Kung Fu Łódź

 

 

   Łódź jest miastem, gdzie znajdzie się wiele miejsc, w których można doszkalać się w różnych stylach walki. Możesz spośród nich wybrać również dyscyplinę trenowaną przez Bruce'a Lee i zostać mistrzem kung fu, ale zanim się na to zdecydujesz, warto poszerzyć nieco wiedzę w temacie chińskich sztuk walki. Jak i co było przyczyną powstania kung fu, najważniejsze szkoły, podziały na systemy, a także postacie, na których warto się wzorować? Nasza baza klubów czeka na Ciebie, a ilość szkół kung fu w Łodzi imponuje różnorodnością.

Tematy:
  1. Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki
  2. Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne
  3. Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee
  4. Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening
  5. Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Łodzi
  6. Polub i oceń stronę – Kung Fu w Łodzi
  7. Mapa klubów – Kung Fu w Łodzi

Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki

   Nazwa „kung fu” jest tak naprawdę ogólna i odnosi się do osiągnięcia mistrzostwa w dowolnej dziedzinie. „Kung” oznacz tutaj osiągnięcie albo dorobek, a „fu” to człowiek. Zbitek tych słów ma głębsze znaczenie w pragnieniu dążenia człowieka do doskonałości, gdy samo określenie na walki w języku chińskim to „wushu”. Ze względu na spopularyzowanie, w tym przez Hollywood, chińskich sztuk walki, w potocznych rozumieniu „kung-fu” stała się synonimem dla wszystkich chińskich sztuk, także w Polsce.

   Jako sztuka walki kung fu jest wzmiankowana od dawna i nie da się jednoznacznie określić daty jej poznania. Jako, że same Chiny są kulturą starą, uważa się i kung fu za starą, co najmniej trzydziestowiekową tradycję i sztukę walki, powstałą niejako z tej kultury, a i z potrzeb praktycznych. Z badań wynika, że kung fu powstało dla ochrony przed zwierzętami i dla skutecznej walki o pożywienie, a dopiero później zaczęto sztuki używać militarnie. Obecnie militarnie jest również wykorzystywane, ale również jako dyscyplina sportowa, czy pokazowa.

Walka dwóch judoków w uchwyciePomnik Bruce Lee w Hong Kongu
Judoka na zawodach w kimonie do JudoTrening Mistrza Kung Fu - Formy
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Trening Kung Fu dzieci
 

   Rozwój współczesnego kung fu nastąpił już w czasach Republiki Chińskiej, czyli w połowie XX wieku. Właśnie wtedy mnisi buddyjscy zaczęli być kojarzeni z początkami wushu, a zwłaszcza z legendarnym indyjskim mnichem Bodhidharmą. Kung fu było wówczas nośnikiem kultury fizycznej oraz wartości narodowych. Z czasem pod hasłem „kung fu” chińskie wushu spopularyzowało się na Zachódzie, a największy udział w eksporcie ma niewątpliwie Hongkong. Tam powstało najwięcej gdzie szkół walki oraz kręcono niskobudżetowe, ale dość popularne filmy. Tym sposobem takie style jak Choy Lee Fut, Hung Gar, Wing Chun, a także Tai Chi upowszechniły się poza Chinami, w tym w Polsce.

  Kultura wushu była uznawana przez komunistów za wrogą, ale w drugiej połowie XX wieku powróciła do legalnego użytkowania, chociaż bez aspektu bojowego. Styl Taji uproszczono do gimnastyki relaksacyjnej, a w innych położono nacisk na zdrowie, sprawność fizyczną oraz samoobronę i aspekt pokazowy. Od lat 80. panuje odwilż, w tym powrót do tradycji bojowych i widać to na pokazowych, ale full-contakt walkach sanda.

Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne

   Chińskie sztuki walki są walkami zarówno bez użycia broni, jak i z bronią białą. Techniki obejmują ciosy i kopnięcia, dźwignie, rzuty oraz podcięcia, a w zależności od stylu przyjmowany jest inny dystans, taktyka, czy zasady obrony nawet przy podobnym ataku. Kung-fu to bogactwo form, szybkości i dynamika oraz trening ciała i ducha.

   Pierwsze wykorzystują do walki siłę przeciwnika, kierując ją przeciwko niemu. Typowymi technikami są tutaj rzuty, podcięcia oraz pchnięcia. Zaliczamy do nich Taiji, Baguazhang oraz Xingyiquan. Systemy zewnętrzne zaś, to korzystanie z własnej siły, gdzie dominują kopnięcia i ciosy. Style to m.in. Choy Lee Fut, Chow Gar, Wing Chun (Ving Tsun), a także Tang Lang czy Hung Gar. W wushu wyróżnia się obecnie konkurencje sportowe – taolu, jako forma oraz sanda, jako fullkontakt.

Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee

   Na ogromny wzrost popularności kung fu mieli mistrzowie. Pierwszym był IP (Yip) Man – chiński mistrz wushu Wing Chun, który pochodząc z zamożnego rodu pobierał nauki u świetnych nauczycieli. Ze względu na problemy polityczne w kraju i problemy finansowe zmienił plany i nie nauczał oficjalnie Wing Chun, ale po 40 latach praktyki uczył kilkunastu uczniów,w tym według podważanej legendy również Bruce'a Lee.

   Natomiast Bruce Lee (ur. 1940) to amerykański aktor chińskiego pochodzenia, a zarazem najsłynniejszy mistrz kung fu oraz przede wszystkim ikona popkultury. Jego życiorys jest zbyt rozległy, by tutaj go opisywać, ale warto wiedzieć, że szybko otworzył własną szkołę kung fu książkę o chińskich sztukach walki. Później oczywiście grał w filmach i je reżyserował, a także trenował inne gwiazdy, m.in. Chucka Norrisa, czy Romana Polańskiego. O takich tytułach, jak „Zielony szerszeń”, „Wściekłe pięści” czy „Wejście smoka” słyszał chyba każdy na świecie.

Tytuł/źródło: The real Yip Man (Ip Man) | Bruce Lee's master; Autor: VideoWeaver ch; Licencja: CC BY

Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening

   Charakterystyczne dla ćwiczeń formy podstawowej kung-fu jest drewniany manekin (Mok Jan Jong), który był używany jeszcze w klasztorze Shaolin. Legenda mówi o 108 manekinach, na których uczniowie musieli wykonywać odmienne ćwiczenia. Obecnie wszystkie techniki ćwiczone są na jednym manekinie.

Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Łodzi

   Baza klubów sportowych Prime jest publikowana specjalnie dla mieszkańców Łodzi i okolic pragnących trenować od podstaw albo pogłębiać znajomość sztuk walki. Znajdź w niej miejsce dla swoich treningów kung fu i zapisz się na zajęcia!

Pokazy form Kung FuPokazy form Kung Fu
Szkoła Kung Fu dla dzieci - ChinySzkoła Kung Fu dla dzieci - Chiny
Stopnie Kung Fu - pasyStopnie Kung Fu - pasy
 

Polub i oceń stronę – Kung Fu w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna