Krav Maga w Krakowie

 

Krav Maga Białystok
Izraelska sztuka walki

 

   Wśród bogatej oferty sportów i sztuk walki dostępnych w Białymstoku warto wyróżnić coraz popularniejszą izraelską sztukę walki, czyli Krav Maga. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się jak powstała ta sztuka walki, kto jest jej twórcą oraz jakie są jej cechy charakterystyczne. Dzięki naszej bazie znajdziesz również kluby i miejsca gdzie istniej możliwość trenowania tego systemu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Tematy:
 1. Krav Maga – historia i jej twórca
 2. Opis systemu Krav Maga
 3. Izraelska sztuka walki - Krav maga - video
 4. Izraelska Krav Maga - stopnie zaawansowania
 5. Krav Maga w Białymstoku – baza klubów PRIME
 6. Polub i oceń stronę – Krav Maga Białystok
 7. Mapa klubów - Sztuki Walki w Białymstoku

Krav Maga – historia i jej twórca

   Twórcą tego stylu walki jest Imi Lichtenfeld ( z hebrajskiego ImiSade-Or). Urodził się on 25.05.1910 roku w Budapeszcie, na terenie obecnych wtedy Austro-Węgier w rodzinie żydowskiej. Bardzo szybko przeniósł się wraz z rodziną do Bratysławy, gdzie został zapisany na zajęcia sportowe w klubie o nazwie „Herkules”. Założycielem tego miejsca był ojciec chłopca, który równocześnie był oficerem policji oraz zajmował się szkoleniem z technik samoobrony. Lichtenfeld trenował tam przeróżne dyscypliny sportu, w tym gimnastykę, boks, zapasy oraz ju-jitsu. Niestety jego młodość przypadła na czasy coraz bardziej szerzącej się nienawiści do narodu żydowskiego i rozwijającej się fali antysemityzmu. Wszystko to spowodowało, że był on zmuszony przenosić swoje umiejętności na ulice, gdzie bronił ludności żydowskiej. Szybko zauważył jak ogromna jest przepaść między sportami walki jakie trenuje się w klubach a bezpośrednimi realnymi starciami w ulicznej walce. Doświadczenie, które w ten sposób zdobył pozwoliło mu na stworzenia własnego unikatowego stylu samoobrony nazwanego przez niego Krav Maga.

W 1940 roku, w trakcie II wojny światowej Imi opuścił Bratysławę i udał się do Palestyny. Dwa lata później został instruktorem w jednej z organizacji militarnych o nazwie HAGANA. Powstała ona równo z początkami państwa Izrael i była zalążkiem armii izraelskiej. W dosyć krótkim czasie, bo już w 1948 roku organizacja przekształcona została w Izraelskie Siły Obronne, czyli IDF. Lichtenfeld objął tam wysoką funkcję Szefa Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Był on zatem jedna z najważniejszych osób w armii. Na emeryturę przeszedł równo 20 lat po powstaniu IDF, czyli w 1968 roku. Wtedy też zajął się adaptacją swojej sztuki walki na potrzeby cywili. Zmarł w wieku 88 lat, dokładnie w 1998 roku i do ostatnich chwil życia aktywnie pracował nad rozwojem koncepcji oraz technik Krav Magi.

Opis systemu Krav Maga

   Sztuka walki stworzona przez Lichtenfelda bazuje głównie na naszych naturalnych ruchach oraz odruchach. Wszystkie zaś techniki mają być na tyle łatwe, że opanowanie ich zajmować powinno bardzo mało czasu. System ten skupia się również na realnym starciu z przeciwnikiem uzbrojonym lub nie a jednym z podstawowych idei treningu jest zachowanie przytomnego umysłu w sytuacji silnego stresu wywołanego przez zagrażającą nam działanie przeciwnika.

Wśród technik Krav Magi możemy wyróżnić:

 • uderzenia i obronę z użyciem rąk i łokci
 • kopnięcia za pomocą nóg
 • atak na wrażliwe części ludzkiego ciała, takie jak oczy, potylica, gardło, krocze
 • wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku jako broń w walce

 

Jedna z technik izraelskiej sztuki walki Krav Maga obrona przed duszeniem szokerszoker pierwszy element obrony
technika Krav Maga przechwyt ręki i zrobienie dystansuwychwyt ręki i zrobienie dystansu
przejście do dźwigni w izraelskiej sztuce walki krav Magawstęp do dźwigni łokciowej
 

   Warto wspomnieć, że Krav Maga początkowo była jednym z najskuteczniejszych systemów militarnych, a dopiero w dużo późniejszym czasie powstała jej ugrzeczniona wersja skierowana dla cywili. Oczywiste jest zatem to, że obie wersje różnią się znacznie zarówno w zakresie stosowanych technik jak i w samym celu ich stosowania. Cywilna wersja Krav Magi ma za zadanie obronę przez różnego rodzaju zagrożeniem, natomiast wersja militarna tej sztuki walki nastawiona jest na napaści na przeciwnika a w efekcie trwałe uszkodzenie jego zdrowia a nawet śmierć.

Samoobrona kobiety przed napastnikiem broń szpilkisamoobrona kobiety, broń "pod nogą"
technika Krav Maga w wojsku pokazypokazy technik militarnych Krav Maga
Krav Maga wojsko szkolenie wojskowe
 

Stopnie zaawansowania izraelskiej sztuki walki Krav Maga

Krav Maga, tak jak większość stosowanych obecnie sztuk walki posiada swoje stopnie zaawansowania. Są to:

 • stopnie uczniowskie, wśród których wyróżniamy stopnie początkujące od P1 do P5 oraz stopnie zaawansowane od G1 do G5
 • stopnie mistrzowskie, analogicznie początkujący od Expert 1 do Expert 5 i zaawansowane od Master 1 do Master 5

 

Stopnie uczniowskie w Krav MadzeStopnie uczniowskie Krav Maga: P1 ÷ P5
Stopnie uczniowskie w Krav Madze: G1-G5Stopnie uczniowskie Krav Maga: G1 ÷ G5
Stopnie Mistrzowskie w Krav Madze: Expert1-Expert5Stopnie Mistrzowskie: Expert1 ÷ Expert5
 

Krav Maga w Białymstoku – baza klubów PRIME

   Nasza baza klubów została stworzona dla osób, które szukają zarówno listy klubów posiadających w swojej ofercie dany rodzaj sztuk walki jak i informację na temat danego systemu walki. W bazie ten znajdziesz również szczegółowe informację na temat sposobu prowadzenia zajęć i trenera, który uczy w danej szkole. Jeśli więc interesuje cię trening Krav Maga w Białymstoku odwiedź nasza bazę i wyszukaj klub, który najbardziej odpowiada twoim wymaganiom oraz który znajduje się w twojej okolicy. Znajdziesz tu również opis sprzętu, w jaki wyposażone jest dane miejsce treningowe oraz szereg informacji dotyczących twojego przyszłego trenera. Wszystko to pozwoli podjąć ci właściwą decyzję i w szybkim czasie cieszyć się z zajęć jak najwyższej jakości, które pozwolą ci opanować tę izraelską sztukę walki w krótkim czasie. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bazy klubów PRIME!

 

Polub i oceń stronę – Krav Maga Białystok

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna