Judo Warszawa

 

 

   Pragniemy poinformować mieszkańców Warszawy, że w Waszym mieście jest masa klubów, w których możecie doskonalić albo rozpocząć treningi w sportach walki. Są wśród nich również kluby judo dla dorosłych i dzieci, ale zanim wybierzecie się na treningi proponujemy zapoznanie się historią judo i jego twórcy Jigoro Kano, a także innymi aspektami odnoszącymi się do tej dyscypliny. Warszawa przoduje w udostępnianiu możliwości treningowych dla fascynatów sztuk walki – sprawdź!

Tematy:
  1. Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan
  2. Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne
  3. Zawody Judo - film YouTube
  4. Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru
  5. Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo
  6. Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Warszawie
  7. Polub i oceń stronę – Judo Warszawa
  8. Mapa klubów – Judo w Warszawie

Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan

   „Droga miękkości” – tak tłumaczone jest judo, które swój rodowód bierze również z japońskiej sztuki walki – ju-jitsu. Reguły judo wypracował japończyk Jigorō Kanō, żyjący w latach 1860-1938, który dzięki pochodzeniu z zamożnego domu otrzymał możliwość nauki na Uniwersytecie Tokijskim. Waga 17-letniego Kanō wynosiła zaledwie 45 kg, dla wątłego więc chłopca zaproponowano trening ju jitsu i chociaż wystąpił problem ze znalezieniem dobrego nauczyciela, Jigoro trafił w końcu do szkoły Tenjin Shin'yō-ryū. Po czterech latach treningu, w wieku 21 lat, został już mistrzem.

  Trenując, Kanō doskonalił umiejętności, a jednocześnie uznał ju-jitsu za archaiczne. Dlatego niebezpieczne dla zdrowia i życia techniki zostały przez niego usunięte, a za to wprowadził, opracowywane nowe, jak kata-guruma czy uki-goshi. Tak właśnie ju-jitsu zostało przekształcone w judo. Istniejąca do dziś pierwsza szkoła, Kanō założył w buddyjskiej świątyni Eishō-ji w Tokio w roku 1882. Po dwóch latach szkołę po raz pierwszy przeniesiono, nadając jej jednocześnie nazwę Kōdōkan („miejsce nauczania drogi”). Obecnie funkcjonuje w centrum Tokio, w ośmiopiętrowym budynku, gdzie uczy się i trenuje ponad 5 tysięcy chętnych.

   Jigorō Kanō – jest niekwestionowanym twórcą sportowego judo. Kawaler Orderu Wschodzącego Słońca i członek. Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako pierwszy w historii pochodzący z Azji. W 1964 spełniło się marzenie Kanō, a judo stało się dyscypliną olimpijską. Najpierw tylko dla mężczyzn, a już od 1988 roku także dla pań.

Walka dwóch judoków w uchwycieWalka dwóch judoków w uchwycie
Judoka na zawodach w kimonie do JudoJudoka na zawodach w kimonie do Judo
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Techniki rzutów w Judo (nage-waza)
 

Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne

   W judo tradycyjnym mamy trzy grupy technik. Są to rzuty, czyli nage-waza, chwyty, czyli katame-waza oraz uderzenia, czyli atemi-waza. Odnośnie do judo sportowego uczone są tylko dwie pierwsze z nich.

   Nage-waza wykonuje się wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę – zastawia się drogę nogą, stopą lub biodrami, stosuje wychylenie rękami i doprowadza do upadku na plecy, czyli do zakończenia walki przez ippon. Zalicza się do tej grupy technik również kontrataki, a także kombinacje rzutów. Z kolei katame-waza („technika obezwładnień”) są trzymaniami z kontrolą nad ruchami, a także dźwigniami, w tym wyłamywaniami i wykręcaniami. W judo sportowym ograniczone do stawu łokciowego. Stosowane są także duszenia mogące doprowadzać przeciwnika do utraty przytomności. W judo sportowym nie występują natomiast kopnięcia i uderzenia, czyli atemi-waza.

 

Zawody Judo - film YouTube

Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru

   Jigorō Kanō opracował także kimona do jugo, czyli judoki. Biorąc pod uwagę charakter dyscypliny, zainspirował się mocnymi ubraniami ówczesnej straży pożarnej. Judogi nie są więc szyte ze zwyczajnego materiału, ale ze wzmacnianej plecionki. Parametry strojów 440 gr/m2, są dobre dla początkujących i średnio zaawansowanych, a podczas zakupu należy zwracać baczną uwagę na jakość szwów oraz na wzmocnienie w okolicach karku. Judogi przeznaczone na zawody muszą być w kolorze białym albo niebieskim.

   Trzeba pamiętać również o tym, że judoga nie może krępować ruchów i mieć na uwadze fakt kurczenia się materiałów wskutek częstych prań. Strój powinien być o ok. 5 cm większy w rozmiarze, a więc dla wzrostu 170 cm wybieramy kimono w rozmiarze 175 cm. Dla dzieci zaleca się za to judogi bawełniane, lżejsze, a przy tym z zapasem większym, do 10 cm, gdyż dzieci przecież rosną. Polecanymi markami są Adidas, Matsuru oraz Mizuno, ale warto dobrać kimono po konsultacjach z trenerem.

Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo

   Judo jest prekursorem obowiązywania poziomu uczniowskiegoi drugiego poziomu - Mistrzowskiego. Uczniowie doskonalą swój poziom, który jest określany pasami za kolejnością - kolory: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i wreszcie brązowy.

   Pasy mistrzowskie (dan) są po kolei – czarne (od 1 do 5 dan), biało-czerwone przy 6 do 8 dan oraz czerwone dla 9 i 10 dan). Do 7 dana zdaje się egzaminy pokazujące nabycie nowych umiejętności. Stopnie 8, 9 i 10 są danami honorowymi. Maksymalne 10 dan jest w Europie rzadkością, a ich posiadaczami byli albo są np. Charlie Palmer, Anton Geesink, czy Franco Capelletti z Włoch, którego odznaczono 10 danami jako ostatniego na dziś mistrza w Europie i było to w sierpniu 2017 roku.

Dzieci w Judogach trenujące JudoDzieci w Judogach trenujące Judo
Zabawy na treningu - dziecko i dorosłyZabawy na treningu - dziecko i dorosły
Stopnie judo - kolorowe pasy w JudoStopnie judo - kolorowe pasy w Judo
 

Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Warszawie

   Jeżeli zastanawiasz się nad treningami judo w Warszawie lub w okolicy, mamy dla dla Ciebie przygotowaną obszerną bazę klubów sportowych w portal Prime. Z niej łatwo się dowiesz, gdzie możesz trenować zarówno judo, jak i inne sztuki walki. Przekonaj się, że upragniona dostępność treningu jest naprawdę w zasięgu!

Polub i oceń stronę – Judo Warszawa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna