Kung Fu Warszawa

 

 

   Wiele Warszawskich klubów, w których trenuje się sztuki walki ma w ofercie sztuki walki pochodzące z Chin. Jedną z nich jest Kung Fu. Jednak przed rozpoczęciem treningów dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę na ten temat- dowiedzieć się jak powstało, jakie są najważniejsze szkoły, jakimi postaciami warto się inspirować i jak wygląda typowy trening. Zapoznaj się z tymi informacjami oraz bazą klubów i zobacz, jakie Kung Fu może być intersujące i różnorodne!

Tematy:
  1. Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki
  2. Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne
  3. Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee
  4. Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening
  5. Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Warszawie
  6. Polub i oceń stronę – Kung Fu w Warszawie
  7. Mapa klubów – Kung Fu w Warszawie

Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki

Zwrot "Kung Fu" jest zwrotem chińskim i oznacza osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w danej dziedzinie. Rozbijając ten zwrot, "kung" oznacza osiągnięcie, a "fu" człowieka". Aktualnie zwrot "kung fu" zlał się ze słowem "wushu", który oznacza wszystkie sztuki walki pochodzące z Chin. Obecnie więc "kung fu" oznacza również wszystkie chińskie sztuki walki.

   Kung fu ma około 3000 lat- jest tak stare, jak Chiny. Powodem powstania tej sztuki walki była ochrona przed zwierzętami i bardziej skuteczne zdobywanie pożywienia. Później kung fu było używane w wojsku- wojownicy byli szkoleni z tego stylu walki. Współcześnie kung fu jest sportem oraz przedmiotem pokazów akrobatycznych. Kung fu, które znamy obecnie, rozwinęło się w pierwszej połowie XX w. Stało się wtedy nośnikiem kultury fizycznej oraz wartości narodu chińskiego. Z czasem kung-fu stało się popularne również na Zachodzie. Popularność tą zawdzięcza niskobudżetowym filmom, które były kręcone w szkołach walki w Honkgonku. Filmy te wśród zachodnich odbiorców upowszechniły takie style jak np. Choy Lee Fut, Wing Chun czy Hung Gar.

Walka dwóch judoków w uchwyciePomnik Bruce Lee w Hong Kongu
Judoka na zawodach w kimonie do JudoTrening Mistrza Kung Fu - Formy
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Trening Kung Fu dzieci
 

W drugiej połowie XX w. ważne stały się takie aspekty jak zdrowie, sprawność fizyczna, samoobrona oraz sport. Aspekt bojowy nie był już ważny. Chińskich sztuk wali zaczęto uczyć na lekcjach wychowania fizycznego wedle odgórnie ustalonego programu treningowego. W latach 80 XX w. rozwój sztuk walki stał się bardziej swobodny. Powrócono także do aspektu bojowego.

Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne

   Chińskie sztuki walki dzielą się na walkę bez broni oraz walkę bronią białą. Wykonuje się w nich dźwignie i rzuty oraz zadaje ciosy i kopnięcia. Wyróżnia się kilka stylów, które różnią się od siebie. Kung fu jest bogactwem form. Wyróżnia się około 50-60 głównych stylów kung fu. Podstawowy podział wyróżnia systemy zewnętrzne i wewnętrzne. Systemy wewnętrzne w celu pokonania rywala wykorzystują obracanie energii przeciwnika przeciwko niemu. Typowe techniki tego systemu to rzuty, podcięcia oraz pchnięcia. Systemy zewnętrzne wykorzystują własną siłę oraz energię. Główne techniki tego systemu to kopnięcia i ciosy.

Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee

   Kung Fu nie zdobyłoby takiej popularności, gdyby nie Ip Man i Bruce Lee- mistrzowie tej sztuki walki. Ip Man był chińskim mistrzem wushu Wing Chun. Urodził się pod konieć XIX w. Pochodził z bogatej rodziny, więc od dzieciństwa uczył się u najlepszych nauczycieli. Sam jednak nie chchiał być nauczycielem. Jednak przez problemy finansowe i zmianę systemu politycznego zmienił zdanie i zaczął trenować kilku uczniów. Z kolei Bruce Lee to amerykański aktor chińskiego pochodzenia. Urodził się w 1940 r. Przez 5 lat był uczniem szkoły Wing Chun. Na początku lat 60 XX w. otworzył własną szkołę kunf fu w Seattle. Napisał również książkę na temat chińskich sztuk walki. Założył także szkoły w Oakland i Los Angeles. Został trenerem wielu gwiazd sportu i filmu. Jednym z jego uczniów był Roman Polański. Wystąpił w wielu filmach, w których znalazły się wątki kung-fu. "Zielony Szerszeń" czy "Wejście smoka" sprawiły, że kung-fu stało się sławne na całym świecie.

Tytuł/źródło: The real Yip Man (Ip Man) | Bruce Lee's master; Autor: VideoWeaver ch; Licencja: CC BY

Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening

   Typowe treningi kung-fu odbywają się z udziałem drewnianego manekina. Był on już używany do treningów w klasztorze Shaolin. Podobno na klasztornych korytarzach stało 108 drewnianych manekinów. Uczniowie na każdym musieli wykonać w określonym czasie odmienną technikę. Współcześnie wszystkie techniki ćwiczy się na jednym manekinie, który jest ustawiony na elastycznej ramie. Prototyp tego urządzenia powstał w Hong Kongu w 1952 r.

   W Wing Chun uczniowie trenują realne formy. Ma to rozwijać wybuchową siłę, pracę stóp, koordynację, energię, techniki, równowagę, precyzję oraz wyczucie czasu. Dzięki manekinowi można nauczyć się stosować konkretne techniki w realnych sytuacjach. Trenujący ma postrzegać manekina jako silniejszego, żywego przeciwnika. Zabronione jest jednak przejmowanie sztywności manekina. Jego ręce oddają ciosy z taką samą siłą, więc przy nieprawidłowo wykonanym natarciu manekin odepchnie przeciwnika. Ten sprzęt treningowy świetnie pomaga rozwinąć umiejętność przejmowania ataku, blokowania, absorbowania kontaktu oraz przesuwania siły.

Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Warszawie

   Mieszkańcy Warszawy, którzy chcą trenować chińskie sztuki walki, mogą skorzystać z przygotowanej bazy klubów sportowych Prime. Znajduje się w niej wiele klubów. Przejrzyj bazę, wybierz miejsce, które najbardziej Ci odpowiada, zapisz się na treningi i trenuj!

Pokazy form Kung FuPokazy form Kung Fu
Szkoła Kung Fu dla dzieci - ChinySzkoła Kung Fu dla dzieci - Chiny
Stopnie Kung Fu - pasyStopnie Kung Fu - pasy
 

Polub i oceń stronę – Kung Fu w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna