Krav Maga Gdańsk
Izraelska sztuka walki

 

   Pośród licznych Sztuk i Sportów walki, jakie można trenować w Gdańsku jest izraelska sztuka walki Krav Maga. W poniższym artykule możecie przeczytać czym się charakteryzuje ta sztuka walki, jaka jest jej historia, cel i okoliczności powstania oraz znajdziecie w naszej bazie kluby, w których można ten system trenować. Zapraszamy do lektury.

Tematy:
 1. Historia stylu oraz sylwetka twórcy Krav Magi
 2. Krav Maga - opis systemu
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
 5. Baza klubów Krav Maga w Gdańsku
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Gdańsk
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Gdańsku

Historia stylu oraz sylwetka twórcy Krav Magi

   System walki Krav Maga został stworzony przez Imiego Lichtenfelda (hebr. ImiSade-Or), który urodził się 25 maja 1910 roku w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej. Mieszkał wraz z rodziną i dorastał w Bratysławie, mieście, w którym jego ojciec, Samuel, był znanym i cenionym oficerem policji, zajmującym się między innymi szkoleniem ludzi w technikach samoobrony. Aby jak najlepiej realizować swój cel założył klub sportowy "Herkules", do którego uczęszczał też mały Imi. Młodość przyszłego twórcy Krav Magi przypadła na okres nasilonej agresywnej działalności ze strony antysemickich i faszystowskich bojówek wymierzonych w ludność żydowską i jej mienie. Aby skuteczniej bronić się przed tego typu atakami, wysportowany Lichtenfeld (trenował między innymi zapasy, boks i jiu-jitsu. W 1928 zdobył mistrzostwo Słowacji w zapasach, rok później także w boksie i gimnastyce. W tamtym czasie uchodził za czołowego zapaśnika na świecie.) w latach trzydziestych XX wieku organizował grupy samoobrony w dzielnicach żydowskich. Znajomość trenowanych dyscyplin uświadomiła mu, jak bardzo sport różni się od bezpośredniego starcia na ulicy, gdzie nie ma sędziów i nigdy nie obowiązuje zasada fair play.

   Doświadczenie zdobyte w ulicznych walkach z silnymi i niejednokrotnie uzbrojonymi przeciwnikami pomogło mu po latach stworzyć własny system walki wręcz - Krav Magę (z hebrajskiego "walka w bliskim kontakcie"). W 1940 roku wyemigrował do Palestyny, gdzie dwa lata później wstąpił do militarnej organizacji HAGANA, w której został instruktorem. To paramilitarne zrzeszenie to wkrótce stało się zalążkiem armii izraelskiej, a w 1948 roku, po utworzeniu państwa Izrael, przekształcono ją w IDF - Izraelskie Siły Obronne. Imi Lichtenfeld objął wtedy funkcję Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Po dwudziestu latach, w 1968, przeszedł na emeryturę i rozpoczął pracę nad adaptowaniem Krav Magi do potrzeb cywilnych. Jego celem było stworzenie efektywnej metody samoobrony dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Swoją pracę nad rozwojem technik i koncepcji Krav Magi kontynuował aż do śmierci w 1998 roku.

Krav Maga - opis systemu

   Izraelska Sztuka Walki Wręcz Krav Maga wykorzystuje naturalne ruchy i odruchy człowieka. Jest nieskomplikowana ponieważ zakłada, że zawarte w niej techniki możliwe są do przyswojenia w bardzo krótkim czasie i skuteczne w sytuacji rzeczywistego starcia z przeciwnikiem. Bez znaczenia czy będzie on jeden czy będzie ich kilku i czy będą oni uzbrojeni lub nie. Przeciwnika się nie wybiera, trzeba być przygotowanym na wszystko. W sytuacji zagrożenia trudno jest zachować zimną krew, dlatego jednym z głównych celów Krav Magi jest trening utrzymania przytomności umysłu w warunkach silnego stresu. Krav Maga nie jest sportem tylko sposobem na skuteczną obronę. Służyć temu ma przede wszystkim zdecydowana postawa w obliczu konfliktu. Zakłada się w niej, że należy bronić się przed napastnikiem w każdy możliwy sposób. Liczy się maksymalna skuteczność, bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka i wykonywania zbędnych ruchów. Ważnym elementem Krav Magi jest rozpoznawanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych i przede wszystkim unikanie ich - walka jest ostatecznością, ale jeżeli do niej dojdzie należy bronić się z maksymalną stanowczością i skutecznością.

Techniki samoobrony Krav Magi zawierają między innymi:

 • uderzenia, ataki i obronę rękami i łokciami
 • obronę i kopnięcia nogami
 • atakowanie wrażliwych miejsc na ludzkim ciele, np. oczu, gardła, potylicy, krocza
 • wykorzystywanie w walce dostępnych pod ręką przedmiotów codziennego użytku np. kluczy czy zwiniętej ciasno gazety

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Jako Sztuka Walki Wręcz Krav Maga była pierwotnie systemem militarnym, wykorzystywanym gównie przez armię, zwłaszcza jednostki specjalne. Dopiero w późniejszym okresie powstała wersja przeznaczona dla osób cywilnych. Obie wersje różnią się od siebie znacząco. Przede wszystkim celem, jakiemu Krav Maga ma służyć: w wersji cywilnej ma być efektywną, szybką i skuteczną metodą samoobrony przed zagrożeniem. W wersji militarnej celem jest trwałe wyeliminowanie przeciwnika z jego śmiercią włącznie.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania

Podobnie, jak w większości Sztuk Walk w Krav Madze stosowane są stopnie zaawansowania, obejmują one:

 • Stopnie uczniowskie: P1 ÷ P5 - początkujący / G1 ÷ G5 - zaawansowany
 • Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5 / Master1 ÷ Master3

 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Baza klubów Krav Maga w Gdańsku

   Baza klubów Prime dostarcza informacji osobom, które poszukują podstawowych wiadomości na temat danego systemu walki, jak i też jest źródłem dokładnych wskazówek na temat miejsca w którym odbywają się treningi, aby móc poćwiczyć.

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Gdańsk

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna