K1 i Kickboxing Wrocław

 

 

    Jeżeli jesteś mieszkańcem Wrocławia albo okolic, naukę sztuk walki masz w zasięgu ręki. We Wrocławiu funkcjonuje wiele miejsc, gdzie zakosztujesz ćwiczeń w dowolnej dyscyplinie, a są wśród nich kluby oferujące treningi K1 oraz kickboxingu. Jest ich jednak tak wiele, że stworzyliśmy przejrzystą bazę, gdzie można zasięgnąć przydatnych informacji o ośrodkach, jednak zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego klubu, poznaj nieco lepiej świat kickboxingu.

Tematy:
  1. Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia
  2. K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik
  3. Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące
  4. Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia
  5. Kickboxing Wrocław dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby
  6. Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 we Wrocławiu
  7. Mapa klubów - Kickboxing i K1 we Wrocławiu

Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia

    Kickboxing jest sportem walki, w którym wyprowadza się ciosy bokserskie oraz kopnięcia. Dyscyplina przysparza siły, rozwija gibkość i szybkość, a także wytrzymałość oraz poczucie rytmu. Jej prekursorem jest Japończyk Osamu Noguchi, który opracował ją zbierając w całość udoskonalone techniki boksu tajskiego oraz techniki nożne karate. Stąd nazwa stylu, pochodząca od angielskich słów: „kick” (kopnięcie) oraz „boxing” (boks).

   Pierwotnie kickboxing podzielony był na dwa nurty: japoński oraz amerykański. Pierwszy wyszedł od Osamu i polegał na wykorzystywaniu w walce boksu tajskiego i karate, z kopnięciami i uderzeniami pięściami, a także łokciem, kolanem i głową, a ponadto dopuszczał rzuty judo. Drugi, o nazwie „full-contact karate” powstał ok. połowy lat 70., w którym amerykańscy karatecy preferowali zadawanie mocnych ciosów nogami i dłońmi w rękawicach bokserskich, dążąc do nokautu.

   Kwiecień 1966 roku to pierwsze zawody w kickboxingu, wraz z ustaleniem organizacji i przepisów, przy czym ta sztuka walki nie jest objęta przepisami jednorodnymi. Jest to związane z różnorodnymi stylami oraz rodzajami walk, jak pokazowe bez kontaktu, pojedynki na matach Kick-Light czy Light Contact oraz w pełnym kontakcie, w stylach: K-1, Full-Contact czy Low Kick

   Przykładowo K-1 jest organizacją założoną w 1993 roku, promującą walki w stylu zmodyfikowanym z kickboxingu japońskiego. Tak samo określa się również eklektyczny styl walki wypracowany przez organizację. Współczesne ringi obfitują w starcia zawodników reprezentujących kickboxing, boks tajski, karate oraz boks.

   Ciosy w kickboxingu mogą być zadawane przeciwnikowi wyłącznie powyżej pasa, a ilość kopnięć została ograniczona do 8 (za nadmiar są punkty karne). Jedna rozgrywka to zwykle 3, 2-minutowe rundy.

Kickboxing treningKickboxing trening
Kopnęcie okrężne w kickboxinguKopnęcie okrężne
Uderzenie kickboxera prawy prosty w worek bokserskiUderzenie prawy prosty
 

K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik

    Kickboxing skupia się przede wszystkim na zadawanie kopnięć, ale wykorzystuje się również uderzenia i zasłony rękami dal uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. Na standardowych zajęciach ćwiczy się zręczność i refleks oraz strategiczne myślenie, siłę i szybkość.

   W wypadku kopnięć wyróżnia się proste, czyli frontalne, boczne, okrężne, opadające, hakowe i ścinające oraz kopnięcia z obrotu, a także z wyskoku. Najbardziej widowiskowe jest połączenie wyskoku z obrotem. Przykładowe kopnięcie frontalne polega na uniesieniu kolana wraz z mocnym wypchnięciem stopy do przodu, gdzie chodzi o uderzenie przeciwnika w klatkę piersiową lub w brzuch całą stopą. Przy dostatecznej ilości czasu można przy tym dokonać przeskoku i zamienić nogi miejscami. Low kick z kolei to szybkie i niskie kopnięcie wysuniętą nogą, gdzie wymagane jest wcześniejsze dostawienie pięty nogi tylnej bocznie do przedniej. Będąc na zaawansowanym etapie zawodnik zdoła i tutaj dokonać mylącego przeciwnika przeskoku.

    W kickboxingu, tak jak i w boksie ciosy pięścią wyprowadza się całym ciałem, poczynając od stopy, poprzez biodro, tułów i bark, gdzie pięść jedynie jest nośnikiem energii. To trzeba wytrenować, a ciosy pięścią dzielimy na:

  • proste – wyprowadzane są spod brody na twarz rywala po jak najkrótszej linii. Wycelowane w podbródek lub w nos, wymagają skrętu w biodrze oraz wyprostowania ramienia w łokciu (dochodzący do brody bark zapewnia tutaj ochronę szczęki)
  • sierpowe – wyprowadzane od boku, zwykle z ręki ugiętej w łokciu, prostowanym w ostatniej fazie. Zadawane w okolice ucha, skroni albo boku szczęki
  • haki – zadawane na korpus, na żołądek lub w wątrobę albo w dół szczęki. Mocny hak wymaga zejścia w dół z jednoczesnym cofnięciem barku (dotyczy również sierpów)

 

Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące

Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia

    Polską organizacją z siedzibą w Warszawie jest Federacja DSF Kickboxing Challenge, a jej głównym zadaniem jest promowanie zawodowego kickboxingu. Inicjatorem jej założenia, za namową pierwszego naszego mistrza świata amatorów i późniejszego prezesa Polskiego Związku Kickboxingu, Piotra Segoczyńskiego, jest biznesmen polskiego pochodzenia Sławomir Duba.

   Na początku Duba finansował kickbokserów z X Fight Piaseczno, następnie działał szerzej, a ostatecznie federacja skoncentrowała się na odkrywaniu i szkoleniu talentów z Polski na wzór lat 80. i 90. (jak Marek Piotrowski albo Przemysław Saleta). Wytężona praca dała wynik w postaci hucznego powrotu zapomnianej dyscypliny na pierwszej gali zorganizowanej w Ząbkach w 2014 roku.

   Gala DSF Kickboxing Challenge to zawodowe walki K-1, Full Contact i Muay Thai, gdzie oprócz polskich i zagranicznych gladiatorów, rozgrywane są międzynarodowe mecze składające się z pięciu potyczek. Dotychczas największą imprezą była gala na Torwarze 13.04.2018 roku, gdzie walką wieczoru był pojedynek Marcina Różalskiego z Peterem Grahamem. Obecnie (od końca 2018 roku) gale są transmitowane na żywo przez stację TVP Sport, a na początku 2019 nowym prezesem federacji został Marek Tkaczyński.

Kickboxing trening dla dziewczyn i kobietKickboxing trening kobiet
Kickboxing trening dorosłych w ringuKickboxing trening dorosłych w ringu
Trening kickboxingu dla dzieciTrening kickboxingu dla dzieci
 

Kickboxing Wrocław dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby

Podstawową zasadą jest dostępność ćwiczeń dla każdego, niezależnie od wieku i płci, a naszą bazę klubów K1 i kickboxingu we Wrocławiu udostępniamy każdemu, kto pragnie się rozeznać przed wyborem klubu. U nas dowiesz się, który wrocławski klub posiada ofertę treningową najbardziej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom!

 

Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna