Kung Fu Wrocław

 

 

   Wrocław to miasto, w którym można znaleźć wiele miejsc oferujących naukę sztuk walki. Dziś coraz popularniejsze stają się nowoczesne dyscypliny, jak boks czy MMA. Warto jednak też pamiętać o tradycyjnych sztukach walki z krajów azjatyckich. Pamiętasz filmy z Brucem Lee albo Jackie Chanem? Te klasyczne produkcje przyciągnęły przed ekrany ogromną liczbę widzów. Wiesz jaki styl walki w nich dominował? Kung Fu. Wybierając system walki, którego będziesz się uczył warto wziąć je pod uwagę. W tym tekście nie tylko opowiemy o tym jak wyglądają treningi. Przybliżymy też historię i tradycję tej pięknej dyscypliny. Opowiemy też o licznych odmianach, żebyś wiedział, co wybierasz. Do tego dorzucimy dawkę inspiracji opowiadając o intrygujących osobach, które swoje życie związały z Kung Fu.

Tematy:
  1. Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki
  2. Odmiany Kung Fu – systemy wewnętrzne i zewnętrzne
  3. Ip Man i Bruce Lee - słynni mistrzowie Kung Fu
  4. Drewniany człowiek / Trening z manekinem Wing Chun
  5. Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu
  6. Polub i oceń stronę – Kung Fu we Wrocławiu
  7. Mapa klubów – Kung Fu Wrocław

Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki

   Opowieść o każdej wschodniej sztuce walki należy zacząć od nazwy. Nie tylko Kung Fu cechuje się fascynującą tradycją i etosem, których zrozumienie ułatwia przetłumaczenie nazwy. Słowo "Kung" oznacza osiągnięcie lub dorobek, a "Fu" to człowiek. Używane łącznie należy tłumaczyć jako osiągnięcie przez człowieka mistrzostwa w danej dziedzinie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na chińskie słowo "Wushu". Jest to zbiorcza nazwa wszystkich sztuk walki tego kraju. Popularność i nieprecyzyjny przekaz mediów masowych sprawiły, że dziś oba określenia: "Kung Fu" i "Wushu" są rozumiane przez Europejczyków tak samo.

   Wzmianki na temat Kung Fu sięgają tak dawno, jak pierwsze pisane źródła dotyczące historii Państwa Środka. W związku z tym jego powstaniu datuje się na 3000 lat temu, jednak data nie jest tak naprawdę znana. Pierwotnym przeznaczeniem tej sztuki walki była walka o pokarm oraz obrona przed dziką zwierzyną. W następnych latach została zaadaptowana do celów wojskowych. Dziś oprócz zastosowań praktycznych można spotkać się z pokazami akrobatycznymi i zawodami sportowymi w tej dyscyplinie. Dzisiejsze formy Kung Fu nabrały swego kształtu w połowie XX wieku, czyli w okresie Republiki Chińskiej. Było wtedy przede wszystkim ważnym elementem tradycji kraju. Służyło propagowaniu kultury fizycznej i wartości wyznawanych przez obywateli.

Walka dwóch judoków w uchwyciePomnik Bruce Lee w Hong Kongu
Judoka na zawodach w kimonie do JudoTrening Mistrza Kung Fu - Formy
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Trening Kung Fu dzieci
 

   Niewiele osób wie, że cieszące się sporą popularnością japońskie sztuki walki wzięły swój początek właśnie w chińskich. Przykładowo słowo "karate" to w tłumaczeniu "chińska ręka". Style walki pochodzące z Państwa Środka przywędrowały do kultury zachodniej przede wszystkim za pośrednictwem filmów wspominanych na początku tekstu.

   Na skutek nacisków władz Chińskiej Republiki Ludowej dyscypliny wchodzące w skład Wushu (nazywanego przez nas Kung Fu) musiały przybrać inną formę, żeby móc przebić się z powrotem do sfery publicznej. Elementy bojowe straciły na znaczeniu, a sztuki walki stały się przede wszystkim sposobem na zdobycie i utrzymanie zdrowia i sprawności. Aspekt sportowy i pokazowy również dobrze się rozwijały. Dzięki temu udało się włączyć Wushu nawet do nauczania w szkołach. Od początku lat 80' sztuki walki znów rozwijają się w Chinach swobodnie, a elementy bojowe wracają do ich repertuaru.

Odmiany Kung Fu – systemy wewnętrzne i zewnętrzne

   Tym co łączy wszystkie systemy jest zbiór technik. W ich skład wchodzą uderzenie (również bronią białą), kopnięcia, dźwignie, podcięcia i rzuty. Tym co je różni jest przede wszystkim sposób wykonywania technik, dystans czy taktyka. W sumie można wyróżnić około 50-60 odmian Kung Fu. Dzielą się one na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze opierają się na wykorzystaniu siły przeciwnika przeciwko niemu (jak na przykład w Judo czy Aikido). Do tego celu używa się przede wszystkim rzutów, podcięć czy pchnięć. Systemy zewnętrzne korzystają głównie z kopnięć i uderzeń. W tym przypadku wykorzystywana jest własna energia walczącego

Ip Man i Bruce Lee - słynni mistrzowie Kung Fu

   Jednym z pierwszych wielkich mistrzów był Yip Man. Urodził się pod koniec XIX w dobrze sytuowanej rodzinie. Właśnie to zapewniło mu możliwość korzystania z najlepszych nauczycieli. Z powodu problemów finansowych w okresie zmiany systemu politycznego sam zaczął nauczyć. Niektóre źródła mówią, że jednym z jego uczniów był Bruce Lee. Inne jednak podają, że uczył się on od pierwszych kursantów Yip Mana.

   Bruce Lee to nie tylko aktor, ale też mistrz Kung Fu. Od lat 60. prowadzi swoją szkoły w USA. W tym czasie wydał też swoją pierwszą książkę o chińskich sztukach walki. Uczył wiele popularnych postaci ze świata sportu i filmu.

Tytuł/źródło: The real Yip Man (Ip Man) | Bruce Lee's master; Autor: VideoWeaver ch; Licencja: CC BY

Drewniany człowiek / Trening z manekinem Wing Chun

   Drewniany manekin służy do ćwiczenia tradycyjnej odmiany Kung Fu - Wing Chun. Wywodzi się on z klasztoru Shaolin. Od 1952 roku tworzone są używane do dziś manekiny na elastycznej ramie. Użycie manekina, zwanego Mok Jan Jong łączy się z wyobrażeniem sobie silniejszego przeciwnika. Dzięki temu można rozwijać nie tylko aspekty takie jak konkretne ruchy, praca nóg, równowaga czy precyzja. Trening taki rozwija przede wszystkim umiejętność zastosowania technika w realnych sytuacjach.

Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu

   Mamy nadzieję, że udało nam się zainteresować czytelnika tematyką Kung Fu i zainspirować do nauki chińskich sztuk walki. Wychodząc na przeciw osobom, które chcą znaleźć najlepsze miejsce do treningu, nie poświęcając wielu godzin na przeszukiwaniu kolejnych stron wyszukiwarki stworzyliśmy bazę klubów sportowych Prime. Znajdziesz w niej wszystkie potrzebne informacje, więc nie czekaj. Poszukaj, wybierz i zapisz się jak najszybciej!

Pokazy form Kung FuPokazy form Kung Fu
Szkoła Kung Fu dla dzieci - ChinySzkoła Kung Fu dla dzieci - Chiny
Stopnie Kung Fu - pasyStopnie Kung Fu - pasy
 

Polub i oceń stronę – Kung Fu we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna