Krav Maga w Krakowie

 

Krav Maga Szczecin
poznaj sztukę walki z Izraela

 

   Osoby, które mieszkają w Szczecinie mogą trenować wiele sztuk i sportów walki. Jednym z nich jesy Krav Maga – sztuka walki, która narodziła się w Izraelu. Poniższy artykuł opowiada o jej powstaniu, a także o celu, jaki jej przyświeca. Ułatwi też znalezienie najlepszych klubów w mieście.

Tematy:
  1. Historia stylu – najważniejsze informacje
  2. Czym charakteryzuje się system Krav Maga?
  3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
  4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
  5. Krav Maga Szczecin – gdzie na trening?
  6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Szczecin
  7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Szczecinie

Historia stylu – najważniejsze informacje

   Za powstanie Krav Magi odpowiada Imi Lichtenfeld. Przyszedł on na świat 25 maja 1910 w Budapeszcie znajdującym się wówczas na terenie Austrio-Węgier, a dorastał w Bratysławie. Właśnie tam uczestniczył w zajęciach sportowych organizowanych przez swojego ojca – Samuela. Samuel Lichtenfeld był oficerem lokalnej policji i specjalizował się w szkoleniach z zakresu technik samoobrony. Imi interesował się różnymi dyscyplinami sportowymi, trenował więc między innymi boks, zapasy, gimnastykę, a nawet ju-jitsu. W czasie jego młodości ludność żydowska była przy tym coraz bardziej zagrożona, a bojówki faszystowskie szerzące hasła antysemickie pozwalały sobie na coraz więcej. W latach trzydziestych sam zaczął organizować grupy samoobrony działające w Bratysławie, sztuki walki, które do tej pory kojarzyły się z zamkniętą, ograniczoną przestrzenią, zostały więc wyprowadzone przez niego na ulicę. Właśnie w tym czasie odkrył, jak bardzo sport, nawet na wysokim poziomie, różni się od starciami na ulicy zwłaszcza, gdy trzeba sobie radzić nie z jednym, ale z kilkoma przeciwnikami. To właśnie na ulicach rodzinnego miasta zyskał zresztą doświadczenie z zakresu realnej samoobrony i to zarówno w przypadku silniejszego, jak i uzbrojonego przeciwnika. Po wielu latach właśnie te doświadczenia przełożyły się na jego własny militarny system walki wręcz, który dziś jest znany jaki Krav Maga. W roku 1940 Lichtenfeld zdecydował się na opuszczenie Bratysławy i emigrację do Palestyny, gdzie został instruktorem organizacji militarnej HAGANA. Organizacja ta miała ogromne znaczenie dla tworzącego się właśnie państwa Izrael i stała się bazą dla jego armii. W 1948 roku istnienie państwa Izrael stało się faktem, a HAGANA została przekształcona w Izraelskie Siły Operacyjne. Lichtenfeld zyskał wówczas funkcję Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Dopiero po dwudziestu latach aktywnej służby zdecydował się na przejście na emeryturę. Wtedy też podjął wysiłki, dzięki którym udało się mu zaadaptować Krav Magę na potrzeby ludności cywilnej. Zmarł w roku 1988 i aż do śmierci pracował nad rozwijaniem koncepcji Krav Magi.

Czym charakteryzuje się system Krav Maga?

   Krav Maga jest specyficzną sztuką walki, bazuje bowiem na naturalnych ruchach i odruchach typowych dla człowieka. Każda technika, z jakiej się składa jest skuteczna, charakterystyczne jest dla niej jednak również to, że jej opanowanie nie zabiera nam wiele czasu. O skuteczności systemu przesądzają przede wszystkim realne walki z przeciwnikiem, zarówno uzbrojonym, jak i nieuzbrojonym. Trening Krav Maga ma przynajmniej kilka celów, za najważniejszy można jednak uznać zachowanie przytomności umysłu nawet, gdy w sytuacji zagrożenia musimy radzić sobie z dużym stresem. Na techniki samoobrony Krav Magi składają się w związku z tym: uderzenia i obrony rękami i łokciami oraz kopnięcia i obrony nogami. Atak ma z kolei dotyczyć najwrażliwszych miejsc na ludzkim ciele, takich, jak oczy i potylica. System przewiduje też, że wszystko, co znajduje się pod ręką, może stać się naszą bronią.

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Początkowo Krav Maga była systemem militarnym, z czasem jednak powstała jego wersja skierowana do cywilów. Obie wersje różni choćby sam cel, różne są przy tym również techniki, jakie wykorzystuje się, aby go zrealizować. W praktyce oznacza to, że Krav Maga w swoim codziennym wydaniu ma służyć przede wszystkim obronie przed zagrożeniem. W wersji militarnej dąży się do trwałego uszkodzenia przeciwnika.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych sztuk walki, również w odniesieniu do Krav Magi można mówić o stopniach zaawansowania. Stopnie uczniowskie to odpowiednio: od P1 do P5 – początkujący i od G1 do G5 – zaawansowany. Stopnie mistrzowskie to z kolei Ekspert (od 1 do 5) i Master (od 1 do 3). 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Krav Maga Szczecin – gdzie na trening?

   Chcąc trenować sztukę walki Krav Maga warto zapoznać się z naszą bazą klubów. Pozwala ona na zdobywanie aktualnych informacji na temat sekcji, które są dostępne w Szczecinie.

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Szczecin

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna