Kung Fu Kraków

 

 

   W Krakowie funkcjonują liczne kluby, które oferują swoim członkom możliwość doszkalania się w przeróżnych sportach i sztukach walki – także tych chińskich. Chcesz pójść w ślady Bruce'a Lee i zostać mistrzem kung-fu? Zanim zdecydujesz się na konkretne treningi, poszerz swoją wiedzę na temat chińskich sztuk walki. Jak powstało kung-fu i skąd się wzięło? Jakie są najważniejsze szkoły i jak przebiega podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne? Kim możesz się inspirować i jak wygląda typowy trening kung-fu z wykorzystaniem drewnianego manekina? Zapoznaj się z naszą bazą klubów i przekonaj się o różnorodności szkół kung-fu w Krakowie!

Tematy:
  1. Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki
  2. Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne
  3. Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee
  4. Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening
  5. Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Krakowie
  6. Polub i oceń stronę – Kung Fu w Krakowie
  7. Mapa klubów – Kung Fu w Krakowie

Historia Kung-Fu – chińskiej Sztuki Walki

   Co ciekawe, w języku chińskim „kung-fu” oznacza osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w danej dziedzinie. Człon „kung” można przetłumaczyć jako osiągnięcie lub dorobek, natomiast „fu” - jako człowieka. Złożenie tych słów zyskuje głębsze znaczenie, odsyłające do ogółu ludzkiej kultury i szlifowania umiejętności. Z kolei zbiorowe określenie na wszystkie chińskie sztuki walki to „wushu”. Popkultura i środki masowego przekazu sprawiły, że oba te pojęcia niejako się stopiły. W większości krajów świata definicja „kung-fu” stała się bliska znaczeniu „wushu” - taka norma językowa obowiązuje także w Polsce.

   Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstało kung-fu, choć wzmianki na temat chińskich sztuk walki znajdują się już w najstarszych źródłach historycznych. Zakłada się, że jest ono tak samo stare jak Chiny, i że ma ok. trzech tysięcy lat. Wiadomo, że kung-fu powstało w celu ochrony przed zwierzętami i skutecznej walki o pożywienie. Następnie zaprzęgnięto je do celów wojskowych i szkolono w ten sposób wojowników. Dziś kung-fu traktowane jest także jako sport czy przedmiot pokazów akrobatycznych. Co bardzo ważne, to właśnie z chińskich sztuk walki wywodzą się te japońskie – słowo „karate” oznaczało pierwotnie po japońsku „chińską rękę”. Współczesne kung-fu rozwinęło się za Republiki Chińskiej, czyli jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy też upowszechniły się podania wiążące początki wushu z mnichami buddyjskimi, zwłaszcza z postacią indyjskiego mnicha Bodhidharmy. Kung-fu służyło wówczas jako nośnik kultury fizycznej oraz narodowych wartości. Z czasem chińskie sztuki walki – już pod hasłem „kung-fu” - emigrowały także na Zachód. Dopomogła w tym zwłaszcza społeczność Hongkongu, gdzie prowadzono wiele szkół walki i kręcono niskobudżetowe, ale popularne filmy. Dzięki temu wśród zachodnich (także polskich) odbiorców upowszechniły się takie style, jak Choy Lee Fut, Hung Gar, Wing Chun oraz Tai Chi.

Walka dwóch judoków w uchwyciePomnik Bruce Lee w Hong Kongu
Judoka na zawodach w kimonie do JudoTrening Mistrza Kung Fu - Formy
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Trening Kung Fu dzieci
 

   Choć w ChRL kultura wushu była represjonowana, w drugiej połowie XX wieku powróciła do sfery publicznej – jednak już bez pierwotnego aspektu bojowego. Na pierwszym planie znalazły się aspekty zdrowotne, sprawność fizyczna i samoobrona, a także aspekt sportowy i pokazowy. Chińskich sztuk walki uczono w tych kontekstach na w-fie wedle zestandaryzowanego programu treningowego (wyjątkiem był styl Taji, który i tak został uproszczony i sprowadzony do roli gimnastyki relaksacyjnej). Dopiero od lat 80. sztuki walki rozwijają się w Chinach swobodniej; coraz częściej powraca się także do tradycji bojowej, co widać na pokazach pełnokontaktowych walk sanda.

Kung Fu – podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne

   Chińskie sztuki walki obejmują walkę bez broni i bronią białą przy pomocy różnorodnych technik. Zadaje się w nich ciosy i kopnięcia, a także wykonuje dźwignie, rzuty i podcięcia. Poszczególne style przyjmują inny dystans oraz odmienne taktyki czy zasady obrony przy takim samym ataku; różnią się również metodą wykonywania ruchów składających się na te same techniki. Kung-fu to bogactwo form, szybkość i dynamika. Trenując chińskie sztuki walki, zawodnik trenuje zarówno ciało, jak i ducha, kształtując w sobie honor, uczciwość i odwagę.

   W ramach kung-fu wyróżnia się ok. 50-60 głównych stylów, którymi operują poszczególne szkoły kung-fu (znanych szkół jest ok. 500, przy czym realnie może być ich nawet dwa razy więcej, a to ze względu na trenowanie w tajemnicy zgodnie ze starym kodeksem). Podstawowy podział chińskich sztuk walki wyróżnia systemy wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze wykorzystują do samoobrony oraz pokonania rywala głównie energię ruchu przeciwnika (obracają ją przeciwko niemu). Typowe techniki systemów wewnętrznych to rzuty, podcięcia oraz pchnięcia (podobnie jak w japońskim aikido). Zaliczamy tutaj m.in. Taiji, Baguazhang oraz Xingyiquan. Z kolei systemy zewnętrzne bazują przede wszystkim na wykorzystaniu własnej siły i własnej energii ruchu oraz skupiają się na takich technikach jak kopnięcia i ciosy (japoński ekwiwalent to karate). Zaliczamy tu m.in. Choy Lee Fut, Chow Gar, Wing Chun (Ving Tsun), Tang Lang czy Hung Gar. Współcześnie w ramach wushu wyróżnia się dwie konkurencje sportowe. W zakresie form jest to tzw. taolu, a w zakresie walk pełnokontaktowych – sanda.

Popularni Mistrzowie: Ip Man i Bruce Lee

   Do wzrostu olbrzymiego wzrostu popularności kung-fu przyczynili się najsłynniejsi mistrzowie. Pierwszym z nich był Ip (Yip) Man – chiński mistrz wushu Wing Chun urodzony pod koniec XIX wieku. Jako potomek bogatego rodu, od młodości brał nauki u doskonałych nauczycieli. Sam początkowo nie chciał nauczać Wing Chun, ale w związku ze zmianą systemu politycznego i rosnącymi problemami finansowymi, po 40 latach praktyki postanowił wziąć pod swoje skrzydła parunastu uczniów. Według wielu źródeł był wśród nich sam Bruce Lee, jednak część badaczy podważa to stanowisko – bardziej prawdopodobne jest, że pobierał on nauki od najstarszych uczniów Ip Mana.

   Bruce Lee (ur. 1940) to amerykański aktor chińskiego pochodzenia, najsłynniejszy mistrz kung-fu i ikona popkultury. Przez 5 lat pobierał nauki w szkole Wing Chun, a na początku lat 60. otworzył własną szkołę kung-fu w Seattle i wydał swoją pierwszą książkę o chińskich sztukach walki. Później przeniósł się do swojej drugiej szkoły w Oakland, bliżej Hollywood, a wreszcie do Los Angeles. Trenował wiele gwiazd filmu i sportu, w tym Romana Polańskiego. Filmy i seriale z jego udziałem, takie jak „Zielony szerszeń”, „Wściekłe pięści” czy „Wejście smoka”, rozsławiły kung-fu na całym świecie.

Tytuł/źródło: The real Yip Man (Ip Man) | Bruce Lee's master; Autor: VideoWeaver ch; Licencja: CC BY

Drewniany człowiek / manekin Wing Chun – trening

   Podstawowa forma kung-fu jest ćwiczona przy użyciu drewnianego manekina (Mok Jan Jong). Ten nietypowy sprzęt treningowy był używany już w czasach klasztoru Shaolin. Wedle legendy w tamtejszym korytarzu było ustawionych 108 takich manekinów, a uczniowie, przechodząc, musieli wykonywać odmienne techniki na każdym z nich (i to w określonym czasie). Obecnie wszystkie techniki są ćwiczone na jednym manekinie na elastycznej ramie. Prototyp dzisiejszego urządzenia powstał w 1952 roku w Hong Kongu.

   W Wing Chun trenuje się realne formy, które mają za zadanie rozwijać wybuchową siłę, pracę stóp, koordynację, energię, techniki, równowagę, precyzję, wyczucie czasu i inne aspekty chińskich sztuk walki. Manekin pozwala nauczyć się stosować techniki w rzeczywistych sytuacjach. Ćwicząc, należy wizualizować sobie, że drewniany człowiek jest żywym, silniejszym przeciwnikiem (który nie odsiwa się ani nie odchyla); nie wolno jednak samemu przejąć sztywności manekina. Ręce manekina zawsze oddają cios z taką samą siłą; przy nieprawidłowym natarciu maszyna odpycha przeciwnika. Mok Jan Jong doskonale rozwija umiejętności przejmowania ataku, blokowania, absorbowania kontaktu, a także przesuwania siły.

Szkoły Kung Fu dla dzieci i dorosłych w Krakowie

   Specjalnie dla tych, którzy mieszkają w Krakowie i chcą rozpocząć albo kontynuować swoją przygodę ze sportami walki, przygotowaliśmy i opublikowaliśmy bazę klubów sportowych Prime. Przejrzyj zgromadzone w niej kluby, wybierz miejsce swoich przyszłych treningów kung-fu i czym prędzej zapisz się na zajęcia!

Pokazy form Kung FuPokazy form Kung Fu
Szkoła Kung Fu dla dzieci - ChinySzkoła Kung Fu dla dzieci - Chiny
Stopnie Kung Fu - pasyStopnie Kung Fu - pasy
 

Polub i oceń stronę – Kung Fu w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna