Krav Maga w Krakowie

 

Krav Maga Kraków
Izraelska sztuka walki

 

   Jedną z wielu Sztuk i Sportów Walki trenowanych w Krakowie jest izraelska sztuka walki - Krav Maga. Z poniższego artykułu dowiecie się kto ją stworzył i po co, jakie są jej cechy charakterystyczne, a także znajdziecie w naszej bazie klubów miejsca w których można ten system trenować. Zapraszamy do lektury. 

Tematy:
 1. Twórca Krav Maga / historia stylu
 2. Krav Maga - opis systemu
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
 5. Baza klubów Krav Maga w Krakowie
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Kraków
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Krakowie

Twórca Krav Maga / historia stylu

   Twórcą systemu Krav Maga jest Imi Lichtenfeld (hebr. ImiSade-Or) urodzony 25 maja w 1910 w Budapeszcie (ówczesne Austro-Węgry) w rodzinie żydowskiej. Dorastał w Bratysławie (wtedy jeszcze Czechosłowacja) gdzie uczęszczał na zajęcia sportowe do klubu "Herkuels" założonego przez jego ojca Samuela (który był oficerem policji i szkolił ludzi w technikach samoobrony). Trenował różne dyscypliny sportowe, miedzy innymi gimnastykę, zapasy, boks a także ju-jitsu. Młodość jego przypadła na niespokojne czasy w których nasiliła się agresja ze strony antysemickich i faszystowskich bojówek. W latach trzydziestych był organizatorem grupy samoobrony broniącej dzielnice żydowskie. Stając w obronie żydowskich mieszkańców Bratysławy przeniósł swoje umiejętności walki na ulicę. Mimo licznych osiągnięć sportowych i dużego doświadczenia jakie posiadał w walkach sportowych zauważył jak duża jest przepaść pomiędzy sportem a bezpośrednim realnym starciem na ulicy często z kilkoma przeciwnikami. W wyniku doświadczeń zdobytych w bezpośrednich ulicznych starciach zyskał ogromne doświadczenie na płaszczyźnie realnej samoobrony przed silnym i/lub uzbrojonym przeciwnikiem. Po wielu latach pozwoliło mu to na tworzenie własnego militarnego systemu walki wręcz zwanego Krav Maga. W roku 1940 opuścił rodzinną Bratysławę i wyemigrował do Palestyny. W 1942 dołączył jako instruktor do militarnej organizacji HAGANA, która powstała podczas powstawania państwa Izrael (organizacja ta była początkiem armii izraelskiej). W 1948 w momencie utworzenia państwa Izrael, HAGANA została przekształcona w IDF (Izraelskie Siły Obronne). Imi objął funkcję Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Przeszedł na emeryturę 1968 roku. Po przejściu na emeryturę zaadaptował Krav Magę na potrzeby cywili - mężczyzn, kobiet i dzieci. Zmarł w 1998 roku w wieku 88 lat, do ostatnich chwil pracując nad rozwojem technik i koncepcji Krav Magi.

Krav Maga - opis systemu

   Izraelska Sztuka Walki Krav Maga bazuje na naturalnych ruchach i odruchach człowieka. Wszystkie zawarte w niej techniki mają być skuteczne i możliwe do nauczenia w jak najkrótszym czasie (Ty też możesz zacząć je trenować). Swoją skuteczność mają potwierdzać w sytuacjach realnego starcia z uzbrojonym lub nieuzbrojonym przeciwnikiem (przeciwnikami). Jednym z głównych celów kształtowanych przez trening Krav Maga jest zachowanie przytomności umysłu początkujących podczas silnego stresu występującego podczas sytuacji zagrożenia oraz odpowiedniego ustawienia ciała.

Techniki samoobrony Krav Magi zawierają:

 • uderzenia / obrony rękami i łokciami
 • kopnięcia / obrony nogami
 • umiejętność odpowiedniego ustawienia ciała - nauczane zwłaszcza początkujących
 • celem ataku są wrażliwe miejsca na ludzkim ciele, np. oczy. gardło, potylica, krocze
 • dostępne pod ręką "bronie" - przedmioty codziennego użytku, np. klucze

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Krav Maga początkowo była systemem militarnym w późniejszym okresie powstały treningi i zajęcia dla osób cywilnych. Oczywiście te dwie wersje różnią się pomiędzy sobą w zakresie po pierwsze celu jakiemu samoobrona ma służyć, po drugie zakresowi technik które temu celowi mają służyć. Trening początkujacych, studiujacych system Krav Maga w wersji cywilnej służy przede wszystkim obronie przed zagrożeniem. Natomiast militarna wersja ściśle związana jest z trwałym uszkodzeniem przeciwnika.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania

Tak jak większość Sztuk Walk w Krav Madze stosowane są stopnie zaawansowania, które zdobywa się przez regularny trening i chodzenie na zajęcia, obejmują one:

 • Stopnie uczniowskie: P1 ÷ P5 - grupa początkująca / G1 ÷ G5 - grupa zaawansowana
 • Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5 / Master1 ÷ Master3

 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Baza klubów Krav Maga Kraków - informacja dla początkujących (nabór na pierwszy trening itp.)

   Witamy w bazie klubów Prime, serwisie dla osób zainteresowanych i poszukujących podstawowych informacji na temat system Krav Maga w mieście Kraków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą klubów w postaci krótkiego opisu np. kiedy rusza grupa początkujących, kiedy rusza nabór na treningi krav maga. Na podstronie klubowej danego klubu znajdziecie adres stron internetowych, miejsce treningu, kontakt: numer telafonu, email. Dzieki Nam, jeśli masz chęć nawiążesz pierwszy kontakt z instruktorem który poinformuje Cie kiedy możesz przyjść na pierwszy trening / zajęcia. Znajdziecie też tutaj informacje kiedy rusza grupa samoobrony systemu Krav Maga. Zapraszamy do korzystania z bazy klubów krav maga - informujemy, że zajęcia i grupy powakacyjne ruszają wrzesień / październik, równocześnie informujemy, że

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna