Kung Fu Poznań

 

 

   Poznań posiada bogatą ofertę klubów szkolących w zakresie różnych sportów i sztuk walki. Również miłośnicy chińskiej kultury znajdą coś dla siebie. Chciałbyś zachwycać wszystkich umiejętnościami walki niczym Bruce Lee? Zanim jednak zostaniesz mistrzem w tej dziedzinie, warto zapoznać się z podstawową wiedzą z tego zakresu. Chcesz, wiedzieć skąd się wzięło kung-fu oraz poznać jego historię? Ciekawią cię obowiązujące w niej podziały? Nie wiesz kim się zainspirować i jak wygląda podstawowy trening przy użyciu drewnianego manekina? Zapoznanie się z naszą bazą klubów pozwoli ci odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Tematy:
  1. Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki
  2. Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne
  3. Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee
  4. Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening
  5. Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Poznaniu
  6. Polub i oceń stronę – Kung Fu w Poznaniu
  7. Mapa klubów – Kung Fu w Poznaniu

Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki

   Nazwa Kung-Fu jest określeniem na osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w danej dziedzinie. Tłumaczenie można rozbić na dwa człony, “kung”- oznaczające osiągnięcie bądź dorobek oraz “fu”- tłumaczone jako człowiek. Te dwa słowa złączone razem odsyłają nas w ogół ludzkiej kultury i dopracowywanie umiejętności. Aby określić wszystkie sztuki walki, należałoby użyć zwrotu “wushu”, jednak oddziaływanie popkultury i środków masowego przekazu scaliły te pojęcia razem. Znaczna część świata, w tym też Polska definiuje “kung-fu” jako “wushu”.

   Dokładna data powstania tej sztuki walki nie jest znana, to została ona wspomniana już w najstarszych źródłach historycznych. Powszechnie przyjmuje się, że jest równie wiekowa co Chiny, a więc datuje się to na około 3 000 lat. Jednak obecnie znana forma tej sztuki walki rozwinęła się w Republice Chińskiej, w pierwszej połowie XX wieku. Wówczas rozpowszechniło się również powiązanie wushu z buddyjskimi mnichami, szczególnie z postacią mnicha Bodhidharmy. Wtedy kung-fu było narodową wartością oraz nośnikiem kultury fizycznej.

Walka dwóch judoków w uchwyciePomnik Bruce Lee w Hong Kongu
Judoka na zawodach w kimonie do JudoTrening Mistrza Kung Fu - Formy
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Trening Kung Fu dzieci
 

   Z czasem pod nazwą “kung-fu” rozpowszechniło się na zachodzie, szczególnie w Hongkongu, w którym zaczęło powstawać popularne filmy niskobudżetowe. Przyczyniło się to do upowszechnienia się stylów walki takich jak Tai Chi, Hung Gar, Choy Lee Fut, czy Wing Chun. Mimo panujących represji w ChRL kultura wushu prężnie powóciłą w sferę publiczną tracać już jednak pierwotne aspekty bojowe. Zaczęła pełnić funkcję poprawy sprawności fizycznej, zdrowia, samoobrony, a nawet zyskała znaczenie sportowe i akrobatyczne. Zaczęto uczyć ich również na WF-ie pod formą standaryzowanych programów treningowych. Wyjątek stanowił styl Taji, który został uproszczony i stosowany w roli gimnastyki relaksacyjnej. Od lat 80. sztuki walki w Chinach wijącą się swobodnie i wracają do tradycji bojowej, co można zauważyć na pokazach walk sanda.

Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne

   Chińskie sztuki walki opierają się na walce bez broni bądź z bronią białą, z użyciem różnych technik m.in. zadając ciosy, kopnięcia, wykonując dźwignie, rzuty i podcięcia. Różne style obejmują odmienne techniki, zasady obrony, metody wykonywania ruchów, czy dystanse. Kung-fu jest dynamiczne, szybkie oraz bogate w różnorodne formy. Podczas treningu hartuje się nie tylko ciało, ale także charakter. Można wyróżnić między 50, a 60 głównych stylów. Operują nimi różne szkoły walki. Powszechnie wiadomo jest o 500 takich ośrodkach, jednak ze względu na trenowanie w tajemnicy zgodnie ze starym kodeksem ta liczba może być znacznie większa.

   Systemy wewnętrzne - wykorzystywane do samoobrony, pokonanie rywala opiera się na obracaniu energii ruchu przeciwnika przeciw niemu. Techniki cechujące ten system to pchnięcia, rzuty i podcięcia. Zalicza się do nich m.in. Taiji bądź Xingyiquan. System zewnętrzny - polega na wykorzystywaniu własnej energii oraz siły i skupia się na ciosach i kopnięciach. Zalicz się do nich m.in. Hung Gar bądź Choy Lee Fut. Obecnie wyróżnia się również 2 konkurencje sportowe: w zakresie walk pełnokontaktowy oraz w zakresie form.

Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee

   IP (Yip) Man - mistrz wushu Wing Chun z Chin. Ten potomek bogatego rodu był uczony przez najlepszych nauczycieli. Przez problemy finansowe i zmiany systemu politycznego podjął naukę Wing Chun i po 40 latach zaczął nauczać. Niektóre źródła dowodzą, że jednym z jego uczniów był sam Bruce Lee, jednak bardziej prawdopodobne jest to, że pobierał nauki od jego najstarszych uczniów.

   Bruce Lee - aktor chińskiego pochodzenia, ikona popkultury i najsłynniejszy mistrz kung-fu. Pobierał nauki w szkole Wing Chun, a potem założył własne szkoły kung-fu i wydał książkę. Zajmował się treningiem wielu gwiazd filmowych. Sławę zyskał przez udział w filmach i serialach m.in. w “Wejściu smoka”.

Tytuł/źródło: The real Yip Man (Ip Man) | Bruce Lee's master; Autor: VideoWeaver ch; Licencja: CC BY

Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening

   Trening przy użyciu drewnianego manekina (Mok Jan Jong) jest podstawową formą ćwiczeń. Był już używany w czasach klasztoru Shaolin. Legenda mówi, że było tak 108 manekinów, a uczniowie na każdym z nich musieli zaprezentować odmienne techniki w określonych czasie. Prototyp tego urządzenia powstał w Hong Kongu w XX wieku. Wing Chun polega na trenowaniu w realnej formie wszystkie aspekty chińskich sztuk walki m.in. pracę stóp czy koordynację. Przy użyciu manekina podczas wizualizacji, że jest to żywy człowiek, nauczyć się stosowania tych technik w realnych sytuacjach. Nie należy jednak osobiście przejąć sztywności manekina. Jego ręce oddają ciosy z takim samym nasileniem jak nasze i podczas nieprawidłowego natarcia zostajemy odepchnięci. Jest to doskonała forma nauki blokowania, czy przesunięcia siły.

Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Poznaniu

   Zamieszczona baza klubów sportowych Prime pozwoli każdemu na znalezienie odpowiedniej dla siebie drogi do rozwoju tych sztuk walki.

Pokazy form Kung FuPokazy form Kung Fu
Szkoła Kung Fu dla dzieci - ChinySzkoła Kung Fu dla dzieci - Chiny
Stopnie Kung Fu - pasyStopnie Kung Fu - pasy
 

Polub i oceń stronę – Kung Fu w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna