarszą federacją jest amerykańska UFC, powstała w 1993 roku. To do niej należą prawa do znaku towarowego „The Octagon”. Na przełomie wieków rywalizowała z japońską PRIDE FC (założoną w 1997 roku), a w 2007 roku ją wykupiła, rywalizację wygrywając. Liczy się też Bellator, czyli powstała w 2008 roku federacja z USA.

   W Polsce MMA jest bardzo popularne. Organizowane są liczne turnieje amatorskie. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się zawodowe gale, głównie organizowane przez polską federację KSW. Konfrontację Sztuk Walki założyli w 2004 roku założyli w Warszawie Martin Lewandowski i Maciej Kawulski. KSW działa także poza granicami Polski, odważnie wchodząc na europejskie ringi. Inną ważną imprezą MMA to m.in. Fight Exclusive Night z Wrocławia, promująca walki MMA oraz K-1. Ciekawym i nowym wynalazkiem jest Fame MMA, czyli przyciągające wielu widzów walki polskich znanych postaci: celebrytów, influencerów i raperów.

 

Trening MMA - film na YouTube

Treningi MMA w Białymstoku – oferta klubów

   Jeśli mieszkasz w Białymstoku i chcesz rozpocząć lub kontynuować przygodę z treningami MMA, najlepszym miejscem dla Ciebie jest obszerna baza klubów sportowych Prime. Wejdź na nią i sprawdź, gdzie możesz trenować MMA i inne sztuki walki. Znajdź klub, który Ci odpowiada i zapisz się na zajęcia!

 

Polub i oceń stronę – MMA Białystok

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna