Krav Maga w Krakowie

 

Krav Maga Lublin
Izraelska sztuka walki

 

 

   Jest jedną z wielu Sztuk i Sportów Walki trenowanych w Lublinie, a swój rodowód wywodzi z Izraela i nazywa się Krav Maga. Co było powodem jej powstania i kto ją stworzył jest jednym z zagadnień poruszanych w poniższym artykule, a oprócz tego dowiecie się tego, co tę sztukę walki charakteryzuje. W naszej bazie klubów znajdziecie bez problemów miejsca, gdzie można trenować system Krav Maga, zapraszamy więc do lektury

Tematy:
 1. Historia stylu i twórca Krav Maga
 2. Krav Maga – na czym to polega
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Izraelska sztuka walki Krav Maga – stopnie zaawansowania
 5. Baza klubów Krav Maga w Lublinie
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Lublin
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Lublinie

Historia stylu i twórca Krav Maga

   Nie jest to stary styl walki, jak chińskie, czy koreańskie sztuki walki, gdyż sam twórca Krav Maga, Imi Lichtenfeld (hebr. ImiSade-Or) urodził się na początku XX wieku w mieszkającej w Budapeszcie rodzinie żydowskiej, jeszcze na terenie ówczesnych Austro-Węgier i stało się to dnia 25 maja 1910 roku. Dorastał w Czechosłowackiej Bratysławie, gdzie m.in. uczestniczył w zajęciach sportowych w klubie "Herkules". Był to klub założony i prowadzony przez ojca twórcy Krav Maga, Samuela, który jako oficer policji szkolił adeptów w technikach samoobrony.

Młody Imi Lichtenfeld trenował wiele ogólnorozwojowych, jak i specjalistycznych dyscyplin sportowych, w tym gimnastykę, zapasy i boks, a także ju-jitsu, a w latach jego młodości przypadłych na lata trzydzieste XX wieku nastały czasy sprzyjające działalności różnorakich bojówek antysemickich i faszystowskich, które stawały się z każdym miesiącem coraz bardziej agresywne. Imi nie przyglądał się temu obojętnie, ale zorganizował do ochrony dzielnic żydowskich grupki samoobrony i stając w szranki z napastnikami w obronie żydowskich mieszkańców Bratysławy zaczął wykorzystywać swoje umiejętności do walk na ulicy.

Był nieźle wyszkolony i posiadał spore doświadczenie w walkach na arenie sportowej, ale bardzo szybko się zorientował, że sportowe zawody z mnóstwem zasad i ograniczeń niewiele mają wspólnego z walkami ulicznymi, szczególnie w chwilach konfrontacji z kilkoma przeciwnikami jednocześnie. Oprócz więc obrony mieszkańców zdobywał również nowe doświadczenia na płaszczyźnie samoobrony w realnym starciu z silnymi lub z uzbrojonymi przeciwnikami, co po latach pozwoliło mu na stworzenie własnego, typowo militarnego stylu walki wręcz, właśnie o nazwie Krav Maga.

Jeszcze podczas wojny uciekł z ogarniętej faszyzmem rodzinnej Bratysławy i pojechał w 1940 roku do Palestyny, by w roku 1942 dołączyć jako instruktor do militarnej organizacji żydowskiej HAGANA, zalążka armii izraelskiej, która powstała podczas początku formowania się państwa Izrael. Gdy w 1948 roku HAGANA w czasie utworzenia Izraela została przeformowana w Izraelskie Siły Obronne (IDF), Imi Lichtenfeld objął w nich stanowisko Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Po przejściu na emeryturę w roku 1968 odszedł nieco od militarnej koncepcji swego stylu i rozpoczął jego adaptację na potrzeby cywili, w tym kobiet i dzieci. Zmarł w wieku 88 lat trzydzieści lat później, pracując nad rozwojem technik i koncepcji Krav Maga do ostatnich chwil życia.

Krav Maga – na czym to polega

   Podstawą, na jakiej opiera się izraelska Sztuka Walki Krav Maga, są naturalne ruchy i odruchy człowieka, a wszystkie zawarte w niej techniki mają mieć możliwość nauczenia się ich w jak najkrótszym czasie. Muszą przy tym wykazywać się wysoką skutecznością, a skuteczność ową potwierdzać w sytuacjach realnej walki z uzbrojonym albo nieuzbrojonym przeciwnikiem lub przeciwnikami. Jednym z głównych i niezwykle istotnych celów treningu Krav Magi jest zachowanie trzeźwego spojrzenia na zaistniałą sytuację kryzysową podczas silnego stresu wywoływanego poczuciem zagrożenia.

Do technik samoobrony Krav Magi należą:

 • uderzenia oraz obrony/zasłony rękami i łokciami
 • kopnięcia obrony/bloki nogami
 • atak na najwrażliwsze miejsca na ludzkim ciele, np. oczy. gardło, potylica, krocze
 • skuteczne użycie przedmiotów będących pod ręką, czyli np. kluczy, krzesła itp.

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Krav Maga początkowo została opracowana jako system militarny i dopiero po przejściu jej twórcy do cywila powstała wersja dla osób spoza armii. Ze względów oczywistych obie te wersje różnią się między sobą zarówno w zakresie celów zastosowania samoobrony, jak i w zakresie technik do danego przeznaczenia (bojowego lub cywilnego) któremu mają służyć. Krav Maga w wersji cywilnej ma przede wszystkim wspomagać obronę przed zagrożeniem, często umożliwiającym wycofanie się z pola walki, gdy wersja ściśle związana z wojskiem lub służbami specjalnymi szkoli do walki w celu wyeliminowania przeciwnika, co może oznaczać trwałe uszkodzenie ciała przeciwnika lub jego śmierć.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska sztuka walki Krav Maga – stopnie zaawansowania

Znakomita większość systemów sztuk walki jest stopniowana pod względem umiejętności i wyszkolenia i Krav Maga się do nich zalicza. W systemie tym występują:

 • Stopnie uczniowskie – stopnie początkującego od P1 do P5; - stopnie zaawansowanego od G1 do G5.
 • Stopnie Mistrzowskie – stopnie niższe od Expert1 do Expert5; - stopnie wyższe od Master1 do Master3.

 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Baza klubów Krav Maga w Lublinie

   Baza klubów Prime powstała z myślą o osobach poszukujących informacji na tematy ogólne systemów walki, tematy dotyczące konkretnych sztuk walki, a także pragnących dowiedzieć się dokładnie gdzie, kiedy i na jakich zasadach można wybrany styl walki poznawać wizualnie oraz ćwicząc pod okiem doświadczonego instruktora.

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Lublin

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna