Krav Maga w Krakowie

 

Krav Maga Bydgoszcz
Izraelska sztuka walki

 

 

   W Bydgoszczy można znaleźć wiele miejsc, które umożliwiają trenowanie Sztuk i Sportów Walki. Krav Maga jest jedną z tych dyscyplin, którą można się tutaj zająć. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tej sztuki walki. Dowiecie się w jakim celu została utworzona, kto jest jej twórcą, przedstawimy także jej cechy charakterystyczne. Dodatkowo udostępniamy naszą bazę klubów, w której znajdziecie miejsca umożliwiające trenowanie Krav Magi w tym miejscu. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do lektury.

Tematy:
 1. Twórca Krav Maga / historia stylu
 2. Krav Maga - opis systemu
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
 5. Baza klubów Krav Maga w Bydgoszczy
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Bydgoszcz
 7. Mapa klubów - Krav Maga w Bydgoszczy

Twórca Krav Maga / historia stylu

   Zacznijmy od początku. Krav Maga powstała dzięki takiej osobie, jak Imi Lichtenfeld (hebr. ImiSade-Or). Urodził się 25 maja 1910 roku w Budapeszcie (wtedy były to jeszcze Austo-Węgry). Pochodził z żydowskiej rodziny. Jako dziecko przebywał w Bratysławie. Brał tam udział w zajęciach sportowych w klubie „Herkules”, którego założycielem był jego ojciec Samuel. Imi sztuki walki miał więc we krwi. W dzieciństwie miał do czynienia z wieloma dyscyplinami sportowymi. Trenował gimnastykę, zapasy i boks, a także zajmował się ju jitsu. Mające miejsce w tamtych czasach agresywne działania antysemickie i faszystowskie wpłynęły na tego młodzieńca. W pewnym momencie zajął się samoobroną, stając po stronie żydowskich mieszkańców jednej dzielnicy miasta. Wcześniejsze uczestnictwo w zawodach i osiągnięcia sportowe umożliwiły mu zdobycie doświadczenia, które później okazało się bardzo przydatne. Podczas ulicznych starć zauważył, jak duża jest różnica pomiędzy uprawianym wcześniej sportem, a nieoczekiwanymi bójkami (nawet z kilkoma przeciwnikami na raz). Niemniej jednak nawet z takich prymitywnych, a może nawet czasem wulgarnych walk wyniósł coś wartościowego. Tak zdobyte doświadczenie przełożył na realną samoobronę przed uzbrojonym i niebezpiecznym przeciwnikiem. Dzięki temu po wielu latach utworzył własną technikę walki wręcz, którą później nazwał Krav Maga. Po dość burzliwym dzieciństwie w roku 1940 wyjechał z rodzinnego miasta do Palestyny. Dwa lata później znalazł się w militarnej organizacji HAGANA, w której zatrudnił się jako instruktor. To zrzeszenie ukształtowało się podczas powstawania państwa Izreael, dając początek armii izraelskiej. Po kolejnych sześciu latach HAGANA zmieniła się w IDF (Izraelskie Siły Obronne), gdzie Imi stanął na czele i objął stanowisko Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Pracę zakończył w roku 1968. Następnie zajął się swoją sztuką walki. Chcąc aby była ona dostępna dla wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci, dostosował Krav Magę w odpowiedni sposób, zyskując zainteresowanie cywili. Ta sztuka walki była dla niego całym życiem, do ostatnich chwil pracował nad jej rozwojem. Zmarł w 1998 pozostawiając po sobie wspaniałe techniki i koncepcje Krav Magi.

Krav Maga - opis systemu

   Opisywana sztuka walki skupia się na naturalnych, pierwotnych wręcz odruchach każdego z nas. Techniki, które skupia wokół siebie mają dawać szybki efekt, a ich nauczenie nie sprawia wielkiego problemu. Są one odpowiednio dostosowane do każdego, kto będzie chciał zająć się tą dyscypliną. Skuteczność działania według Krav Magi objawia się w realnych starciach, które odbywać się mogą z uzbrojonym lub nieuzbrojonym przeciwnikiem. Najważniejszym elementem, którego uczestnik zajęć tej sztuki walki musi się nauczyć jest przytomność umysłu. Musi sobie poradzić podczas działania nasilonego ogromnego stresu, który wywoływany jest u każdego z nas podczas sytuacji zagrażających życiu. Wydawać się to może niewykonalne, dlatego właśnie warto spróbować swoich sił.

Krav Maga skupia w swoich technikach następujące czynności:

 • uderzenia
 • kopnięcia
 • ataki wrażliwych miejsc (np. gardła, krocza, oczu)
 • wykorzystanie dostępnych pod ręką przedmiotów, jako potencjalnej broni

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Wywodząca się z systemu militarnego sztuka walki bardzo dobrze sprawdziła się w cywilnych potyczkach. W czasie przeobrażania jej na cele użytkowe w codziennym funkcjonowaniu człowieka zmienił się cel używania Krav Magi, którym stała się samoobrona przed pojawiającym się zagrożeniem. Dodatkowo uległy zmianie techniki. Wcześniej dla militariów przekazywane były nauki dotyczące maksymalnego uszkodzenia przeciwnika (włączając w to jego śmierć).

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania

TJak w większości sztuk walki, tak i w przypadku Krav Magi wyróżnić można różne stopnie zaawansowania, które są stosowane podczas walk. Są to:

 • stopnie uczniowskie P1 ÷ P5 – początkujący / G1 ÷ G5 – zaawansowany
 • stopnie mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5 / Master1 ÷ Master3

 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Baza klubów Krav Maga Bydgoszcz

   Nasza baza klubów skierowana jest do wszystkich osób, które są zainteresowane sztukami walki. Przekazujemy najważniejsze informacje z nimi związane opisując system walk. Znajdziecie tutaj także informacje o miejscach, gdzie są prowadzone treningi z opisywanej sztuki walki. Zachęcamy do sprawdzenia bazy Prime, która zdecydowanie ułatwi podjęcie pierwszych kroków z zamiarem rozpoczęcia treningów.

 

Polub i oceń stronę – Krav Bydgoszcz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna