K1 i Kickboxing Kraków

 

 

    Jeśli mieszkasz w Krakowie i okolicach, świat sztuk walki stoi przed Tobą otworem. W stolicy Małopolski funkcjonują miejsca, które umożliwią Ci ćwiczenie dowolnej dyscypliny. Nie brakuje i klubów, które oferują treningi K1 oraz kickboxingu. Ponieważ jest ich całkiem sporo, zebraliśmy je w jednym miejscu i stworzyliśmy przydatną, przejrzystą bazę. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny klub czy nawet konkretnego trenera, poznaj nieco lepiej świat kickboxingu. Dowiedz się, jakie są zasady tej sztuki walki, jak wygląda jej historia oraz na czym polega nauka podstawowych technik.

Tematy:
  1. Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia
  2. K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik
  3. Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące
  4. Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia
  5. Kickboxing Kraków dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby
  6. Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Krakowie
  7. Mapa klubów - Kickboxingi i K1 w Krakowie

Sztuka walki K1 i kickboxingu - zasady i historia

    Kickboxing to sport walki, w którym stosuje się zarówno kopnięcia, jak i bokserskie ciosy pięścią. Dyscyplina ta rozwija siłę i wytrzymałość, ale też gibkość, szybkość, a nawet poczucie rytmu. Jej powstanie zawdzięczamy Japończykowi, Osamu Noguchi, który w latach 60. udoskonalił techniki boksu tajskiego, przemieszał je z karate i technikami nożnymi i opracował w ten sposób nową sztukę walki. Sama nazwa została utworzona z połączenia ang. słów „kick” (kopnięcie) i „boxing” (boks).

   Pierwotnie istniały dwa nurty kickboxingu: japoński i amerykański. Pierwszy związany jest z postacią Osamu i opierał się na połączeniu boksu tajskiego i karate. Dopuszczano wówczas nie tylko kopnięcia i uderzenia pięściami, ale też łokciem i kolanem, a także rzuty z judo i ciosy głową. Tymczasem kickboxing amerykański – określany też jako „full-contact karate” - wyłonił się mniej więcej w połowie lat 70. dzięki amerykańskim karatekom, którzy woleli zadawać ciosy pełną siłą. Zawodnicy z ochotą zakładali rękawice i dążyli do nokautu.

   Pierwsze zawody kickboxingu rozegrano w kwietniu 1966 roku; ustalono całą organizację i przepisy rywalizacji. Ta sztuka walki obejmuje wiele formuł o rozmaitych stylach i przepisach. Zaliczamy do niej zarówno bezkontaktowe, pokazowe walki, pojedynki na matach pokroju Kick-Light czy Light Contact oraz pełnokontaktowe walki w stylu K-1, Full-Contact czy Low Kick.

   Z kolei K-1 to założona w 1993 roku organizacja, która ma za zadanie promować walki oparte na zmodyfikowanych, wzbogaconych o inne style zasadach japońskiego kickboxingu. Tym samym mianem określa się wypracowaną przez tę organizację, eklektyczną formułę walki. Współcześnie na ringach K-1 ścierają się reprezentanci kickboxingu, ale też boksu tajskiego, boksu i karate.

   W kickboxingu ciosy mogą być oddawane wyłącznie powyżej pasa, a maksymalna liczba kopnięć od zawodnika wynosi 8 (w przeciwnym razie otrzymuje się punkty karne). Jedna rozgrywka trwa średnio 3 serie po 2 minuty.

Kickboxing treningKickboxing trening
Kopnęcie okrężne w kickboxinguKopnęcie okrężne
Uderzenie kickboxera prawy prosty w worek bokserskiUderzenie prawy prosty
 

K1 i kickboxing – trening i nauka podstawowych technik

    Kickboxing, jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie na ciosach nogami; oprócz kopnięć można również stosować uderzenia pięścią, gardę i inne specjalne techniki, które pomagają uzyskać przewagę nad rywalem. Oprócz refleksu i doskonałej zręczności liczą się tutaj strategia działania, siła i szybkość – wszystko to jest ćwiczone podczas standardowego treningu.

   Jeśli chodzi o kopnięcia, wyróżniamy te podstawowe (w tym frontalne, okrężne, boczne, opadające, ścinające, hakowe), obrotowe oraz z wyskoku. Do najbardziej widowiskowych kopnięć należy hybryda dwóch ostatnich technik – wyskok z obrotem. Każde z tych kopnięć można podzielić na kilka szczegółowych rodzajów (np. boczne, okrężne, hakowe) – wszystko zależy od tego, jak zostaną poprowadzone nogi. Przykładowo kopnięcie frontalne wykonywane jest poprzez uniesienie kolan i mocne wypchnięcie nogi do przodu. Chodzi o to, żeby uderzyć przeciwnika całą stopą w klatkę piersiową albo brzuch. Jeśli jest na to czas, wcześniej można spróbować wykonać przeskok i zamienić kończyny miejscami. Z kolei low kick przednią nogą to kopnięcie niskie i szybkie, które wymaga wcześniejszego dostawienia bocznie pięty tylnej nogi do nogi przedniej. Tutaj także można dołączyć przeskok; wszystko zależy od tego, na jak zaawansowanym etapie znajduje się zawodnik.

    Ciosy pięściami w kickboxingu należy wyprowadzać z całego ciała – siła powinna być generowana od stopy, a pięść jedynie przekazuje dalej wytworzoną energię. Dlatego także w przypadku walki rękami ważne jest ustawienie stóp czy skręt bioder. Ciosy pięściami dzielą się na:

  • proste – wyprowadzane spod brody na twarz przeciwnika po jak najkrótszej linii. Skierowane w szczękę lub w nos, wymagają skrętu w biodrze i maksymalnego wyprostowania ręki (gdy bark dochodzi do brody, zapewnia to dodatkową ochronę),
  • sierpowe – wyprowadzane od boku, zwykle z ręki ugiętej w łokciu pod kątem prostym, a zadawane w okolice ucha, skroni albo szczękę
  • haki – zadawane na korpus, najlepiej w okolice mostka albo wątroby. Żeby jak najmocniej wbić się w ciało przeciwnika, trzeba wykonywać je po lekkim zejściu w dół połączonym z cofnięciem barku (ta sama sytuacja dotyczy ciosów sierpowych).
 

Kickboxing film na YouTube – kopnięcie nokautujące

Federacja DSF Kickboxing Challenge – historia

    Federacja DSF Kickboxing Challenge to polska organizacja z siedzibą Warszawie. Jej głównym zadaniem jest promocja zawodowego kickboxingu. Powstała z inicjatywy Sławomira Duba, polskiego biznesmena, w 2014 roku (namówił go na to Piotr Siegoczyński, pierwszy polski mistrz świata amatorów, a później prezes Polskiego Związku Kickboxingu).

   Pierwotnie Duba finansował lokalnych kickbokserów z X Fight Piaseczno, ale z czasem jego działania zaczęły zataczać coraz szersze kręgi. Ostatecznie federacja skupiła się na odkrywaniu nowych polskich talentów i szkoleniu ich na wzór legend z lat 80. i 90. (takich jak Marek Piotrowski czy Przemysław Saleta). Pierwsza gala odbyła się w Ząbkach we wrześniu 2014 roku. Wytężona praca całego zespołu poskutkowała hucznym powrotem zapomnianej dyscypliny.

   Podczas gali DSF Kickboxing Challenge można zaobserwować zawodowe walki K-1, Full Contact i Muay Thai. Oprócz pojedynków polskich i zagranicznych gwiazd rozgrywają się także międzynarodowe mecze składające się z pięciu potyczek. Największa dotychczasowa impreza odbyła się na warszawskim Torwarze 13.04.2018 roku (gwoździem programu była wówczas walka Marcina Różalskiego z Peterem Grahamem). Od końca 2018 roku gale są transmitowane na żywo przez stację TVP Sport. Na początku 2019 w federacji zaszła kolejna wielka zmiana – Sławomira Dubę zastąpił nowy prezes, Marek Tkaczyński. 

Kickboxing trening dla dziewczyn i kobietKickboxing trening kobiet
Kickboxing trening dorosłych w ringuKickboxing trening dorosłych w ringu
Trening kickboxingu dla dzieciTrening kickboxingu dla dzieci
 

Kickboxing Kraków dla dzieci, dziewczyn, mężczyzn i dorosłych – kluby

Podstawowa zasada jest taka, że ćwiczyć może każdy – niezależnie od płci i wieku. Nasza baza klubów K1 i kickboxingu w Krakowie jest skierowana dla wszystkich, którzy chcą rozeznać się w tajnikach sztuk walki i mają zamiar rozpocząć treningi pod okiem profesjonalistów. Dowiedz się, które krakowskie kluby posiadają w ofercie naukę kickboxingu i wybierz ten najbliższy Twoim oczekiwaniom!

 

Polub i oceń stronę – Kickboxing i K1 w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna