Izraelska Krav Maga w Łodzi
Izraelska sztuka walki
Krav Maga, izraelska sztuka walki, to jedna z wielu Sztuk i sportów Walki, którą można trenować także w Łodzi. W poniższym artykule znajdziecie informacje dotyczące przedmiotowej sztuki walki, dowiecie się także w jakim celu i w jakich warunkach można trenować ten system, a znajdujące się w naszej bazie kluby pozwolą znaleźć optymalne miejsce, w którym można ćwiczyć. Zapraszamy do lektury.
- Twórca Krav Maga – historia stylu
- Krav Maga - opis systemu
- Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
- Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
- Baza klubów Krav Maga w Łodzi
- Polub i oceń stronę – Krav Maga Łódź
- Mapa klubów - Sztuki Walki w Łodzi
Twórca Krav Maga – historia stylu
Krav Maga to sztuka walki, którą stworzył Imi Lichtenfeld (hebr. ImiSade-Or), który przyszedł na świat 25 maja w 1910 w Budapeszcie (ówczesne Austro-Węgry) jako dziecko żydowskie, dorastał natomiast w Bratysławie (wówczas była to jeszcze Czechosłowacja), właśnie w Budapeszcie rozpoczął swoją przygodę sportową, trenując w klubie sportowym „Herkules”, nota bene, założonego przez jego ojca Samuela (oficera policji, szkolącego ludzi w technikach samoobrony). Imi Lichtenfeld w młodości trenował różne dyscypliny sportowe – była to m.in. gimnastyka, zapasy, boks, a także ju-jutsu. Warto podkreślić, że były to czasy trudne i niespokojne, przepełnione nasilającą się agresją ze strony antysemickich i faszystowskich bojówek. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia Imi Lichtenfeld stanął na czele grupy, która – wykorzystując techniki samoobrony – broniła dzielnice żydowskie, a nade wszystkim zapewniała ochronę żydowskim mieszkańcom Bratysławy. W ten właśnie sposób Imi Lichtenfeld własne umiejętności w zakresie sztuk walki przeniósł na ulice. Ważną cechą, jaka odznaczał się przyszły twórca Krav Maga, były umiejętności sportowe, poparte licznymi osiągnięciami i sukcesami, nie bez znaczenia okazało się także doświadczenie w walkach sportowych – dzięki temu zauważył on, jak dużą jest przepaść pomiędzy sportem, a realnym życiem, w którym pojawiają się często starcia uliczne, także z kilkoma przeciwnikami. Uczestnicząc w ulicznych walkach zdobywał doświadczenia w zakresie realnej samoobrony, wiedział, jak walczyć z silnym, a nawet uzbrojonym przeciwnikiem. Zdobyte w młodości doświadczenie zaowocowało utworzeniem własnego, militarnego systemu walki wręcz, który do dnia dzisiejszego nosi nazwę Krav Maga. Przełomowy okazał się rok 1940, wtedy to Imi Lichtenfel opuścił rodzinną Bratysławę i wyemigrował do odległej Palestyny. Dwa lata później, w roku 1942, wstąpił do organizacji militarnej HAGANA, gdzie pełnił funkcję instruktora. Ciekawostką może być fakt, że HAGANA została założona w czasie powstawania państwa Izrael, co ważniejsze, stanowiła ona początek armii izraelskiej. Państwo Izraelskie pod względem prawnym powstało w roku 1948, wtedy też HAGANA została przekształcona w IDF, czyli Izraelskie Siły Obronne, w których Imi przez dwadzieścia lat pełnił funkcję Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz – na emeryturę przeszedł w roku 1968. Jako emeryt nie zaprzestał działań sportowych – zaadaptował Krav Maga na potrzeby cywili, zarówno mężczyzn, kobiet, jak i dzieci. Zmarł w roku 1998, miał wówczas 88 lat – do ostatnich dni aktywnie pracował nad rozwojem technik i koncepcji Krav Magi.
Krav Maga - opis systemu
Krav Maga to izraelska sztuka walki, oparta na naturalnych ruchach i odruchach człowieka – jej główną cechą jest to, że wszystkie techniki powinny być skuteczne i możliwie szybkie do nauczenia. System ten powinien przynosić pożądane efekty podczas realnego starcia z przeciwnikiem lub przeciwnikami uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi. Jednym z najważniejszych celów Krav Magi jest zachowanie przytomności umysłu w sytuacji silnego stresu, który jest integralnym elementem podczas niebezpiecznych, zagrażających życiu zdarzeń.
Techniki samoobrony Krav Magi zawierają:
- uderzenia/obronę za pomocą rąk i łokci
- kopnięcia/ obronę za pomocą nóg
- uderzenia w wrażliwe miejsca na ciele człowieka, m.in. okolice oczu, gardło, potylica, krocze
- wykorzystywanie „broni” dostępnej pod ręką, m.in. kluczy do drzwi



W pierwotnym zamyśle Krav Maga stanowiła system militarny dopiero później stała się dostępna także dla osób cywilnych. Należy podkreślić, że obydwie wersje różnią się od siebie – zasadniczą różnicą jest cel samoobrony oraz zakres technik, które można wykorzystywać w konkretnej odmianie. W wersji cywilnej Krav Maga ma służyć nade wszystko jako obrona przed zagrożeniem, wersja militarna natomiast wiąże się ściśle z trwałym uszkodzeniem przeciwnika, łącznie ze spowodowaniem jego śmierci.



Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
Krav Maga, podobnie jak większość sztuk walk, posiada stopnie zaawansowania:
- Stopnie uczniowskie: P1 ÷ P5 - początkujący / G1 ÷ G5 - zaawansowany
- Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5 / Master1 ÷ Master3



Baza klubów Krav Maga w Łodzi
Zapraszamy do zainteresowania i skorzystania z naszych propozycji, czyli bazy klubów PRIME – znajdziecie tam aktualne informacje dotyczące sekcji Izraelskich Sztuk Walki Krav Maga w Łodzi, prowadzonych przez naszą organizację.