Judo Kraków

 

 

   Jeśli interesują Cię sztuki i sporty walki, a mieszkasz w Krakowie – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W stolicy Małopolski znajdują się liczne kluby, w których możesz rozwinąć swoją pasję i podszkolić umiejętności, w tym kluby judo dla dzieci i dorosłych. Zanim zgłębisz tajniki judo na treningach, poznaj historię tej sztuki walki, dowiedz się, kim był Jigoro Kano oraz poczytaj, jakie grupy technik wyróżnia się w ramach judo. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny, a także podpowiadamy, jakie pasy i kimona zakładają zawodnicy judo. Kraków stwarza ogromne możliwości dla miłośników sztuk walki – sprawdź, gdzie możesz poćwiczyć i udaj się na pierwszy trening!

Tematy:
  1. Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan
  2. Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne
  3. Zawody Judo - film YouTube
  4. Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru
  5. Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo
  6. Kluby judo dla dzieci i dorosłych w krakowie
  7. Polub i oceń stronę – Judo Kraków
  8. Mapa klubów – Judo w Krakowie

Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan

   Judo – z japońskiego „droga miękkości” - to sztuka walki wywodząca się ze sztuki samoobrony ju-jitsu. Jej reguły ustanowił japoński twórca judo, Jigorō Kanō (1860-1938). Urodził się on w zamożnej rodzinie w wiosce Mikage. Jego ojciec miał możliwości, żeby wysłać syna na Uniwersytet Tokijski. Jako młodzieniec Kanō nie wyróżniał się tężyzną fizyczną – ważył mniej niż 45 kg. Przyjaciel rodziny namówił wątłego 17-latka na trenowanie ju jitsu, ale Jigorō miał spory problem ze znalezieniem dobrego nauczyciela. Gdy trafił do szkoły Tenjin Shin'yō-ryū i zaczął systematycznie trenować, w wieku 21 lat zdobył tytuł mistrza.

   W miarę postępów w nauce, Jigorō Kanō zaczął dostrzegać archaiczność ju jitsu. Chcąc dostosować sztukę walki do współczesnych mu czasów, usunął część zagrażających zdrowiu i życiu technik. Zaczął też udoskonalać znane mu rozwiązania i opracowywać własne (np. kata-guruma czy uki-goshi). Tym samym stopniowo przekształcił jiu jitsu w judo, którego został oficjalnym twórcą. Jako 22-latek, w 1882 roku, Kanō zaczął prowadzić własną szkołę walki w buddyjskiej świątyni Eishō-ji w Tokio. Otworzył tym samym pierwszą szkołę judo, która do dziś jest najstarszym i największym tego typu miejscem na świecie. Po dwóch latach pierwszy raz przeniesiono szkołę i nadano jej nazwę Kōdōkan (co oznacza „miejsce nauczania drogi”). Obecnie mieści się ona w ośmiopiętrowym budynku w ścisłym centrum Tokio, a uczęszcza do niej ponad 5 tysięcy uczniów oraz zawodników.

   Jigorō Kanō – ojciec japońskiego wychowania fizycznego, który ustanowił judo jako sport – przez lata kontynuował nauczanie, a jednocześnie opracowywał i rozwijał kolejne techniki i elementy swojej sztuki walki. Jako pierwszy Azjata w historii został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego; został też odznaczony japońskim Orderem Wschodzącego Słońca. Przed I wojną światową szkoły judo działały już w Chinach, Korei, Rosji, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Indiach; do 1952 roku dyscyplinę tę trenowało już 6 milionów ludzi w ponad 30 krajach świata. W 1964 roku spełniło się marzenie Kanō – judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a w 1988 roku także dla kobiet.

Walka dwóch judoków w uchwycieWalka dwóch judoków w uchwycie
Judoka na zawodach w kimonie do JudoJudoka na zawodach w kimonie do Judo
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Techniki rzutów w Judo (nage-waza)
 

Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne

   Techniki judo tradycyjnego można podzielić na trzy grupy: rzuty (nage-waza), chwyty (katame-waza) oraz uderzenia (atemi-waza). Z kolei w judo sportowym nauczane są tylko dwie pierwsze grupy. Nage-waza stosuje się, gdy przeciwnik straci równowagę – zwykle poprzez zastawienie drogi nogą, stopą lub biodrami, wychylenie rękami i spowodowanie upadku na plecy. W tej samej grupie znajdują się też kontrataki i kombinacje kilku rzutów. Katame-waza (czyli „technika obezwładnień”) obejmuje trzymania (które umożliwiają całkowitą kontrolę ruchów), dźwignie (wyłamywania i wykręcania, w judo sportowym wyłącznie na staw łokciowy) oraz duszenia (nacisk kołnierzem judogi/krawędzią przedramienia/ew. nogami na tętnicę szyjną bądź krtań, może spowodować utratę przytomności). Wreszcie: atemi-waza, dozwolone tylko w judo tradycyjnym, to techniki kopnięć i uderzeń.

 

Zawody Judo - film YouTube

Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru

   Kimona do judo (tzw. judogi) zostały stworzone przez Jigorō Kanō. Inspirował się on strojami ówczesnej straży pożarnej, które musiały wytrzymać bardzo intensywne treningi. Z uwagi na specyfikę dyscypliny, kimona do judo muszą być wytrzymalsze od tych do karate. Nie wykonuje się ich ze zwyczajnego materiału, ale ze specjalnej, wzmacnianej plecionki. Specyficzny, gęsty splot włókien zapewnia lepszą wytrzymałość, a przez to wyższą odporność na rozdarcia i rozerwania, na które narażamy strój z uwagi na liczne szarpnięcia i chwyty. Do wyboru jest kilka wariantów: plecionka pojedyncza (lekka i cienka, a przez to dobra na lato, a przy okazji tańsza) oraz plecionka podwójna (grubsza i cięższa, dobra dla doświadczonych zawodników). Osobom początkującym i średnio zaawansowanym zaleca się stroje o parametrach 440 gr/m2. Przy zakupie zwróć uwagę na odpowiedni krój, skontroluj jakość szwów i sprawdź, czy kimono posiada charakterystyczne, dodatkowe wzmocnienie w okolicy szyi. Podczas zawodów dopuszczalne są judogi w kolorach biaym oraz niebieskim.

   O czym jeszcze warto pamiętać, gdy wybierasz kimono? Judo jako dyscyplina wymaga maksymalnej swobody; dlatego kimono pod żadnym pozorem nie może krępować Twoich ruchów. Weź też pod uwagę, że strój może skurczyć się w praniu. Zaleca się, żeby dobierać strój o ok. 5 cm większy w stosunku do wzrostu. Przykładowo, zawodnik o wzroście 170 cm powinien sięgnąć po kimono w wymiarze 175 cm. Taki zapas zapewni odpowiednią mobilność, a jednocześnie nie stworzy ryzyka, że strój będzie zbyt duży albo będzie się zbyt łatwo rozwiązywał. Z kolei judoga dla dzieci powinna być bawełniana, nieco lżejsza oraz dłuższa niż wzrost o ok. 10 cm – chociażby dlatego, że dzieci szybko rosną. Najpopularniejsze kimona do judo oferują marki Adidas, Matsuru oraz Mizuno. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, skonsultuj się ze swoim trenerem - na pewno rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo

   W judo wyróżnia się dwa poziomy: uczniowski (wyróżniony po raz pierwszy właśnie w tej sztuce walki) oraz mistrzowski. Posiadany stopień symbolizują pasy – w judo mają one takie same kolory jak w karate, przy czym uczeń najpierw uzyskuje pas żółty (zaraz po białym), a dopiero potem pomarańczowy. Kolejnym stopniom kyū odpowiadają pasy w zielonym, niebieskim i brązowym kolorze.

   Z kolei stopniom mistrzowskim (dan) odpowiadają w judo pasy czarne, biało-czerwone (6 dan i wyżej) i najcenniejsze: czerwone (9 i 10 dan). Dwa ostatnie kolory przyznawane są wyłącznie największym mistrzom. Osiągnięcie każdego następnego stopnia wymaga zdobycia nowych umiejętności. Do 7 dana koniecznie jest również zdanie egzaminu; wyższe stopnie mają już charakter honorowy. Najwyższy stopień w judo (10 dan) zdobyło jedynie kilku Europejczyków, w tym Charlie Palmer, Anton Geesink, George Kerr i Franco Capelletti (Włoch odznaczony w sierpniu 2017 roku).

Dzieci w Judogach trenujące JudoDzieci w Judogach trenujące Judo
Zabawy na treningu - dziecko i dorosłyZabawy na treningu - dziecko i dorosły
Stopnie judo - kolorowe pasy w JudoStopnie judo - kolorowe pasy w Judo
 

Kluby judo dla dzieci i dorosłych w krakowie

   Chcesz trenować judo w Krakowie lub okolicach? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy obszerną bazę klubów sportowych Prime! Koniecznie sprawdź, gdzie blisko Twojego miejsca zamieszkania odbywają się treningi poszczególnych sztuki walki. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, gdzie trenować judo.

 

Polub i oceń stronę – Judo Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna