Krav Maga w Warszawie

 

Krav Maga Warszawa 

sztuka walki z Izraela

 

 

   W Warszawie można trenować wiele sztuk i sportów walki. Jedną z nich jest stworzony w Izraelu system nie tylko samoobrony, ale i ataku. Ten artykuł ma na celu przybliżenie wszystkim czytelnikom tego, czym jest Krav Maga i gdzie można ją trenować w Warszawie.

Tematy:
  1. Powstanie izraelskiej Krav Magi
  2. Styl walki Krav Maga
  3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
  4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
  5. Treningi Krav Maga Warszawa - baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Warszawa
  7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Warszawie

Powstanie izraelskiej Krav Magi

   Historia stylu walki Krav Maga rozpoczyna się wraz z urodzonym jeszcze w Austro-Węgrach w 19190 roku Imim Lichtenfeldem. Młody Imi dorastał w Czechosłowacji, w Bratysławie. W młodości uczęszczał do szkoły policyjnej założonej przez jego ojca, gdzie adepci szkolili się między innymi w sportach walki. Wśród nich były ju-jitsu i boks, ale jego rozwój był zdecydowanie ogólniejszy. Obejmował między innymi gimnastykę i zapasy. Nie przyszło mu niestety żyć w spokojnych czasach i od stosunkowo wczesnej młodości musiał się przeciwstawiać prawicowym bojówkom, które brały sobie za cel żydowską populację miasta i praktycznie całej centralnej części kontynentu. Kiedy przemoc nabrała zorganizowanych form, Imi Lichtenfeld zorganizował grupy samoobrony, które chroniły żydowskie dzielnice miasta. Zdobyte przez siebie umiejętności wykorzystywał w praktyce. Szybko zauważył, że pomimo swoich osiągnięć sportowych, nie radzi sobie najlepiej, a teorię od praktyki dzieli spora przepaść. Szczególnie ważne było to, że w prawdziwym świecie starcie 1 na 1 to rzadkość. Krav Maga Warszawa narodziła się w sposób naturalny jako odpowiedź na realne wyzwania na ulicy. Nie powstała od razu. Rozwijała się powoli, na bieżąco testowana na prawdziwym poligonie przeciwko często uzbrojonym przeciwnikom. W 1940 roku Imi opuścił Europę. Przeniósł się na tereny obecnego Izraela. Po dwóch latach dołączył do organizacji HAGANA, która brała udział w tworzeniu się państwa żydowskiego, a kiedy opadł kurz, stała się zalążkiem IDF, czyli armii państwa Izrael. Lichtenfeld był początkowo trenerem HAGANA’y, a następnie szefem wyszkolenia fizycznego izraelskiej armii. Do 1968 roku Krav Maga była stylem walki wykorzystywanym jedynie w armii. Następnie jej twórca zaadaptował ją na system dający się wykorzystywać także przez cywilów. Swoją sztukę walki Imi Lichtenfeld rozwijał aż do 1988 roku, w którym zmarł.

Styl walki Krav Maga

   Krav Maga Warszawa jest systemem walki bazującym na naturalnych dla człowieka ruchach i odruchach. Nie jest to przypadek, ponieważ celem Krav Maga Warszawa jest nauczenie adeptów jak najszybciej podstawowych technik obrony tak, by już po kliku kursach byli w stanie się bronić. Na ulicach antysemickiej Bratysławy nie było czasu na teorię, a powstająca izraelska armia też musiała jak najszybciej osiągnąć gotowość bojową. Wyróżnikiem Krav Maga Warszawa jest walka z grupą przeciwników oraz kładzenie nacisku na trzeźwość myślenia w sytuacji zagrożenia. Krav Maga Warszawa to techniki obejmujące uderzenia i obrony nogami oraz rękami. Podstawowymi celami ataków są zawsze czułe punkty przeciwnika, na przykład gardło i krocze. Korzysta się także z „broni” rozumianych jako podręcznych przedmiotów codziennego użytku.

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga - Element pierwszej obrony - szokerElement pierwszej obrony - szoker
technika Krav Maga - wychwyt ręki w odpowiednim dystansiewychwyt ręki w odpowiednim dystansie
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   W szkołach Krav Maga Warszawa nauczane są oczywiście cywilne techniki samoobrony Krav Maga, które przeznaczone są dla mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci. Są to wyjątkowo skuteczne techniki, ponieważ ich zadaniem jest nie walka z przeciwnikiem, ale jego jak najszybsze obezwładnienie, uniemożliwienie mu zadania jakichkolwiek obrażeń. Należy szybko zaatakować i uciec. Wojskowa odmiana tego stylu walki idzie o krok dalej. Jej celem jest jak najszybsze zabicie przeciwnika lub jego trwałe okaleczenie, na przykład poprzez oślepienie. Z oczywistych względów takie techniki walki nie są nauczane w szkołach Krav Maga Warszawa. Wersję cywilną Krav Maga opracował jej autor, więc nie ma powodów do wątpienia w jej efektywność.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania

W stylu walki Krav Maga rozróżnia się stopnie uczniowskie: początkujące (P1-P5) i zaawansowane (G1-G5) oraz stopnie mistrzowskie: ekspercie (Expert1-Expert5) i mistrzowskie (Master1-Master5).

 

Krav Maga - Stopnie uczniowskieKrav Maga, Stopnie uczniowskie: P1÷P5
Krav Maga - Stopnie uczniowskieKrav Maga, Stopnie uczniowskie: G1÷G5
Krav Maga - Stopnie Mistrzowskie: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1÷Expert5
 

Treningi Krav Maga Warszawa - baza klubów PRIME

   Baza klubów PRIME powstała z myślą o osobach chętnych ją trenować, tak by przed pójściem na trening do danego klubu można było się zorientować o ilości klubach w danym mieście, o instruktorze prowadzącym czy całej ofercie danego klubu. Mamy nadzieję, iż baza spełni swoją rolę i ułatwi w znacznej mierze dokonania wyboru poszukującym w odnalezieniu klubów Krav Magi w Warszawie.

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Warszawa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna