Krav Maga w Poznaniu

 

Izraelska Krav Maga
w Poznaniu

 

 

   Jedną ze sztuk i sportów walki, którą trenować można w Poznaniu jest wywodząca się z Izralea Krav Maga. Czytając poniższy artykuł, dowiecie się komu ją zawdzięczamy, w jakim celu została stworzona i w jakich warunkach. W naszej bazie znaleźć można adresy klubów, w których można regularnie i pod okiem fachowca trenować właśnie Krav Magę. Zapraszamy do czytania.

Tematy:
 1. Twórca Krav Maga i historia stylu
 2. Opis systemu
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Stopnie zaawansowania
 5. Baza klubów Krav Maga w Poznaniu
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Poznań
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Poznaniu

Twórca Krav Maga i historia stylu

   Krav Magę zawdzięczamy Imi Lichtenfeldowi, który przyszedł na świat 25 maja 1910 roku w Budapeszcie na terenie ówczesnych Austro – Węgier w rodzinie żydowskiej. Dorastał w Bratysławie, która w tamtym okresie leżała na terenie Czechosłowacji. To właśnie tam brał udział w zajęciach sportowych prowadzonych w klubie Herkuels. Co ważne, założycielem klubu był jego ojciec Samuel – oficer Policji, który zajmował się między innymi szkoleniem ludzi w zakresie technik samoobrony. Trenował gimnastykę, próbował zapasów, boksu, a nawet ju-jitsu. Jego młodość to niespokojne czasy, w których intensywna była działalność niezwykle agresywnych bojówek antysemickich oraz faszystowskich. W latach trzydziestych organizował grupy samoobrony, które zajmowały się obroną dzielnic żydowskich. Broniąc bratysławskich Żydów, zaczął wykorzystywać swoje umiejętności walki na ulicach. Mimo niemałych osiągnięć sportowych i naprawdę bogatego doświadczenia szybko dostrzegł przepaść dzielącą sport i realne starcia na ulicy. Bezpośrednie uliczne starcia zaowocowały bogatym doświadczeniem, jeśli chodzi o realną samoobronę w walce z silnym i nierzadko przecież uzbrojonym przeciwnikiem. Po wielu latach wykorzystał to do stworzenia własnego systemu walki wręcz, który znany jest właśnie pod nazwą Krav Maga. W roku 1940 zdecydował się opuścić Bratysławę. Kierunkiem jego podróży stała się Palestyna. Już w roku 1942 był instruktorem elitarnej organizacji HAGANA, którą powołano podczas tworzenia się państwa Izrael. Ciekawostka: to ta organizacja stała się początkiem izraelskiej armii. W 1948 roku – kiedy to HAGANĘ przekształcono w Izraelskie Siły Obronne – Imi stanął na czele Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Na emeryturę zdecydował się przejść w roku 1968. Zaraz po tym zaadaptował stworzony przez siebie system walki na potrzeby ludności cywilnej. Zmarł w roku 1998, mając 88 lat. Do swoich ostatnich dni pracował na rozwojem Krav Magi.

Opis systemu

   Kra Maga oparta jest na naturalnych ruchach i odruchach człowieka. Wszystkie techniki, które zawiera mają być skuteczne, a jednocześnie możliwe do opanowania naprawdę szybko. Ich skuteczność ma być widoczna w przypadku realnego starcia z przeciwnikiem (zarówno nieuzbrojonym, jak i posiadającym broń). Wśród celów treningu Krav Magi wyróżnia się między innymi zachowanie przytomności umysłu w momencie odczuwania silnego stresu, który to pojawia się zawsze wówczas, gdy jesteśmy zagrożeni.

W technikach Krav Magi wyróżnia się:

 • uderzenia/obrony rękami oraz łokciami
 • kopnięcia/obrony nogami

 

    Atak ukierunkowany powinien być na najbardziej wrażliwe miejsca na ludzkim ciele: oczy, gardło, krocze, potylicę. Sięgać należy również po dostępne w danym momencie przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się bronią, na przykład po klucze.

 

pierwszy kontakt - szokerpierwszy kontakt - szoker
przechwyt ręki do kolejnej technikiprzechwyt ręki do kolejnej techniki
dźwignia łokciowadźwignia łokciowa
 

   W początkowym okresie Krav Maga była systemem militarnym. Dopiero po pewnym czasie powstała jej odmiana przeznaczona dla cywili. Rzecz jasna obie wersje dość istotnie różnią się między sobą w zakresu celu oraz technik, które mają umożliwić osiągnięcie celu. W przypadku Krav Magi dla ludności cywilnej ma ona umożliwić przede wszystkim obronę przed zagrożeniami. Wersja militarna nie pomija trwałego uszkodzenia przeciwnika i nie wyklucza nawet jego śmierci.

ulica - samoobrona kobietulica - samoobrona kobiet
Krav Maga - jednostki specjalneKrav Maga - jednostki specjalne
Krav Maga - szkolenie w wojskuKrav Maga - szkolenie w wojsku
 

Stopnie zaawansowania

Tak jak w większości sztuk walki, tak również w Krav Madze wskazać można stopnie zaawansowania. Wyróżnia się stopnie uczniowskie oraz mistrzowskie. Do tych pierwszych zalicza się:

 • P1 – P5 – początkujący
 • G1 – G5 – zaawansowany

 

Do stopni mistrzowskich zaliczane są:

 • Expert1 – Expert5
 • Master1 – Master3

 

Stopnie Krav Maga: P1 ÷ P5 - uczniowskieStopnie Krav Maga: P1 ÷ P5 - uczeń
Stopnie Krav Maga: G1 ÷ G5 - uczniowskieStopnie Krav Maga: G1 ÷ G5 - uczeń
Stopnie: Expert1 ÷ Expert5 - MistrzowskieStopnie: Expert1 ÷ Expert5 - Mistrzowskie
 

Baza klubów Krav Maga w Poznaniu

   Zachęcamy do skorzystania z naszej bazy klubów PRIME. Znajdują się tam aktualne informacje dotyczące Krav Magi w Poznaniu.

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Poznań

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna