K1 i Kickboxing Poznań

 

 

    Świat sztuk walki otwiera się przed mieszkańcami stolicy Wielkopolski. Poznaniacy mogą korzystać z miejsc przygotowanych z myślą o ćwiczeniu dowolnej dyscypliny z zakresu różnorodnych sztuk walki. W ofertach wielu klubów można znaleźć treningi K1 oraz kickboxingu. Aby nieco ułatwić wybór odpowiedniego klubu oraz dyscypliny, stworzyliśmy specjalną, dedykowaną bazę, w której zebraliśmy wszystkie przydatne informacje. Postanowiliśmy również przybliżyć świat kickboxingu. Wyjaśnimy, jakie zasady obowiązują w tej sztuce walki, przedstawimy historię kickboxingu oraz jego podstawowych technik.

Tematy:
  1. Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia
  2. K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik
  3. Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące
  4. Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia
  5. Kickboxing Kraków dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby
  6. Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Poznaniu
  7. Mapa klubów - Kickboxingi i K1 w Poznaniu

Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia

    Kickboxing jest sportem, w którym stosowane są elementy walki, jak kopnięcia, czy bokserskie ciosy pięścią. Trenowanie tej dyscypliny ma wiele zalet. Kickboxing przede wszystkim rozwija siłę i wytrzymałość, a także ćwiczy refleks. Początki kickboxingu sięgają lat 60. XX wieku, gdy Japończyk, Osamu Noguchi, zmodyfikował techniki boksu tajskiego, dodając do niego elementy karate w połączeniu z technikami pracy nóg. W ten sposób powstała nowa sztuka walki, która obecnie jest jedną z najbardziej znanych sztuk walki na świecie. Jej nazwa to połączenie słów „kick” (kopnięcie) i „boxing” (boks).

    Kickboxing z czasem rozdzielił się na dwie osobne szkoły: japońską i amerykańską. Pierwszy nurt, oryginalnie związany był z Osamu i z założenia łączył elementy boksu tajskiego i karate. Oprócz kopnięć i uderzeń pięściami, stosowano też ciosy łokciem, kolanem oraz głową, jak również elementy judo. Amerykańska wersja kickboxingu, ukuta przez amerykańskich karateków, powstała kilkanaście lat później i była znana również pod nazwą „full-contact karate”. Jak wskazuje nazwa, była to bardziej kontaktowa wersja oryginału, polegała na zadawaniu mocniejszych ciosów, a sami zawodnicy używali rękawic do walki - często kończyły się one też nokautem.

    Pierwsze oficjalne zawody kickboxingu odbyły się wiosną 1966 roku. Wtedy też ujednolicono zasady rywalizacji oraz wszelkie przepisy związane z organizacją. Należy zaznaczyć, że kickboxing jest dyscypliną, która obejmuje wiele stylów walki - dla każdej z nich stosowane są osobne przepisy. Zawodnicy prowadzą między sobą pokazowe walki, które w zasadzie są bezkontaktowe. Urządzane są również pojedynki na matach, takie jak Kick-Light czy Light Contact. Natomiast walki K-1, Full-Contact czy Low Kick, są rodzajami stylów pełnokontaktowych.

   Pisząc o kickboxingu, nie sposób nie wspomnieć o założonej w 1993 roku organizacji K-1. Jej założeniem była dalsza modyfikacja japońskiego kickboxingu. Obecnie reprezentanci stylu K-1 to zawodnicy kickboxingu, boksu tajskiego, boksu oraz karate. W kickboxingu obowiązują zasady zadawania ciosów wyłącznie powyżej pasa. Określona została również maksymalna liczba kopnięć i nie może ona wynosić więcej niż 8. Przekroczenie tej ilości skutkuje dodaniem punktów karnych zawodnikowi. Czas trwania pojedynczej rozgrywki to średnio 3 serie po 2 minuty.

Kickboxing treningKickboxing trening
Kopnęcie okrężne w kickboxinguKopnęcie okrężne
Uderzenie kickboxera prawy prosty w worek bokserskiUderzenie prawy prosty
 

K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik

    Jak już wspomnieliśmy, głównymi założeniami kickboxingu są ciosy nogami oraz kopnięcia. Dozwolone są również uderzenia pięścią. Zawodnik podczas walki może zastosować gardę. Technik umożliwiających uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem jest wiele. Nie bez znaczenia są również szybkość oraz gibkość, a także dobrze opracowana strategia walki. Zawodnicy wykorzystują też siłę i wytrzymałość, które nabywają podczas treningów.

    Ciekawym elementem walki są kopnięcia - zarówno podstawowe, jak i te bardziej skomplikowane, często są połączeniem różnych technik. Im więcej technik wykorzystanych podczas kopnięcia, tym bardziej widowiskowy jest manewr zawodnika. W zależności od tego, w jaki sposób zawodnik poprowadzi nogi i jaki manewr wykona, kopnięcia możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: frontowe, okrężne oraz boczne. Umiejętności odpowiedniego wykorzystania i modyfikowania kopnięć, w dużym stopniu zależą od stopnia zaawansowania zawodnika.

    W przypadku ciosów pięściami, siła uderzenia powinna iść od stopy w górę. W tym przypadku istotne jest odpowiednie ustawienie stóp, a także skręt bioder pod wymaganym kątem. Tak jak w przypadku kopnięć, możemy wyróżnić trzy podstawowe uderzenia pięściami. Są to ciosy proste, sierpowe oraz haki.

 

 

Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące

Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia

    W Polsce również znajduje się organizacja, której celem jest promocja zawodowego kickboxingu. Jej założycielem jest przedsiębiorca, Sławomir Duba. W 2014 roku Duba uległ namowom Piotra Siegoczyńskiego, pierwszego polskiego mistrza świata amatorów, a później prezesa Polskiego Związku Kickboxingu. Tak powstała Federacja DSF Kickboxing Challenge z siedzibą w Warszawie.

    Na początku Duba skupiał się na lokalnej działalności zawodników kickboxingu z X Fight Piaseczno i wspierał finansowo działalność klubu. Z czasem federacja rozszerzyła działalność i skupiła się na wyłanianiu talentów wśród polskich zawodników oraz finansowaniu ich szkoleń. Pierwsza oficjalna gala kickboxingu w Polsce odbyła się w Ząbkach we wrześniu 2014 roku. Był to swoisty comeback tej dyscypliny na polskich ringach.

    Na gali DSF Kickboxing Challenge pojedynki toczą między sobą polscy i zagraniczni zawodnicy. Jak dotąd, największa polska gala kickboxingu została zorganizowana na warszawskim Torwarze w 2018 roku. Największe emocje wzbudzała walka Marcina Różalskiego z Peterem Grahamem. Relacje z tej i pozostałych gali transmitowane były na żywo w TVP Sport. W 2019 dotychczasowego prezesa federacji, Sławomira Dubę, zastąpił Marek Tkaczyński.

Kickboxing trening dla dziewczyn i kobietKickboxing trening kobiet
Kickboxing trening dorosłych w ringuKickboxing trening dorosłych w ringu
Trening kickboxingu dla dzieciTrening kickboxingu dla dzieci
 

Kickboxing Poznań dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby

    Każdy może spróbować swoich sił w kickboxingu. Stworzona przez nas baza klubów K1 i kickboxingu w Poznaniu dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcieliby zapoznać się z rozmaitymi sztukami walki oraz trenować pod okiem profesjonalistów. Poznańskie kluby prezentują bogatą ofertę treningową kickboxingu i z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

 

Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Poznaniu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna