Judo Poznań

 

 

   Dla zainteresowanych sztukami i sportami walki mieszkańców Poznania mamy dobrą wiadomość – w Twoim mieście jest mnóstwo klubów, gdzie możesz rozpocząć albo rozwinąć pasję sztuk walki i są to m.in. kluby judo dla dorosłych i dzieci. Przed treningiem proponujemy Ci poznanie historii tej sztuki walki, jego twórcy Jigoro Kano oraz zaznajomienie się grupami technik wyróżnianych się judo, obowiązujących w nim pasach i kimonach. Poznań daje duże możliwości treningowe dla miłośników sztuk walki – sprawdź!

Tematy:
  1. Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan
  2. Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne
  3. Zawody Judo - film YouTube
  4. Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru
  5. Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo
  6. Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Poznaniu
  7. Polub i oceń stronę – Judo Poznań
  8. Mapa klubów – Judo w Poznaniu

Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan

   Judo po japońsku to „droga miękkości” i wywodzi się ze sztuki samoobrony ju-jitsu. Reguły judo ustanowił japończyk Jigorō Kanō (1860-1938), który pochodził z zamożnej rodziny z wioski Mikage, stąd mógł się uczyć na Uniwersytecie Tokijskim. 17-letni Kanō był wątły i ważył poniżej 45 kg i m.in. dlatego namówiono go na trening ju jitsu, chociaż był problem ze znalezieniem dobrego nauczyciela. Jednak kiedy w końcu trafił do szkoły Tenjin Shin'yō-ryū, po systematycznym treningu został mistrzem – miał 21 lat.

   Podczas postępów w treningu i uznając ju-jitsu za archaiczne, dla dostosowania sztuki do czasów Jigorō Kanō usunął część groźnych dla zdrowia i życia technik. Ponadto udoskonalał oraz opracowywał nowe techniki (np. kata-guruma czy uki-goshi), aż powoli jako twórca przekształcił jiu jitsu w judo. Pierwsza, a zarazem istniejąca do dziś szkoła Kanō powstała w 1882 roku w buddyjskiej świątyni Eishō-ji w Tokio. Dwa lata później doszło do pierwszego przeniesienia szkoły i nadania jej nazwę Kōdōkan („miejsce nauczania drogi”). Dziś mieści się w centrum Tokio, w budynku mającym 8 pięter i uczęszcza tam ponad 5 tysięcy uczniów oraz zawodników.

   Jigorō Kanō – twórca sportowego judo, ojciec japońskiego wychowania fizycznego i prekursor wielu technik walki. Kawaler Orderu Wschodzącego Słońca i pierwszy Azjata w historii jako członek. Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 1964 judo zgodnie z marzeniem Kanō stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a od 1988 roku również i dla kobiet.

Walka dwóch judoków w uchwycieWalka dwóch judoków w uchwycie
Judoka na zawodach w kimonie do JudoJudoka na zawodach w kimonie do Judo
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Techniki rzutów w Judo (nage-waza)
 

Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne

   Judo tradycyjne dzielimy na trzy grupy technik: rzuty (nage-waza), chwyty (katame-waza) i uderzenia (atemi-waza), ale w judo sportowym uczy się tylko dwóch pierwszych. Nage-waza stosowane jest wobec przeciwnika tracącego równowagę – stosowane jest zastawienie drogi nogą, stopą albo biodrami, wychylenie rękami i doprowadzenie do upadku na plecy. Do grupy należą też kontrataki oraz kombinacje rzutów. Katame-waza („technika obezwładnień”) to natomiast trzymania z całkowitą kontrolą ruchów, dźwignie (wyłamywania i wykręcania, ale w judo sportowym dozwolone są tylko na staw łokciowy) oraz duszenia, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Atemi-waza są technikami kopnięć i uderzeń, ale w judo sportowym ich nie ma.

 

Zawody Judo - film YouTube

Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru

   Judogi, czyli kimona zostały również opracowane przez Jigorō Kanō z inspiracji ówczesnych wytrzymałych ubiorów straży pożarnej. Charakter dyscypliny wymaga, by były mocniejsze od tych używanych w karate. Nie są szyte ze zwykłych materiałów, lecz ze wzmacnianej plecionki. Oczywiście istnieje wybór – lekka i cienka plecionka pojedyncza, tańsza i wygodna latem oraz grubsza i cięższa plecionka podwójna, przede wszystkim dla doświadczonych judoków. Osoby początkujące i średnio zaawansowane mogą mieć stroje o parametrach 440 gr/m2, a przy zakupie należy zwracać uwagę na jakość szwów oraz konieczne wzmocnienie w okolicy szyi. Na zawodach judogi muszą mieć kolor biały albo niebieski.

   Co jeszcze jest ważne przy wyborze kimona? Judoga nie może krępować Twoich ruchów, gdyż judo wymaga swobody, trzeba pomyśleć i o tym, że kimono może się skurczyć po wielu praniach. Zalecany jest strój o ok. 5 cm większy w rozmiarze w stosunku do wzrostu, czyli np. dla zawodnika o wzroście 170 cm kimono trzeba wybrać w wymiarze 175 cm. Jest to zapas zapewniający swobodę ruchów, a przy tym nie jest nazbyt luźny i nie powoduje ryzyka łatwego rozwiązywania się. Z kolei judoga dla dzieci powinna być bawełniana, nieco lżejsza oraz dłuższa niż wzrost o ok. 10 cm – chociażby dlatego, że dzieci szybko rosną. Najpopularniejszymi markami produkującymi kimona są Adidas, Matsuru oraz Mizuno, ale najlepiej omów dobór kimona z trenerem.

Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo

   W judo obowiązują dwa poziomy: uczniowski (pierwszy raz wyróżniony właśnie w judo) oraz mistrzowski. Uczniowie walczą o pasy w kolejności: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy.

   Pasy mistrzowskie (dan) są najpierw czarne (1-5 dan), następnie biało-czerwone (6-8 dan) oraz czerwone (9 i 10 dan). Zarówno biało czerwone, jak i czerwone przysługują jedynie największym mistrzom. Każdy dan oznacza nabycie nowych umiejętności, a do 7 dana obowiązują również egzaminy. 8,9 i 10 dan są stopniami mają honorowymi. Maksymalnych 10 dan w Europie to rzadkość, mistrzami są lub byli m.in. Charlie Palmer, Anton Geesink, George Kerr, czy ostatnio Franco Capelletti z Włoch, którego odznaczono 10 dan w sierpniu 2017 roku.

Dzieci w Judogach trenujące JudoDzieci w Judogach trenujące Judo
Zabawy na treningu - dziecko i dorosłyZabawy na treningu - dziecko i dorosły
Stopnie judo - kolorowe pasy w JudoStopnie judo - kolorowe pasy w Judo
 

Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Poznaniu

   Jeżeli myślisz o trenowaniu judo w Poznaniu lub okolicach, przygotowaliśmy dla Ciebie obszerną bazę klubów sportowych Prime! Sprawdź gdzie mozesz trenować judo lub inne sztuki walki, a przekonasz się, że treningi są w zasięgu Twojej ręki!

Polub i oceń stronę – Judo Poznań

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna