K1 oraz Kickboxing Warszawa

 

 

    Warszawa to z pewnością miasto wielu możliwości. W mieście tym funkcjonuje mnóstwo klubów sportowych, w których można trenować każdą dyscyplinę sportową. Nie brakuje również miejsc oferujących treningi kickboxingu czy K1. Z naszą pomocą nie tylko znajdziesz idealny klub dla siebie ale także dowiesz się kilku najważniejszych rzeczy o tych dwóch dyscyplinach.

Tematy:
  1. Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia
  2. K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik
  3. Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące
  4. Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia
  5. Kickboxing Warszawa dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby
  6. Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Warszawie
  7. Mapa klubów - Kickboxingi i K1 w Warszawie

Historia oraz zasady kickboxingu i K1

    Kickboxing jest to sport walki, w którym obowiązują kopnięcia i ciosy pięścią. Powstał w latach 60. przez Osamu Noguchi, który udoskonalił techniki boksu tajskiego i pomieszał je z karate. Nazwa składa się z połączenia angielskich słów kick, które oznacza kopnięcie oraz boxing oznaczające boks.

    Istniały dwa podstawowe nurty kickboxingu. Jeden z nich to nurt japoński związany właśnie z Osamu. Dopuszczone w nim były nie tylko kopnięcia oraz uderzenia pięściami a także te wykonywane łokciem i kolanem. Dodatkowo możliwe były rzuty znane z judo oraz ciosy głową. Kickboxing amerykański to drugi z nurtów, powstały w połowie lat 70. Zrodzony został dzięki amerykańskim karatekom, którzy z wielką chęcią zakładali rękawice i walczyli aż do nokautu.

    W kwietniu 1966 roku odbyły się pierwsze zawody kickboxingu. Do tych walk zaliczamy wiele formuł zarówno bezkontaktowych, pokazowych, pojedynki na matach czy te w pełni kontaktowe w stylu K1. K1 została założona w 1993 roku i miała za zadanie promować walki wzbogacone o inne style japońskiego kickboxingu. W dzisiejszych czasach na ringach K1 walczą zarówno reprezentanci kickboxingu jak i również boksu tajskiego czy karate.

    Jeśli chodzi o kickboxing to ciosy mogą być zadawane tylko powyżej wysokości pasa. Dodatkowo jeśli zawodnik wykona 8 kopnięć to otrzymuje punkty karne. Jedna walka trwa około 3 rund po 2 minuty.

Kickboxing treningKickboxing trening
Kopnęcie okrężne w kickboxinguKopnęcie okrężne
Uderzenie kickboxera prawy prosty w worek bokserskiUderzenie prawy prosty
 

Nauka podstawowych technik wykorzystywanych w K1 oraz kickboxingu

    Kickboxing opiera się przede wszystkim na ciosach wykonywanych nogami. Jednak oprócz tego dozwolone są również uderzenia pięścią. W kickboxingu liczy się refleks oraz wielka zręczność. Trenując tę dyscyplinę warto również doskonalić swoją strategię działania, szybkość oraz oczywiście siłę.

    W walce najważniejsze są kopnięcia. Wyróżnia się podstawowe takie jak frontalne, opadające czy hakowe jak i również obrotowe. Najbardziej spektakularne są te wykonywane z wyskoku w połączeniu z obrotem. W zależności od tego jak poprowadzone są nogi to każde z kopnięć można podzielić na wiele szczegółowych rodzajów. Jeśli zawodnik uniesie kolana a nogi wypchnie mocno do przodu to takie kopnięcie nazwiemy frontalnym. Ma ono za zadanie uderzyć przeciwnika całą stopą jak najmocniej w brzuch lub klatkę piersiową. Innym rodzajem jest low kick wykonywany przednią lub tylnią nogą. Jest to kopnięcie bardzo szybkie oraz niskie. Dodatkowo również tutaj można wykonać to z przeskokiem, jeśli tylko zawodnik jest na odpowiednio wysokim poziomie.

    Jeśli chodzi o ciosy zadawane pięścią to są one wyprowadzane z siłą całego ciała. Począwszy od stóp aż do pięści, które przekazują wytworzoną energię. Podczas treningu takich ciosów ważna jest nauka odpowiedniego ustawienia stóp czy skrętu bioder. Wyróżniamy kilka ciosów pięściami, które dzielą się na:

  • ciosy proste - prowadzone spod brody aż na twarz przeciwnika. Podczas ich wykonywania ważny jest skręt w biodrze i maksymalne wyprostowanie ręki. Ciosy te są kierowane głównie w nos lub szczękę rywala.
  • ciosy sierpowe - wyprowadzane są od boku a ręka jest przeważnie zgięta w łokciu pod kątem prostym. Kierowane są z reguły w okolice ucha, skroni czy szczęki
  • ciosy tak zwane haki - wykonywane są na korpus przeciwnika. Najczęściej w okolicach mostku lub wątroby, czyli najbardziej bolesnych miejsc. Takie ciosy należy wykonywać po lekkim zejściu w dół i cofnięciu barku tak jak przy ciosach sierpowych
 

Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące

Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia

    Jest to polska organizacja mająca swoją siedzibę w naszej stolicy czyli Warszawie. Ma ona za zadanie promowanie kickboxingu na poziomie zawodowym. Głównym inicjatorem jej założenia był polski biznesmen Sławomir Duba. Przekonał go do tego w 2014 roku Piotr Siegoczyński, który jest pierwszym polskim mistrzem świata amatorów.

    Na początku finansowani byli lokalni zawodnicy z X Fight Piaseczno. Później federacja skupiła się jednak na odkrywaniu polskich talentów i szkoleniu ich na wzór legendarnych zawodników z lat 80. i 90. Pierwsza gala miała miejsce w Ząbkach w 2014 roku.

    Na gali DSF Kickboxing Challenge prezentowane są zawodowe walki K1, Full Contact oraz Muay Thai. Składają się na nie nie tylko pojedynki polskich czy zagranicznych gwiazd ale także międzynarodowe mecze składające się z pięciu potyczek. Gale są transmitowane na żywo przez stację TVP Sport od końca 2018 roku.

Kickboxing trening dla dziewczyn i kobietKickboxing trening kobiet
Kickboxing trening dorosłych w ringuKickboxing trening dorosłych w ringu
Trening kickboxingu dla dzieciTrening kickboxingu dla dzieci
 

Kickboxing Warszawa dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby

    Wbrew pozorom sztuki walki mogą ćwiczyć nie tylko mężczyźni. Jest to sport dla każdego, niezależnie od płci czy wieku. W bazie klubów Prime każdy mieszkaniec czy mieszkanka Warszawy znajdą odpowiednie miejsce do trenowania swoich umiejętności.

 

Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna