Judo Wrocław

 

 

   Mamy świetną wiadomość dla miłośników sztuk walki mieszkających we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska dorośli i dzieci z pomocą wielu klubów mogą opanowywać arkana judo. Przed rozpoczęciem właściwych treningów zapoznaj się z jego historią, jego twórcą - Jigoro Kano i technikami charakterystycznymi. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub jego okolicach, masz niepowtarzalną okazję do poznania słynnych metod walki. Tylko u nas dowiesz się, gdzie możesz rozpocząć swoją przygodę z Judo.

Tematy:
  1. Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia Kodokan
  2. Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne
  3. Zawody Judo - film YouTube
  4. Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru
  5. Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo
  6. Kluby judo dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu
  7. Polub i oceń stronę – Judo Wrocław
  8. Mapa klubów – Judo we Wrocławiu

Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia Kodokan

   Judo bierze swoje początki z ju-jitsu, a jego nazwa w tłumaczeniu oznacza „droga miękkości”. Twórcą tych metod walki jest Jigorō Kanō (1860-1938), który za namową przyjaciela podczas studiów, rozpoczął swoją przygodę z ju jitsu. Nie był to jednak najbardziej spektakularny początek ponieważ Jigorō nie wyróżniał się warunkami fizycznymi oraz nie posiadał odpowiedniego trenera. Przełomem okazała się zmiana szkoły walki na Tenjin Shin'yō-ryū, co przyniosło mu tytuł mistrza w wieku 21 lat.

   Z upływem czasu Kanō spostrzegł, że metody ju jitsu są przestarzałe i postanowił wykorzystać zdobytą wiedzę, aby udoskonalić sposób walki i przystosować go do czasów współczesnych. Usunął tym samym techniki zagrażające życiu, na rzecz autorskich takich jak uki-goshi, a także kata-guruma. Z czasem przekształcone ju jitsu nabrało nowego wymiaru i tak oto narodziło się Judo. Jigorō Kanō w 1882 roku otworzył własną szkołę walki, mieszczącą się w buddyjskiej świątyni na terenie Tokio. Obecnie szkoła przeniesiona jest do ścisłego centrum Tokio, a jej nazwa to Kōdōkan, co oznacza „miejsce nauczania drogi” i zrzesza tysiące adeptów

   Jigorō Kanō przez kolejne lata dążył do udoskonalenia technik judo. Został pierwszym Azjatą zasiadającym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Przed wybuchem I Wojny Światowej otwarte zostały szkoły judo w wielu państwach takich jak Rosja, USA, Francja czy Indie, a do roku 1952 judo trenowało już blisko 6 milionów ludzi na całym świecie. Jednym z marzeń Jigorō było ustanowienie judo dyscypliną olimpijską i to marzenie ziściło się w 1964 r, kiedy zostało włączone do męskich igrzysk olimpijskich, a w roku 1988 również do kobiecych.

Walka dwóch judoków w uchwycieWalka dwóch judoków w uchwycie
Judoka na zawodach w kimonie do JudoJudoka na zawodach w kimonie do Judo
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Techniki rzutów w Judo (nage-waza)
 

Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne

   W judo tradycyjnym wyróżniamy trzy techniki: rzuty (nage-waza), uderzenia (atemi-waza) oraz chwyty (katame-waza), a jego w sportowej odmianie judo używa się tylko rzutów oraz chwytów. Nage-waza to wykorzystanie utraty równowagi przez przeciwnika polegające na zrzuceniu go na plecy, po zastawieniu drogi nogą, stopą czy biodrami. Wykorzystuje się tu również kontratak oraz kombinacje rzutów. Katame-waza to sztuka obezwładniania, którą wykorzystujemy, aby przejąć kontrolę nad przeciwnikiem za pomocą chwytów, podduszenia oraz zakładaniu dźwigni (w sportowej wersji judo dźwignię zakładamy jedynie na staw łokciowy). Technika atemi-waza to system kopnięć i uderzeń, dostępna jedynie w odmianie tradycyjnego judo.

 

Zawody Judo - film YouTube

Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru

   Jigorō Kanō stworzył również specjalne kimona do judo, czyli tzw. judogi inspirowane wytrzymałymi strojami japońskich strażaków. Wykonuje się je ze specjalnej wzmocnionej plecionki, zapewniającej doskonałą wytrzymałość na uszkodzenia, wynikające z mocnych szarpnięć i uchwytów. Wyróżniamy plecionkę pojedynczą oraz podwójną. Pierwszą charakteryzuje lekkość i zwiewność oraz niższa cena. Jest ona doskonała na lato. Drugi wariant to opcja dla zaawansowanych zawodników, grubszy splot pozwala na starcia z silniejszymi przeciwnikami. Początkującym adeptom sztuki Judo zaleca się stroje o parametrach 440 gr/m2. Podczas wyboru pierwszego kimono szczególną uwagę należy zwrócić na jakość szwów oraz wzmocnienie w okolicy szyi. Podczas zawodów możemy występować w kimonach koloru białym, a także niebieskim.

   Czym należy się kierować wybierając swoje kimono? W żadnym wypadku nie decydujmy się na zakup judogi, która krępuje nasze ruchy. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że materiał może skurczyć się podczas prania, w związku z tym powinno się zakupić strój większy o ok. 5 cm w stosunku do wzrostu. Tym samym zawodnik mający wzrost 175 cm powinien się zdecydować na strój w rozmiarze 180 cm. Zapewni mu to pewność, że kimono nie będzie ograniczać jego ruchów. W przypadku dzieci należy zachować rezerwę 10 cm w stosunku do wzrostu, z tej racji, że dzieci bardzo szybko rosną. Najpopularniejszymi markami produkującymi sprzęt do judo są Adidas, Mizuno i Matsuru, a każdą wątpliwość z jego wyborem rozwieje z pewnością osobisty trener.

Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo

   Judo posiada dwa poziomy: Uczniowski oraz mistrzowski, a każdy z nich jest symbolizowany przez posiadany pas. Każdy z pasów ma swój kolor, podstawowym na poziomie uczniowskim jest pas w kolorze białym, po nim mamy kolor żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i na końcu brązowy.

   Poziom mistrzowski (dan) charakteryzują pasy w kolorze czarnym, biało-czerwonym, a na szczycie hierarchii znajduje się pas czerwony. Ostatnie dwa kolory zarezerwowane są tylko dla najwybitniejszych zawodników. Każdy osiągany poziom wiąże się doskonaleniem swoich umiejętności i tak do 7 dana zdaje się również odpowiedni egzamin, natomiast wyższe stopnie mają charakter czysto honorowy.

Dzieci w Judogach trenujące JudoDzieci w Judogach trenujące Judo
Zabawy na treningu - dziecko i dorosłyZabawy na treningu - dziecko i dorosły
Stopnie judo - kolorowe pasy w JudoStopnie judo - kolorowe pasy w Judo
 

Kluby judo dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu

   Myślisz nad rozpoczęciem swojej przygody z judo na terenie Wrocławia lub jego okolicach? Właśnie dla Ciebie opracowaliśmy listę szkół judo, w których będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów. Nie zwlekaj i sprawdź, gdzie w swojej okolicy znajdziesz jedną ze szkół sztuk walki judo.

 

Polub i oceń stronę – Judo Wrocław

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna