Judo Łódź

 

 

   Łódź to miasto, w którym miłośnicy sztuk walki znajdą coś dla siebie. Wszystko dzięki szerokiej ofercie wielu klubów, które specjalizują się w prowadzeniu zajęć dla osób o różnym stopniu zaawansowania posiadanych umiejętności. W tego rodzaju placówkach ćwiczyć mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególną popularnością cieszy się judo. Oto najważniejsze informacje na temat tej sztuki walki, które pomogą zdecydować, czy to coś dla Ciebie oraz poznać historię tej dyscypliny! Dowiesz się także, gdzie w Łodzi można udać się na trening.

Tematy:
  1. Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan
  2. Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne
  3. Zawody Judo - film YouTube
  4. Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru
  5. Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo
  6. Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Łodzi
  7. Polub i oceń stronę – Judo Łódź
  8. Mapa klubów – Judo w Łodzi

Jigoro Kano - japoński twórca judo - historia kodokan

   Judo jest sztuką walki, która powstała na bazie ju-jitsu służącego do samoobrony. Oficjalne zasady stworzył pochodzący z Japonii Jigorō Kanō, który w wieku siedemnastu lat zaczął trenować ju-jitsu w szkole Tenjin Shin'yō-ryū. Już po czterech latach edukacji zyskał tytuł mistrza. Pomogło mu to nabrać dystansu i obiektywnego spojrzenia na tę sztukę walki. Postanowił nieco ją unowocześnić i dopasować do współczesnych realiów. Wyeliminował część technik, które uchodziły za niebezpieczne dla życia i zdrowia oraz zajął się udoskonalaniem wielu popularnych rozwiązań. Cały ten proces można nazwać przekształcaniem ju-jitsu w judo, za którego twórcę uchodzi obecnie właśnie Jigorō Kanō. To on otworzył w Tokio pierwszą szkołę tej dyscypliny, która funkcjonuje do dziś i nosi nazwę Kōdōkan. Uczęszcza do niej około 5 tysięcy zawodników i adeptów. Kanō nie spoczywał na laurach i intensywnie pracował nad dalszym rozwojem judo jako rodzaju sportu. Rozwijał nowe techniki i robił wszystko, by upowszechnić informacje na temat tej dyscypliny na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że mu się to udało. Szkoły judo założono w Azji, USA, Kanadzie i Europie. Judo stało się również dyscypliną olimpijską dla mężczyzn i kobiet.

 

Walka dwóch judoków w uchwycieWalka dwóch judoków w uchwycie
Judoka na zawodach w kimonie do JudoJudoka na zawodach w kimonie do Judo
Techniki rzutów w Judo (nage-waza)Techniki rzutów w Judo (nage-waza)
 

Grupy technik w judo - judo sportowe a tradycyjne

   Judo tradycyjne składa się z grup technik, którymi są: uderzenia (atemi – waza), rzuty (nage – waza) oraz chwyty (katame – waza). Judo sportowe ogranicza się wyłącznie do rzutów i chwytów. Rzuty stosuje się w momentach utraty równowagi przez przeciwnika. Z kolei chwyty służą obezwładnieniu rywala i przejęciu kontroli nad jego ruchami. Wyróżnia się dźwignie, trzymania, a także duszenia. Techniki uderzeń i kopnięć są dozwolone jedynie w przypadku osób praktykujących judo tradycyjne.

 

Zawody Judo - film YouTube

Kimona judo - judogi: adidas, mizuno, matsuru

   Judo trenuje się w specjalnych strojach zwanych kimonami. Stworzył je Jigorō Kanō, czerpiąc inspirację z odzieży stosowanej przez straż pożarną. Wszystko dzięki ich imponującej wytrzymałości. Kimona do judo są bardziej trwałe niż te do karate. Jest to możliwe, gdyż szyje się je ze specjalnego rodzaju wzmacnianej plecionki. Takie włókna cechuje wysoka odporność na przetarcia i rozdarcia, o które nietrudno podczas wykonywania nagłych chwytów i szarpnięć. Wybierać można spośród strojów wykonanych z plecionki pojedynczej, która jest lekka, cienka i doskonała na lato, oraz z tych, które uszyto z plecionki podwójnej. Ta jest grubsza i cięższa. Lżejsze stroje są polecane zwłaszcza początkującym zawodnikom. Najlepiej sprawdzą się w ich przypadku kimona posiadające parametry 440 gr/m2. Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę także na krój, solidność szwów oraz jakość wzmocnień przy szyi. Każdy, kto przygotowuje się do wzięcia udziału w zawodach musi pamiętać o tym, że można wystąpić w nich jedynie w kimonie białym lub niebieskim. Strój nie może krępować ruchów i drażnić skóry. Rozsądnie będzie także sięgnąć po odrobinę większe kimono, gdyż może się ono skurczyć w praniu. Najbardziej optymalne będzie dodanie do swojego wzrostu 5 cm i kupienie stroju na taki wymiar. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczny zapas i zminimalizujemy ryzyko tego, że strój przestanie być właściwie dopasowany do sylwetki. Kimono dla najmłodszych zawodników powinno być bawełniane i dłuższe o 10 cm. Najlepiej zakup skonsultować z trenerem.

Pasy judo - stopnie zaawansowania w judo

   Jeśli chodzi o stopnie zaawansowania w judo wyróżnia się dwa – uczniowski i mistrzowski. Symbolizują je pasy, które posiadają różne barwy. Kolory mają tu taką samą symbolikę, jak w karate, można jednak wyszczególnić pewną drobną różnicę. Po otrzymaniu białego pasa uzyskuje się żółty, a następnie pomarańczowy. Wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni przychodzi pas zielony, niebieski, a także brązowy. W przypadku stopni mistrzowskich wyróżniamy pasy czarne, biało – czerwone oraz czerwone, które są przyznawane wyłącznie uznanym mistrzom. Aby móc wędrować coraz wyżej w tej hierarchii należy nieustannie zdobywać nowe umiejętności. Do siódmego stopnia trzeba zdać egzamin, natomiast wyższe stopnie są nadawane adeptom na zasadach honorowych. Warto podkreślić, że dziesiąty dan, czyli najwyższy stopień w judo, zdobyło wyłącznie kilku mieszkańców Europy. W tym gronie znajdują się: Franco Capelletti, Charlie Palmer, George Kerr oraz Anton Geesink.

Dzieci w Judogach trenujące JudoDzieci w Judogach trenujące Judo
Zabawy na treningu - dziecko i dorosłyZabawy na treningu - dziecko i dorosły
Stopnie judo - kolorowe pasy w JudoStopnie judo - kolorowe pasy w Judo
 

Kluby judo dla dzieci i dorosłych w Łodzi

   Pragniesz udać się na trening judo w Łodzi? To znakomicie się składa! W znalezieniu odpowiedniego miejsca pomoże Ci stworzona przez nas baza klubów sportowych Prime. Dzięki niej szybko i w wygodny sposób sprawdzisz, gdzie najbliżej znajdziesz placówkę, w której odbywają się zajęcia z różnych sztuk walki. Podjęcie decyzji stanie się więc dużo łatwiejsze!

Polub i oceń stronę – Judo Łódź

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna